REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tamara Pokrzywka-Bensalem

Dołącz do grona ekspertów
Tamara Pokrzywka-Bensalem

Adwokat

Jestem adwokatem, mediatorem Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i partnerem zarządzającym w Pokrzywka Bensalem Knecht Bergel Adwokaci sp. p. z siedzibą w Krakowie.

Specjalizuję się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego – i jest to faktycznie moja pasja. Przygodę z prawem rodzinnym zaczęłam kilkanaście lat temu i od tamtej pory z ogromnym zaangażowaniem staram się pomagać ludziom w tych trudnych dla nich chwilach. Moim celem jest udzielenie klientom nie tylko wsparcia merytorycznego, ale także emocjonalnego. Jestem otwarta i potrafię słuchać – te cechy uważam za niezbędne u prawnika zajmującego się delikatnymi sprawami rodzinnymi. Reprezentuję swoich klientów w sprawach o rozwód, dotyczących wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktów, alimentów, o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dzieci wyrażenie zgody na dokonanie czynności w imieniu małoletniego dziecka oraz wielu innych (po szczegóły odsyłam na podane poniżej strony). Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się na blogu rozwód a la carte: http://o-rozwodzie.pl/.

Moją drugą miłością (i specjalizacją) jest prawo medyczne. Sprawami z zakresu prawa medycznego zajmuję się od kilku lat. Zaczęłam od sprawy bliskiej mi osoby, a sukces przekonał mnie o tym, że w tej dziedzinie świetnie się odnajduję. Doświadczenie nabyte w sprawach rodzinnych, a szczególnie umiejętność słuchania i empatia są, moim zdaniem, kluczem do powodzenia. W swojej pracy skupiam się na usługach dla lekarzy i placówek medycznych, wspomagając ich w organizowaniu i prowadzeniu bieżącej działalności zawodowej oraz reprezentuję ich w postępowaniach przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej i sądami lekarskimi. Pomagam też pacjentom, których prawa zostały naruszone w trakcie udzielania im świadczeń medycznych. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się na mojej stronie bensalem.pl.

Świadczę także usługi prawne z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego.

Od kilku lat jestem mediatorem Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Prowadzę mediacje z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego i medycznego. Mediacje prowadzę stacjonarnie w województwie małopolskim oraz formie zdalnej.

Swoje usługi świadczę w ramach kancelarii adwokackiej PBKB Adwokaci w Krakowie.

PBKB Adwokaci to adwokacka spółka partnerska, której zespół tworzą pasjonaci prawa. Nasz zespół składa się ze specjalistów w różnych dziedzinach prawa, dzięki temu możemy zaproponować naszym klientom szeroki wachlarz usług i kompleksową pomoc prawną. Doradzamy klientom indywidualnym oraz biznesowym. Działamy w obszarach prawa medycznego, rodzinnego, cywilnego, gospodarczego i spółek oraz prawa karnego. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielimy się na stronie PBKB Adwokaci (https://pbkb-adwokaci.pl/publikacje/).

Kontakt:

PBKB Adwokaci Sp. P.

ul. Limanowskiego 26/5

30-534 Kraków

☏ 690 921 465

✉ pokrzywka.bensalem@pbkb.pl

https://pbkb-adwokaci.pl

Obowiązek alimentacyjny pomiędzy (byłymi) małżonkami powstaje w związku z zawarciem związku małżeńskiego, a nie na skutek orzeczonego rozwodu. Obowiązek ten jest kontynuacją obowiązku małżonków do wzajemnej pomocy, w tym także w wymiarze finansowym. Kiedy i na jakich zasadach były małżonek może domagać się alimentów?
„Udowodnienie przemocy psychicznej czy też ekonomicznej jest trudniejsze niż w przypadku przemocy fizycznej” – przekonuje adwokat Tamara Pokrzywka-Bensalem. „Czasem ofiary tej przemocy przekonane są o swojej bezużyteczności, winie lub po prostu zmęczone na tyle, że wolą zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie” - dodaje.

REKLAMA

Zarówno dzieci jak i rodzice mają prawo, ale też i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. W przypadku dzieci, których rodzice żyją w rozłączeniu i są skonfliktowani, często pojawiają się problemy z ich realizacją.
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

REKLAMA

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?
Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach należy pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?
Świadczenie usług medycznych nie sprowadza się do udzielenia konkretnego świadczenia medycznego, ale wymaga odpowiedniego udokumentowania w zakresie danych pacjenta oraz wdrożonych procedur medycznych. Informacje zawarte w dokumentacji mogą okazać się niezbędne dla pacjenta, ale także w celu udzielania dalszych świadczeń przez inne placówki. Kto i na jakich zasadach może żądać dostępu do dokumentacji medycznej?
Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?
Pacjenci mają swoje prawa – problem jednak polega w większości przypadków na tym, że co prawda wiedzą oni, że „te” prawa mają, ale nie do końca już potrafią określić jakie. Jakie prawa przysługują pacjentowi w relacji z lekarzem dentystą?
Od 9 lutego 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Co przedmiotowe zmiany oznaczają dla członków rodziny zmarłego?
Sprawy o podział majątku są przeważnie sprawami skomplikowanymi i budzącymi sporo wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o ustalenie czy dany składnik należy do majątku wspólnego. Najlepszym dowodem tego są liczne orzeczenia Sądu Najwyższego rozstrzygające rozterki sądów pojawiające się w toku prowadzenia spraw działowych. W jednej z ostatnich uchwał SN stwierdził, że w przypadku nabycia przedmiotu za środki pochodzące z różnych mas majątkowych małżonków, nabyta rzecz w odpowiednich udziałach wejdzie zarówno do majątku osobistego jak i majątku wspólnego małżonków, chyba że jedno ze świadczeń miało charakter nakładu.

REKLAMA