REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 19 poz. 166

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 24 stycznia 2003 r.

w sprawie wykonywania przez operatorów zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe wymagania i sposób wykonywania przez operatorów obowiązków na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, w zakresie zapewnienia technicznych i organizacyjnych możliwości wykonywania w sieci telekomunikacyjnej eksploatowanej przez operatora zadań, na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne, zwanych dalej „uprawnionymi podmiotami”

2) przypadki, w których operator może wnioskować o odroczenie wykonania obowiązków, o których mowa w pkt 1;

3) warunki, jakie muszą być spełnione dla udzielenia odroczenia wykonania obowiązków, o których mowa w pkt 1;

4) maksymalne terminy odroczeń wykonania obowiązków, o których mowa w pkt 1.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „ustawie”, rozumie się przez to ustawę z dnia 21 lipca 2000 r. – Prawo telekomunikacyjne.

§ 2.
1. Operator zapewnia uprawnionym podmiotom techniczne i organizacyjne możliwości realizacji zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego w eksploatowanej przez niego sieci telekomunikacyjnej, zwanej dalej „siecią operatora”, poprzez:

1) przygotowanie technicznych systemów umożliwiających dostęp do treści informacji przesyłanej w sieci operatora oraz do danych posiadanych przez operatora, w tym do danych posiadanych przez innego operatora świadczącego usługę telekomunikacyjną przy wykorzystaniu sieci operatora, związanych ze świadczoną usługą;

2) przygotowanie sieci operatora dla zapewnienia telekomunikacji dla systemu kierowania obroną państwa;

3) przygotowanie sieci operatora do dołączania urządzeń telekomunikacyjnych będących w dyspozycji lub w posiadaniu uprawnionych podmiotów;

4) udostępnianie urządzeń końcowych operatora dla zapewnienia telekomunikacji w sytuacjach szczególnych zagrożeń, o których mowa w art. 64–66 ustawy;

5) przygotowanie sieci operatora do kierowania połączeń inicjowanych za pomocą numerów alarmowych do właściwych terytorialnie jednostek organizacyjnych służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy oraz do preferencyjnej obsługi abonentów i użytkowników, ważnych dla funkcjonowania państwa w sytuacjach szczególnych zagrożeń, o których mowa w art. 64–66 ustawy.

2. Wymagania, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, są zapewniane w sposób ciągły.

3. Wymagania, o których mowa w ust. 1 pkt 2–5, są zapewniane na zasadach i w trybie określonych w przepisach art. 64–66 ustawy lub w umowach zawartych między uprawnionymi podmiotami i operatorami.

§ 3.
Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniają dostęp do:

1) danych identyfikujących abonentów, użytkowników i zakończenia sieci telekomunikacyjnych oraz danych dotyczących faktu, okoliczności i rodzaju połączenia, prób uzyskania połączenia między określonymi zakończeniami sieci telekomunikacyjnych, danych identyfikujących zakończenia sieci telekomunikacyjnych, między którymi wykonano połączenie, w tym połączenie konferencyjne, oraz lokalizacje tych zakończeń, zwanych dalej „danymi”, posiadanych przez operatora;

2) treści informacji przesyłanej w sieci operatora, w tym treści informacji przesyłanej w tej sieci w wyniku świadczenia usługi telekomunikacyjnej przez innego operatora, zwanej dalej „treścią”.

§ 4.
Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniające dostęp do treści zapewniają również dostęp do danych z nią skojarzonych przesyłanych w sieci operatora:

1) identyfikujących abonentów i użytkowników uczestniczących w połączeniu, ze wskazaniem strony inicjującej połączenie oraz wszystkich uczestników połączenia konferencyjnego, a także ich lokalizację, wraz z kategorią połączenia zgodnie z kryteriami stosowanymi przez operatora;

2) dotyczących daty oraz czasu rozpoczęcia i zakończenia połączenia oraz długości jego trwania;

3) dotyczących niepełnych lub niezrealizowanych połączeń;

4) dotyczących przeniesień, przekierowań, dostępu do poczty głosowej, połączeń zwrotnych, połączeń do zlecania i realizacji usług sieciowych, modyfikacji i włączania funkcji sieciowych, zmiany kodów i numerów.

§ 5.
Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniają niezwłocznie w ciągu całej doby:

1) przechwytywanie, odbiór, przesyłanie, odczyt, rejestrację i przechowywanie treści oraz danych;

2) dostęp do treści i danych w taki sposób, aby treści i dane nie uległy zakłóceniu lub zniekształceniu, a treści i dane z nimi skojarzone były prezentowane w czasie rzeczywistym;

3) wprowadzanie przez uprawniony podmiot do sieci operatora danych lub wykonywanie innych czynności niezbędnych do uzyskania lub anulowania dostępu do treści i danych;

4) przechwytywanie treści i danych skojarzonych z tą treścią;

5) przekazywanie treści i danych między tymi systemami a elementami sieci telekomunikacyjnych;

6) jednoczesną i niezależną realizację czynności, o których mowa w pkt 3–5, na potrzeby uprawnionych podmiotów przy spełnieniu wymagań, o których mowa w pkt 2;

7) dostęp do danych posiadanych przez operatora, w tym danych posiadanych przez innego operatora świadczącego usługi telekomunikacyjne przy wykorzystaniu sieci operatora z ostatnich 12 miesięcy.

§ 6.
1. Realizacja czynności określonych w § 5 pkt 3 oraz realizacja odczytu treści i danych z nią skojarzonych, a także pobieranie danych, o których mowa w § 3 pkt 1, odbywa się w miejscach uzgodnionych pomiędzy uprawnionym podmiotem i operatorem.

2. Dostęp do treści i danych, o których mowa w § 3 i 4, jest realizowany za pomocą sieci telekomunikacyjnej.

§ 7.
W przypadku szyfrowania treści i danych przez operatora, w tym przez operatora świadczącego usługi przy wykorzystaniu sieci innego operatora, operator udostępnia treści i dane uprawnionym podmiotom w formie niezaszyfrowanej.
§ 8.
1. Systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, zapewniają łączne i niezależne udostępnianie uprawnionym podmiotom treści i danych z nimi skojarzonych, z zastrzeżeniem ust. 2, w ilości co najmniej:

1) 0,15% pojemności każdej centrali wchodzącej w skład sieci operatora;

2) 0,2% zakończeń sieci operatora.

2. W przypadku równoczesnego i niezależnego udostępniania treści i danych z nimi skojarzonych ilości, o których mowa w ust. 1, wynoszą odpowiednio 0,05% i 0,03%.

§ 9.
Udział pracowników operatora w realizowaniu zadań, o których mowa w § 2 ust. 1, wymaga posiadania przez nich poświadczenia bezpieczeństwa wydanego na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych i nie może naruszać ustawowych praw i obowiązków uprawnionego podmiotu realizującego zadanie oraz powinien być ograniczony do niezbędnego minimum.
§ 10.
1. Operator może złożyć wniosek o odroczenie terminu zapewnienia uprawnionemu podmiotowi technicznych i organizacyjnych możliwości realizacji zadań poprzez systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, w przypadku udokumentowanych trudności organizacyjno-technicznych, dotyczących rozpoczętego procesu wdrażania tych systemów.

2. Operator może złożyć wniosek, o którym mowa w ust. 1, najpóźniej w terminie:

1) dwóch miesięcy przed planowanym terminem rozpoczęcia eksploatacji sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych w przypadku operatora działającego na podstawie zezwolenia telekomunikacyjnego;

2) dwudziestu ośmiu dni przed planowanym terminem rozpoczęcia eksploatacji sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych w przypadku operatora działającego na podstawie zgłoszenia działalności telekomunikacyjnej.

§ 11.
Warunkiem uzyskania odroczenia jest:

1) złożenie wraz z wnioskiem, zaopiniowanego przez uprawnione podmioty, harmonogramu osiągania przez operatora pełnej zdolności realizacji zadań przez systemy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1;

2) udokumentowanie braku środków finansowych na dokończenie procesu wdrażania systemów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, przy przekroczeniu pierwotnie zaplanowanych kosztów.

§ 12.
Maksymalny termin odroczenia wynosi sześć miesięcy.
§ 13.
1. Dla operatora, który rozpoczął eksploatację sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczął świadczenie usług telekomunikacyjnych przy wykorzystaniu sieci innego operatora przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, maksymalny termin odroczenia wynosi osiemnaście miesięcy.

2. Operator, który rozpoczął eksploatację sieci telekomunikacyjnej lub rozpoczął świadczenie usług telekomunikacyjnych przy wykorzystaniu sieci innego operatora przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, może złożyć wniosek, o którym mowa w § 10 ust. 1, najpóźniej w terminie dwudziestu ośmiu dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

§ 14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Infrastruktury: w z. K. Heller

 

 

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej – łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302 oraz z 2003 r. Nr 19, poz. 165).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2003-02-07
  • Data wejścia w życie: 2003-02-22
  • Data obowiązywania: 2003-02-22
  • Dokument traci ważność: 2005-09-04
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA