REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1995 nr 34 poz. 172

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ

z dnia 10 marca 1995 r.

w sprawie wystawiania recept przez lekarzy weterynarii.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 1991 r. Nr 8, poz. 27) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie dotyczy recept wystawianych przez lekarzy weterynarii na leki i materiały medyczne stosowane w lecznictwie zwierząt.
§ 2.
1. Recepty, o których mowa w § 1, zwane dalej „receptami”, powinny odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach rozporządzenia.

2. Recepty wystawiane na środki odurzające i psychotropowe powinny ponadto odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach o zapobieganiu narkomanii.

§ 3.
1. Środki farmaceutyczne, z wyłączeniem środków odurzających i psychotropowych, zapisywane są na recepcie koloru białego, której wzór Mz/Pom-39 stanowi załącznik do zarządzenia.

2. Środki odurzające i psychotropowe zapisywane są na druku recept Mz/Pom-33, stanowiącym załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 listopada 1991 r. w sprawie recept uprawniających do nabycia leku i artykułu sanitarnego za opłatą ryczałtową, za częściową odpłatnością lub bezpłatnie (Monitor Polski Nr 40, poz. 286, z 1992 r. Nr 37, poz. 278 i z 1994 r. Nr 33, poz. 273).

§ 4.
Na recepcie powinny być zamieszczone:

1) pieczątka z nazwą i adresem zakładu leczniczego dla zwierząt lub nazwą i adresem innego podmiotu gospodarczego prowadzącego usługi weterynaryjne; w przypadku wzoru Mz/Pom-39, zamiast odcisku pieczątki, nazwa i adres zakładu lub podmiotu mogą być wykonane drukiem,

2) pieczątka z imieniem i nazwiskiem wystawiającego receptę, posiadaną specjalizacją oraz adresem i numerem zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu,

3) symbol „WET” wykonany dużymi literami – pieczątką lub drukiem.

§ 5.
Recepta wystawiana przez lekarza weterynarii powinna zawierać:

1) imię i nazwisko oraz adres właściciela zwierzęcia,

2) rodzaj zwierzęcia, jego gatunek, płeć oraz rasę – w razie wystawiania recepty dla pojedynczego zwierzęcia, gatunek oraz liczbę zwierząt – w razie wystawiania recepty dla większej liczby zwierząt,

3) nazwę i ilość leku gotowego, a w odniesieniu do leku recepturowego – nazwę i ilość surowców farmaceutycznych potrzebnych do sporządzenia leku oraz, w miarę potrzeby, postać, w jakiej lek ma być wydany,

4) sposób użycia albo adnotację „wiadomo”, jeżeli przepisany w recepcie lek nie zawiera w swym składzie środków bardzo silnie działających, silnie działających, odurzających lub psychotropowych,

5) datę wystawienia recepty,

6) podpis lekarza.

§ 6.
1. Lekarz weterynarii może, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zamieścić na recepcie polecenie dla apteki:

1) powtórnego wydania leku przez zamieszczenie wyrazu „powtórzyć”, określając równocześnie, ile razy lek ma być powtórnie wydany,

2) wydania leku poza zwykłą kolejnością przez zamieszczenie wyrazów „wydać natychmiast”.

2. Nie wolno zamieszczać polecenia „powtórzyć”, jeżeli lek zawiera w swym składzie środek odurzający, psychotropowy lub środek bardzo silnie działający.

3. Polecenie „wydać natychmiast” wolno zamieszczać jedynie wówczas, gdy ze względu na stan chorego zwierzęcia konieczne jest natychmiastowe zastosowanie leku.

4. Polecenia dla apteki mogą być podawane w języku łacińskim.

§ 7.
1. Ilość surowców farmaceutycznych przeznaczonych do sporządzania leku recepturowego należy w recepcie podawać wagowo, w międzynarodowym układzie jednostek, z tym że ilość surowca farmaceutycznego:

1) płynnego – wolno podawać cyframi rzymskimi w kroplach lub mililitrach,

2) będącego środkiem obojętnym, przeznaczonym do nadania odpowiedniej postaci leku – wolno oznaczyć wyrazami „ilość odpowiednia”.

2. Ilość proszków, gałek, czopków itp., sporządzanych z określonej ilości surowców farmaceutycznych, o których mowa w ust. 1, określa się cyframi rzymskimi.

§ 8.
Na recepcie dotyczącej leku zawierającego w swym składzie środek odurzający, bardzo silnie działający lub silnie działający, lekarz weterynarii jest obowiązany, jeżeli przepisywana dawka jednorazowa lub dobowa przekracza dawkę maksymalną, obok przepisywanej dawki postawić wykrzyknik, powtórzyć tę ilość słownie oraz zamieścić swój podpis.
§ 9.
1. Recepta powinna być napisana czytelnie. Poprawki powinny być omówione i podpisane przez lekarza weterynarii wystawiającego receptę.

2. Nazwy środków farmaceutycznych powinny być podane w brzmieniu ustalonym w wykazie środków farmaceutycznych i materiałów medycznych dopuszczonych do obrotu w kraju, wydanym na podstawie ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211).

§ 10.
1. Recepty na drukach wzoru Mz/Pom-39 wystawiane są w jednym egzemplarzu.

2. Recepty na drukach wzoru Mz/Pom-33 wystawia się z kopią, która pozostaje w bloczku receptowym.

§ 11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej: R. J. Żochowski

Załącznik 1. [WZÓR – MZ/POM-39]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
z dnia 10 marca 1995 r. (poz. 172)

WZÓR – MZ/POM-39

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1995-03-31
  • Data wejścia w życie: 1995-04-14
  • Data obowiązywania: 1995-04-14
  • Z mocą od: 1995-04-14
  • Dokument traci ważność: 2002-10-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA