REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2001 nr 113 poz. 1210

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 21 września 2001 r.

w sprawie określenia wzoru rejestru transakcji, sposobu jego prowadzenia oraz trybu dostarczania danych z rejestru Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (Dz. U. Nr 116, poz. 1216 i z 2001 r. Nr 63, poz. 641) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) wzór rejestru transakcji, której wartość przekracza 10 000 euro prowadzonej zarówno w ramach operacji pojedynczej, jak też w ramach kilku operacji, jeżeli okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane, a także transakcji, gdy jej okoliczność wskazuje, że środki służące do jej przeprowadzenia mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, bez względu na jej wartość i charakter,

2) sposób prowadzenia rejestru oraz tryb dostarczania danych z rejestru Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, zwanemu dalej „Generalnym Inspektorem”,

3) tryb przekazywania Generalnemu Inspektorowi informacji o transakcjach, o których mowa w pkt 1, przy wykorzystaniu elektronicznych nośników informacji.

§ 2.
1. Rejestr transakcji, o którym mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, zwanej dalej „ustawą”, jest prowadzony przez instytucje obowiązane w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy w formie papierowej lub przy użyciu elektronicznych nośników informacji.

2. Dane do rejestru transakcji, o którym mowa w ust. 1, zwanego dalej „rejestrem”, wprowadza się bezzwłocznie, nie później jednak niż następnego dnia roboczego po zrealizowaniu transakcji.

§ 3.
1. Rejestr w formie papierowej jest prowadzony w postaci zbroszurowanych i kolejno ponumerowanych kart transakcji, sporządzanych i wypełnianych oddzielnie dla każdej rejestrowanej transakcji.

2. Wzór karty transakcji określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

3. Karty transakcji, o których mowa w ust. 1, powinny być wypełniane ręcznie lub maszynowo, w sposób staranny, czytelny i trwały, a stwierdzone błędy poprawia się przez:

1) skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu,

2) umieszczenie daty oraz czytelnego podpisu osoby dokonującej poprawki.

§ 4.
1. Rejestr prowadzony przy użyciu elektronicznych nośników informacji składa się z zapisów elektronicznych sporządzanych oddzielnie dla każdej rejestrowanej transakcji.

2. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien być prowadzony w systemie informatycznym, umożliwiającym niezwłoczny odczyt lub wydruk całości lub części zapisanych danych.

3. Strukturę zapisu elektronicznego w formacie tekstowym określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 5.
1. Instytucja obowiązana, prowadząca rejestr przy użyciu elektronicznych nośników informacji, powinna:

1) posiadać określoną na piśmie, szczegółową instrukcję obsługi programu komputerowego, wykorzystywanego do prowadzenia rejestru,

2) stosować system informatyczny uniemożliwiający likwidację lub zmianę raz wprowadzonych zapisów elektronicznych i gwarantujący poprawność formatu danych przekazywanych Generalnemu Inspektorowi.

2. Błędy w rejestrze są poprawiane za pomocą zapisu korygującego.

§ 6.
1. Dane z rejestru instytucje obowiązane dostarczają, z zastrzeżeniem ust. 2–5, w postaci kopii karty transakcji lub w formie zapisu na dyskietce komputerowej, w standardzie: 3,5” FAT 1,4 lub na płycie CD-ROM, w standardzie ISO 9660.

2. Dane z rejestru mogą być przekazywane również drogą teletransmisji lub przy użyciu innych niż wymienione w ust. 1 elektronicznych nośników informacji, po wcześniejszym uzgodnieniu z Generalnym Inspektorem warunków organizacyjno-technicznych tych form przekazu.

3. Instytucja obowiązana, dostarczając dane z rejestru po raz pierwszy, przekazuje równocześnie wypełniony formularz identyfikacyjny.

4. W przypadku zaistnienia błędu lub zmiany danych zawartych w formularzu, o którym mowa w ust. 3, instytucja obowiązana przesyła do Generalnego Inspektora nowy formularz identyfikacyjny.

5. Wzór formularza identyfikacyjnego stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

§ 7.
1. Dane z rejestru można przekazywać w formie kopii karty transakcji wyłącznie w przypadku, gdy dostarczane w ten sposób informacje dotyczą jednej transakcji.

2. Jeżeli kopia, o której mowa w ust. 1, została sporządzona z karty transakcji, na której w związku ze stwierdzonymi błędami naniesione zostały zgodnie z § 3 ust. 3 poprawki, to do przekazywanej Generalnemu Inspektorowi kopii karty transakcji instytucja obowiązana dołącza dodatkową kartę dotyczącą tej samej transakcji, wypełnioną prawidłowymi danymi, bez jakichkolwiek poprawek.

3. Do przekazywania danych można użyć dyskietki komputerowej, wyłącznie gdy wszystkie przekazywane dane znajdują się na jednej dyskietce.

4. W przypadku przekazywania danych drogą teletransmisji lub przy użyciu elektronicznych nośników informacji, wymagane jest zachowanie struktury przekazywanych plików w formacie tekstowym lub rozszerzalnego języka znaczników (xml).

5. Wzór struktury plików w formacie tekstowym określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

6. Wzór struktury plików w formacie rozszerzalnego języka znaczników (xml) określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.

§ 8.
1. Kopia karty transakcji przekazywana Generalnemu Inspektorowi zawiera potwierdzenie za zgodność z oryginałem dokonane przez jedną z osób, które w związku z art. 28 ustawy zostały wyznaczone do realizacji obowiązków określonych w ustawie.

2. Dane na nośniku elektronicznym są przekazywane wraz z opisem wykonanym przez osobę, o której mowa w ust. 1, na etykiecie zewnętrznej nośnika.

3. Opis, o którym mowa w ust. 2, zawiera:

1) pełną nazwę instytucji obowiązanej,

2) nazwy plików i liczby zawartych w nich rekordów,

3) imię i nazwisko oraz podpis osoby, o której mowa w ust. 1.

§ 9.
1. Dane w formie kopii kart transakcji lub przy użyciu elektronicznych nośników informacji są przekazywane do jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 3 ust. 4 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2, przez pracownika instytucji obowiązanej.

2. Dane, o których mowa w ust. 1, mogą być również przekazywane za pośrednictwem:

1) przedsiębiorcy posiadającego koncesję na prowadzenie działalności w zakresie ochrony osób i mienia, wydaną na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740, z 1999 r. Nr 11, poz. 95, z 2000 r. Nr 29, poz. 357 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 23 i Nr 27, poz. 298),

2) państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Poczta Polska”,

3) podmiotu posiadającego koncesję na prowadzenie usług pocztowych, wydaną na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 106, poz. 675, Nr 121, poz. 770 i Nr 137, poz. 926, z 1998 r. Nr 137, poz. 887 i Nr 150, poz. 984, z 1999 r. Nr 47, poz. 461, z 2000 r. Nr 62, poz. 718, Nr 73, poz. 852 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 67, poz. 678).

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i ust. 2 pkt 1, osoba dostarczająca dane potwierdza ich przekazanie w rejestrze prowadzonym w tym celu w jednostce organizacyjnej, o której mowa w art. 3 ust. 4 ustawy.

4. Dane przekazywane za pośrednictwem podmiotów, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, mogą być nadawane wyłącznie przesyłką za zwrotnym potwierdzeniem odbioru na adres jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 3. W tych przypadkach wymagane jest umieszczenie na przesyłce widocznego dopisku „w kancelarii nie otwierać”.

§ 10.
1. Instytucja obowiązana, która stwierdziła błędy w dostarczonej informacji, przekazuje Generalnemu Inspektorowi, w terminie siedmiu dni od dnia ich ujawnienia, skorygowane dane.

2. Dane, o których mowa w ust. 1, są dostarczane z wykorzystaniem takiego samego nośnika informacji, jakiego instytucja obowiązana użyła do przekazu korygowanej informacji.

3. Przepisy 6 ust. 2 oraz § 8 i 9 stosuje się odpowiednio.

§ 11.
1. Generalny Inspektor może zażądać ponownego przekazania danych, w przypadku gdy stwierdzi, że otrzymana przesyłka jest uszkodzona lub dane z rejestru zostały przekazane z naruszeniem trybu ustalonego w rozporządzeniu.

2. Instytucja obowiązana, która otrzyma żądanie Generalnego Inspektora, o którym mowa w ust. 1, jest zobowiązana niezwłocznie, jednakże nie później niż w ciągu trzech dni roboczych od daty wpływu żądania, przekazać żądane informacje do jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 3 ust. 4 ustawy, z zachowaniem wymogów określonych w rozporządzeniu.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, instytucja obowiązana przekazuje dane w oddzielnej przesyłce, z widocznym dopiskiem „przesyłka powtórna”.

4. Dopisek, o którym mowa w ust. 3, umieszcza się na etykiecie elektronicznego nośnika informacji lub na kopii karty transakcji.

§ 12.
W okresie do dnia 31 marca 2002 r. przepisów rozporządzenia nie stosuje się do banków oraz oddziałów banków zagranicznych, w odniesieniu do których obowiązują przepisy uchwały nr 4/98 Komisji Nadzoru Bankowego z dnia 30 czerwca 1998 r. w sprawie trybu postępowania banków w przypadkach prania pieniędzy oraz ustalenia wysokości kwoty i warunków prowadzenia rejestru wpłat gotówkowych powyżej określonej kwoty oraz danych o osobach dokonujących wpłaty i na rzecz których wpłata została dokonana (Dz. Urz. NBP Nr 18, poz. 40).
§ 13.
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Finansów: H. Wasilewska-Trenkner

Załącznik 1. [WZÓR KARTY TRANSAKCJI]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 21 września 2001 r. (poz. 1210)

Załącznik nr 1

WZÓR KARTY TRANSAKCJI

A. Karta transakcji składa się z 53 pól, które zostały zamieszczone na następnych dwóch stronach.

B. Pola karty transakcji wypełnia się dużymi literami, wyraźnym pismem drukowanym, rozpoczynając od lewej strony. Jedna komórka oznacza jeden znak (litera, cyfra, znak interpunkcyjny).
W razie popełnienia błędu przy wypełnianiu karty należy przekreślić niewłaściwy ciąg znaków i wpisać prawidłowe dane w kolejnych komórkach odpowiedniego pola.
W przypadku braku danych w odpowiednim polu należy wpisać symbol BD. W przypadku niewystępowania danych w odpowiednim polu należy wpisać NW.
Wypełnianie pola uwagi należy rozpocząć od pierwszej strony karty rejestru.

C. Wszelkie daty mają strukturę
rrrrmmdd (rok – 4 cyfry; miesiąc – 2 cyfry; dzień – 2 cyfry)

D. Ilość pól karty transakcji odpowiada ilości pól rekordu transakcji (załącznik nr 2). Opis pól rekordu transakcji stosuje się również do pól karty transakcji. Opis pól rekordu transakcji zawiera załącznik nr 2.

infoRgrafika

Załącznik 2. [STRUKTURA ZAPISU ELEKTRONICZNEGO W FORMACIE TEKSTOWYM]

Załącznik nr 2

STRUKTURA ZAPISU ELEKTRONICZNEGO W FORMACIE TEKSTOWYM

A. Rekord transakcji składa się z 53 pól, które zostały przedstawione poniżej. Ze względu na czytelność opisu przedstawiono je w siedmiu grupach.

B. Przyjęte w załączniku oznaczenia:

IO – instytucja obowiązana

N – cyfra z zakresu 0–9

A – litera z zakresu a – ż, A – Ż (standard polskich liter: ISO 8859–2)

X – dowolny znak

n – maksymalna długość pola

n – stała długość pola

C. Wszelkie daty mają strukturę:

rrrrmmdd (rok – 4 cyfry; miesiąc – 2 cyfry; dzień – 2 cyfry)

D. Pola rekordu.

1. IDENTYFIKACJA

Wymogi integralności bazy danych powodują, że pola 02, 03, 04, 05 zawsze muszą zawierać dane.

etykieta pola

nazwa pola

długość pola

opis pola

01

nrEwT

25N

Numer ewidencyjny transakcji. Niepowtarzalny numer transakcji w ewidencji IO prowadzonej na podstawie odrębnych przepisów (np. ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości; Dz.U. Nr 121, poz. 591, ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie – Dz. U. Nr 22, poz. 91).

02

nrRejDat

12X

Numer rejestracji transakcji. Numer sekwencyjny transakcji w dniu wskazanym w polu 03.

03

rejDat

8N

Data rejestracji transakcji. Data wprowadzenia transakcji do rejestru IO.

04

jedIO

8N

Numer jednostki organizacyjnej IO. Numer jednostki realizującej dyspozycję do przeprowadzenia transakcji, który jest nadawany w ramach wewnętrznych procedur przez IO. Jest to kod unikatowy bez możliwości powtórnego wykorzystania.

05

Status

1N

Status rekordu transakcji. Kod statusu informacji przekazywanych o transakcji przez IO:

1 nowa transakcja

0 korekta transakcji – w tym przypadku należy wypełnić jedynie pola 01–05 (identyfikacja) oraz pola, których korekta dotyczy.

 

2. TRANSAKCJA

 

etykieta pola

nazwa pola

długość pola

opis pola

06

kRodzTr

4X

Kod rodzaju transakcji. Symbol rodzaju transakcji:

Zasady kodowania wraz z wykazem kodów zawarte są w lit. E.

07

kPwz

1X

Kod powiązania transakcji. Kod wskazujący na powiązanie transakcji:

kod 1 – transakcja powiązana,

kod 0 – transakcja niepowiązana.

W przypadku wpisania kodu transakcji powiązanej, w polu 53 należy podać szczegóły (m.in.: z jaką lub jakimi transakcjami jest powiązana).

08

kPdjrz

4X

Kod transakcji podejrzanej. Kod wskazujący na podejrzane okoliczności transakcji: kod 0000 – transakcja, której okoliczności wskazują, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

W przypadku wypełnienia tego pola, w polu 53 należy podać szczegóły. Po uzgodnieniu z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej IO może otrzymać oznaczenia wskazujące kategorie okoliczności, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

09

spDysp

1N

Sposób wydania dyspozycji. Symbol sposobu wydania dyspozycji:

1 osobiście,

2 telefonicznie (także faks),

3 elektronicznie (np. internet),

4 wrzutnia depozytowa, depozyt,

5 za pośrednictwem poczty,

0 inne – w tym przypadku należy w polu 53 podać szczegóły.

10

nrDokT

12X

Numer dokumentu transakcji. Numer dokumentu, na podstawie którego zrealizowana została transakcja, np. nr czeku, nr umowy itp.

11

tDat

8N

Data realizacji transakcji. Data przeprowadzenia transakcji przez IO.

12

tM

35X

Miejsce realizacji transakcji. Miejscowość, w której została zrealizowana transakcja.

13

tKw

15N

Kwota transakcji. Kwota zrealizowanej transakcji. Separator miejsc dziesiętnych: znak przecinka. Kwotę podać należy z dokładnością dwóch miejsc po przecinku.

14

tJ

3A

Jednostka transakcji. Symbol waluty transakcji zgodnie z symbolami walutowymi ISO 4217 (w przypadku polskich złotych: PLN).

15

tKwZ

15N

Kwota transakcji po zamianie (konwersji). Kwota po dokonaniu transakcji wymiany wartości dewizowych; pole to należy wypełnić tylko w przypadku transakcji wymiany wartości dewizowych. Separator dziesiętnych: znak przecinka. Kwotę podać należy z dokładnością dwóch miejsc po przecinku.

16

tJZ

3A

Jednostka transakcji po zamianie (konwersji). Symbol waluty po dokonaniu transakcji wymiany wartości dewizowych; pole to należy wypełnić tylko w przypadku transakcji wymiany wartości dewizowych zgodnie z symbolami walutowymi ISO 4217 (w przypadku polskich złotych: PLN).

 

3. PODMIOT, KTÓRY WYDAJE DYSPOZYCJĘ

Dane dotyczące podmiotu są ustalane na podstawie dokumentów tożsamości, wyciągów z rejestrów sądowych, pełnomocnictw do przeprowadzenia transakcji, danych zawartych w systemie 10 i innych informacji uzyskanych z zachowaniem należytej staranności.

Jeśli dane adresowe podmiotu (pola 18, 21, 22, 23) na dyspozycji są zawarte w formie ciągłej, można powyższe dane adresowe zapisać również w formie ciągłej w polu 18, bez konieczności dzielenia danych na poszczególne pola (dotyczy to wyłącznie zleceń składanych w ramach systemów rozliczeń międzybankowych, w szczególności takich jak ELIXIR, oraz systemu przekazywania komunikatów finansowych SWIFT).

etykieta pola

nazwa pola

długość pola

opis pola

17

zTypPo

2X

Typ podmiotu. Kod statusu prawnego podmiotu. Wykaz kodów zawiera lit. F.

18

zNz

140X

Nazwisko, imię/nazwa. Nazwisko i imię osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

19

zObyw

2A

Obywatelstwo. Symbol kraju, którego osoba fizyczna jest obywatelem (ISO 3166 dwuliterowy). W przypadku podwójnego obywatelstwa, należy w polu 53 podać szczegóły.

20

zAdrKr

2A

Adres: kraj. Symbol kraju zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (ISO 3166 dwuliterowy).

21

zAdrKod

10X

Adres: kod pocztowy. Kod miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

22

zAdrM

35X

Adres: miejscowość. Nazwa miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

23

zAdrUl

35X

Adres: ulica. Nazwa ulicy (placu, alei) oraz nr domu, mieszkania w miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

24

zNrPes

11X

Numer PESEL. Numer PESEL osoby fizycznej.

25

zNrReg

9X

Numer REGON. Numer Regon podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

26

zNrReS

10X

Numer rejestru sądowego. Numer rejestru sądowego podmiotu. W razie nieposiadania przez podmiot numeru KRS, należy wpisać numer RHB (w polu 53 należy podać rodzaj rejestru sądowego, którego numer został wpisany).

27

zNrSwt

15X

Numer SWIFT. Numer SWIFT instytucji finansowej.

28

zNip

10N

Numer Identyfikacji Podatkowej. NIP podmiotu.

29

zRodzDokTo

2X

Dokument tożsamości. Symbol dokumentu tożsamości, na podstawie którego stwierdzono tożsamość osoby fizycznej:

DO dowód osobisty,

PA paszport,

DT dowód tymczasowy,

KS karta stałego pobytu,

KC karta czasowego pobytu,

00 inne – w tym przypadku w polu 53 należy podać szczegóły.

30

zNrDokTo

25X

Seria, numer dokumentu tożsamości. Seria, numer dokumentu tożsamości, na podstawie którego stwierdzono tożsamość osoby fizycznej.

 

4. PODMIOT, W IMIENIU KTÓREGO WYDAWANA JEST DYSPOZYCJA

Dane dotyczące podmiotu są ustalane na podstawie dokumentów tożsamości, wyciągów z rejestrów sądowych, pełnomocnictw do przeprowadzenia transakcji, danych zawartych w systemie 10 i innych informacji uzyskanych z zachowaniem należytej staranności.

Jeśli pola w tej części pozostają niewypełnione, oznacza to, że podmiot, w imieniu którego wydawana jest dyspozycja, jest identyczny z podmiotem wydającym dyspozycję.

Jeśli dane adresowe podmiotu (pola 32, 35, 36, 37) na dyspozycji są zawarte w formie ciągłej, można powyższe dane adresowe zapisać również w formie ciągłej w polu 32, bez konieczności dzielenia danych na poszczególne pola (dotyczy to wyłącznie zleceń składanych w ramach systemów rozliczeń międzybankowych, w szczególności takich jak ELIXIR, oraz systemu przekazywania komunikatów finansowych SWIFT).

Etykieta pola

nazwa pola

długość pola

opis pola

31

pTypPo

2X

Typ podmiotu. Kod statusu prawnego podmiotu. Wykaz kodów zawiera lit. F.

32

pNz

140X

Nazwisko, imię/nazwa. Nazwisko i imię osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

33

pObyw

2A

Obywatelstwo. Symbol kraju, którego osoba fizyczna jest obywatelem (ISO 3166 dwuliterowy). W przypadku podwójnego obywatelstwa, należy w polu 53 podać szczegóły.

34

pAdrKr

2A

Adres: kraj. Symbol kraju zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (ISO 3166 dwuliterowy).

35

pAdrKod

10X

Adres: kod pocztowy. Kod miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

36

pAdrM

35X

Adres: miejscowość. Nazwa miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

37

pAdrUl

35X

Adres: ulica. Nazwa ulicy (placu, alei itp.) oraz nr domu, mieszkania w miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

38

pNrPes

11X

Numer PESEL. Numer PESEL osoby fizycznej.

39

pNrReg

9X

Numer REGON. Numer Regon podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

40

zNrReS

10X

Numer rejestru sądowego. Numer rejestru sądowego podmiotu. W razie nieposiadania przez podmiot numeru KRS, należy wpisać numer RHB (w polu 53 należy podać rodzaj rejestru sądowego, którego numer został wpisany).

41

pNrSwt

15X

Numer SWIFT. Numer SWIFT instytucji finansowej.

42

pNip

10N

Numer Identyfikacji Podatkowej. NIP podmiotu.

43

pRodzDokTo

2X

Dokument tożsamości. Symbol dokumentu tożsamości, na podstawie którego stwierdzono tożsamość osoby fizycznej:

DO dowód osobisty,

PA paszport,

DT dowód tymczasowy,

KS karta stałego pobytu,

KC karta czasowego pobytu,

00 inne – w tym przypadku w polu 53 należy podać szczegóły.

44

pNrDokTo

25X

Seria, numer dokumentu tożsamości. Seria, numer dokumentu tożsamości, na podstawie którego stwierdzono tożsamość osoby fizycznej.

 

5. BENEFICJENT

Dane dotyczące podmiotu są ustalane na podstawie dokumentów tożsamości, wyciągów z rejestrów sądowych, pełnomocnictw do przeprowadzenia transakcji, danych zawartych w systemie 10 i innych informacji uzyskanych z zachowaniem należytej staranności.

Jeśli dane adresowe podmiotu (pola 46, 48, 49, 50) na dyspozycji są zawarte w formie ciągłej, można powyższe dane adresowe zapisać również w formie ciągłej w polu 46 bez konieczności dzielenia danych na poszczególne pola (dotyczy to wyłącznie zleceń składanych w ramach systemów rozliczeń międzybankowych, w szczególności takich jak ELIXIR, oraz systemu przekazywania komunikatów finansowych SWIFT).

etykieta pola

nazwa pola

długość pola

opis pola

45

bTypPo

2X

Typ podmiotu. Kod statusu prawnego podmiotu. Wykaz kodów zawiera lit. F.

46

bNz

140X

Nazwisko, imię/nazwa. Nazwisko i imię osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

47

bAdrKr

2A

Adres: kraj. Symbol kraju zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej (ISO 3166 dwuliterowy).

48

bAdrKod

10X

Adres: kod pocztowy. Kod miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

49

bAdrM

35X

Adres: miejscowość. Nazwa miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

50

bAdrUl

35X

Adres: ulica. Nazwa ulicy (placu, alei) oraz nr domu, mieszkania w miejscowości zameldowania osoby fizycznej albo siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

 

6. RACHUNKI UCZESTNICZĄCE W TRANSAKCJI

Dane dotyczące rachunków są ustalane na podstawie wydanej dyspozycji, pełnomocnictwa do przeprowadzenia transakcji lub danych zawartych w systemie IO.

etykieta pola

nazwa pola

długość pola

opis pola

51

nrRachZ

56X

Numer rachunku źródłowego. Numer rachunku podmiotu wydającego dyspozycję w swoim imieniu lub w imieniu którego dyspozycję wydano.

52

nrRachN

56X

Numer rachunku docelowego. Numer rachunku beneficjenta

 

7. UWAGI

etykieta pola

nazwa pola

długość pola

opis pola

53

Uwagi

1500X

Uwagi. Ewentualne uwagi osoby wypełniającej kartę transakcji; struktura pola:

[etykieta pola, którego uwagi dotyczą: treść uwag]

[etykieta pola, którego uwagi dotyczą: treść uwag]

[etykieta pola, którego uwagi dotyczą: treść uwag]

[etykieta pola, którego uwagi dotyczą:.......... etc.]

 

E. Rodzaj transakcji – zasady kodowania i wykaz kodów (pole 06).

Kodowanie polega na wpisaniu w polu 06 sekwencji znaków, która pozwoli na określenie rodzaju transakcji. Kod składa się z czterech cyfr (NNNN):

– pierwsza i druga cyfra oznaczają kod kategorii transakcji (wykaz kodów poniżej),

– trzecia i czwarta cyfra oznaczają kod tytułu transakcji (wykaz kodów poniżej).

KATEGORIE TRANSAKCJI (NN):

01. wypłata gotówkowa

02. wpłata gotówkowa

03. przelew wychodzący

04. przelew przychodzący

05. przelew wewnętrzny

06. zamiana wartości dewizowych

07. transakcje bez widocznego obrotu pieniężnego*)

TYTUŁY TRANSAKCJI (NN):

01. umowa rachunku

02. realizacja czeków gotówkowych

03. realizacja czeków rozrachunkowych

04. polecenie zapłaty

05. zlecenie wypłaty, w przypadkach wypłat gotówkowych

06. obrót czekami podróżnymi

07. obrót walutą obcą

08. umowa kredytowa

09. realizacja (wykonanie) zabezpieczenia kredytu

10. umowa pożyczki

11. realizacja (wykonanie) zabezpieczenia pożyczki

12. realizacja gwarancji

13. realizacja poręczenia

14. akredytywa

15. inkaso dokumentowe

16. inkaso finansowe

17. operacje wekslowe

18. transakcja realizowana kartą płatniczą

19. terminowe operacje finansowe

20. kupno akcji

21. sprzedaż akcji

22. kupno obligacji

23. sprzedaż obligacji

24. kupno innych papierów wartościowych

25. sprzedaż innych papierów wartościowych

26. obrót udziałami

27. obrót jednostkami uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych

28. obrót wkładami/udziałami w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

29. zamiana wierzytelności na akcje

30. zamiana wierzytelności na udziały

31. zamiana papierów wartościowych

32. umowa przenosząca własność nieruchomości, zakończona aktem notarialnym

33. umowa przenosząca własność rzeczy ruchomej

34. umowa przenosząca posiadanie nieruchomości

35. umowa przenosząca posiadanie rzeczy ruchomej

36. zamiana nieruchomości

37. umowa leasingowa

38. umowa factoringowa

39. składka z tytułu ubezpieczenia osobowego

40. realizacja polisy z tytułu ubezpieczenia osobowego

41. składka z tytułu ubezpieczenia majątkowego

42. realizacja polisy z tytułu ubezpieczenia majątkowego

43. przepływy wartości majątkowych związanych z grami losowymi

44. przepływy wartości majątkowych związanych z zakładami wzajemnymi

45. przepływy wartości majątkowych związanych z grą na automatach

00. inne – w tym przypadku należy podać szczegóły w polu 53 (Uwagi)

*) Kategoria powyższa dotyczy transakcji, przy której instytucja obowiązana nie uczestniczy w jej bezpośrednim, pieniężnym rozliczeniu. Do tej kategorii transakcji zalicza się w szczególności: zamianę wierzytelności na akcje lub udziały, przeniesienie własności lub posiadania papierów wartościowych, praw majątkowych oraz nieruchomości i rzeczy ruchomych.

F. Status prawny podmiotu – wykaz kodów (pola 17, 31, 45);

01. osoba fizyczna

02. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą

03. spółka cywilna

04. spółka jawna

05. spółka partnerska

06. spółka komandytowa

07. spółka komandytowo-akcyjna

08. spółka z ograniczoną odpowiedziahością

09. spółka z ograniczoną odpowiedziahością w organizacji

10. spółka akcyjna

11. spółka akcyjna w organizacji

12. spółdzielnia

13. przedsiębiorstwo państwowe

14. towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych

15. główny oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń

16. jednostka badawczo-rozwojowa

17. stowarzyszenie

18. fundacja

19. organizacja społeczna i zawodowa

20. przedsiębiorca określony w przepisach o zasadach prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, zwany dalej „przedsiębiorstwem zagranicznym”

21. oddział przedsiębiorcy zagranicznego działającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

00. inne – w tym przypadku należy podać szczegóły w polu 53 (Uwagi)

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 4. [STRUKTURA I ZASADY BUDOWY PLIKÓW W FORMACIE TEKSTOWYM]

Załącznik nr 4

STRUKTURA I ZASADY BUDOWY PLIKÓW W FORMACIE TEKSTOWYM

A. Instytucje obowiązane przekazują dane w osobnych plikach zawierających:

1) rekordy transakcji pojedynczych lub powiązanych, których okoliczności wskazują na to, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (litera P)

2) rekordy transakcji powiązanych (gotówkowe, bezgotówkowe, w tym również powyżej 10 tys. euro), których okoliczności nie wskazują na to, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (litera Z)

3) rekordy pojedynczych transakcji, których rezultatem jest wpłata gotówkowa powyżej 10 tys. euro, a których okoliczności nie wskazują na to, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (litera G)

4) rekordy pojedynczych transakcji, których rezultatem jest wypłata gotówkowa powyżej 10 tys. euro, a których okoliczności nie wskazują na to, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (litera W)

5) rekordy pojedynczych transakcji zakupu lub sprzedaży waluty obcej powyżej 10 tys. euro, a których okoliczności nie wskazująca to, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (litera D)

6) rekordy pojedynczych bezgotówkowych transakcji powyżej 10 tys. euro, których okoliczności nie wskazują na to, że środki użyte w transakcji mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (litera B)

7) rekordy korygujące (litera K).

W plikach przesyłane są tylko pola niepuste. 

B. Ogólne zasady budowy plików z danymi

– Każde pole w rekordzie danych poprzedzone jest unikalną dwucyfrową etykietą

– Rekordy o zmiennej długości

– Oznaczenia typów rekordu:

HE – rekord nagłówkowy

DA – rekord danych

TR – rekord końca

– Znacznik końca rekordu – {CR} {LF}

– Znacznik końca zbioru – {CtrIZ}

C. Zasady nazywania plików

1. Dla pliku w formacie tekstowym:

ANNXXXXX.txt

gdzie

A – wskazane w zał. 4 oznaczenie literowe odpowiadające rodzajowi pliku

XXXXX – pięcioznakowe oznaczenie instytucji obowiązanej nadane przez nią i konsekwentnie stosowane w przekazie danych dla GIIF

NN – dwucyfrowy numer sekwencyjny pliku (niezależnie od rodzaju) z tej samej daty

D. Struktura pliku w formacie tekstowym

Rekord nagłówkowy

Rekord danych 1l

..........................

Rekord danych n

Rekord końca

Znacznik końca zbioru {CtrIZ}

E. Struktura rekordu nagłówkowego

lp.

nazwa pola

długość pola

zawartość

komentarz

1

typRek

2A

HE

Rekord nagłówkowy

2

pDat

8N

 

Data utworzenia pliku

3

pCzas

6N

 

Czas utworzenia pliku w strukturze ggmmss

4

nrNipIO

10N

 

Numer NIP instytucji obowiązanej

5

 

 

{CR} {LF}

Znacznik końca rekordu

 

F. Struktura rekordu danych

lp.

nazwa pola

długość pola

zawartość

komentarz

1

typRek

2A

DA

Rekord danych

2

 

 

;

Separator pola

3

01

2N

 

Etykieta pierwsza

4

separator

1X

:

Separator etykiety

5

dane

 

 

Pierwsze pole z danymi

6

separator

1X

;

Separator pola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N

NN

2N

 

Etykieta ostatniego pola

N+1

separator

1X

:

Separator etykiety i danych

N+2

dane

 

 

Ostatnie pole z danymi

N+3

 

 

;

Separator pola

N+4

 

 

{CR} {LF}

Znacznik końca rekordu

 

G. Struktura rekordu końca

lp.

nazwa pola

długość pola

zawartość

komentarz

1

typRek

2A

TR

Rekord końca

2

i1Rek

8N

 

Liczba rekordów w pliku

3

PodpsE

128X

 

Podpis elektroniczny

6

 

 

{CR}{LF}

Znacznik końca rekordu

 

Załącznik 5. [STRUKTURA I ZASADY BUDOWY PLIKÓW W FORMACIE XML]

Załącznik nr 5

STRUKTURA I ZASADY BUDOWY PLIKÓW W FORMACIE XML

A. Załącznik zawiera schemat pliku w formacie Rozszerzalnego Języka Znaczników (XML).

B. Pliki w formacie XML sporządzone na podstawie załączonego schematu zwierają rekordy transakcji wg podziału wskazanego w lit. A w załączniku nr 4.

C. Zasady nazywania plików:

ANNXXXXX.xml

gdzie

A – wskazane w zał. 4 oznaczenie literowe odpowiadające rodzajowi pliku

XXXXX – pięcioznakowe oznaczenie instytucji obowiązanej nadane przez nią i konsekwentnie stosowane w przekazie danych dla GIIF

NN – dwucyfrowy numer sekwencyjny pliku (niezależnie od rodzaju) z tej samej daty

D. Definicje pól pliku w formacie Rozszerzalnego Języka Znaczników (XML) zawiera opis pól w załączniku nr 2.

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 24 października 2001 r.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA