reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz. 4 – nakłady na majątek wspólny]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Wprowadzenie do tematu prekluzji w sprawach o podział majątku oraz pierwsza część wpisu „Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [spłata długów]” znajduje się tutaj, drugą część wpisu „Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [posiadanie rzeczy należących do majątku wspólnego]” można przeczytać tutaj, a trzecią „Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać?

[pobrane pożytki i dochody z rzeczy] tutaj.

Rozliczenie poczynionych nakładów na majątek wspólny

Roszczeniem, którego istnienie oraz konieczność zgłoszenia w sprawie o podział majątku należy rozważyć jest roszczenie o dokonanie rozliczenia poczynionych przez małżonków nakładów z majątków osobistych na majątek wspólny. Także i to roszczenie objęte jest prekluzją, tj. po zakończeniu sprawy o podział majątku nie będzie możliwe już jego dochodzenie w innym postępowaniu.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jakiego okresu dotyczy rozliczenie?

Rozliczeniu w sprawach o podział majątku, na podstawie art. 45 k.r.o., podlegają nakłady poczynione w czasie trwania wspólności ustawowej. Wspólność istnieje do czasu wprowadzenia (w drodze umowy lub orzeczenia sądu) ustroju rozdzielności majątkowej lub do czasu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód.

Rozliczeniu na podstawie tego przepisu nie podlegają nakłady, wydatki i długi zaspokojone w okresie od ustania wspólności majątkowej do chwili podziału majątku. Mogą one jednak zostać rozliczone w oparciu o inną podstawę prawną – np. art. 207 k.c. lub 415 k.c.

Czym są wydatki i nakłady na rzecz?

Niestety brak jest definicji ustawowej pojęć wydatki i nakłady, jednak przyjmuje się, że:

  • wydatki to koszty związane z nabyciem rzeczy
  • nakłady to koszty związane z ulepszeniem, naprawą, modernizacją lub konserwacją rzeczy

Jakie wydatki i nakłady na majątek wspólny nie podlegają rozliczeniu?

Rozliczeniu nie podlegają wydatki i nakłady zużyte w celu zaspokajania rodziny. Problematyczne pozostaje jednak ustalenie, które z wydatków i nakładów służą zaspokajaniu potrzeb rodziny. Dla przykładu - wykonanie kuchni we wspólnym mieszkaniu, której do tej pory nie było i będzie z niej korzystała cała rodzina może być uznane za nakład w celu zaspokajania potrzeb rodziny. Inna ocena tegoż samego remontu będzie możliwa do poczynienia, w sytuacji gdy zaraz po remoncie małżeństwo się rozstało i z nakładu „korzystało” tylko to drugie – wtedy trudno mówić o zużyciu nakładu na potrzeby rodziny. Sytuacja jeszcze bardziej się jednak skomplikuje, gdy z kuchni korzystać będzie jeden małżonek i wspólne dzieci… Dokonanie oceny w tym zakresie zawsze będzie zależało od konkretnego stanu faktycznego danej sprawy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Roszczeniem, którego istnienie oraz konieczność zgłoszenia w sprawie o podział majątku należy rozważyć jest roszczenie o dokonanie rozliczenia poczynionych przez małżonków nakładów z majątków osobistych na majątek wspólny./Fot. Shutterstock
Roszczeniem, którego istnienie oraz konieczność zgłoszenia w sprawie o podział majątku należy rozważyć jest roszczenie o dokonanie rozliczenia poczynionych przez małżonków nakładów z majątków osobistych na majątek wspólny./Fot. Shutterstock

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama