REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.2 – posiadanie rzeczy należących do majątku wspólnego]

W trakcie trwania małżeństwa każde z małżonków może żądać dopuszczenia go do współposiadania rzeczy wchodzącej w skład majątku wspólnego./Fot. Shutterstock
W trakcie trwania małżeństwa każde z małżonków może żądać dopuszczenia go do współposiadania rzeczy wchodzącej w skład majątku wspólnego./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Wprowadzenie do tematu prekluzji w sprawach o podział majątku oraz pierwsza część wpisu „Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [spłata długów]” znajduje się tutaj.

REKLAMA

Rozliczenie posiadania przedmiotów należących do majątku wspólnego

Jednym z roszczeń, którego istnienie należy rozważyć w każdej sprawie o podział majątku jest roszczenie o dokonanie rozliczenia z tytułu posiadania tylko przez jednego małżonka przedmiotu lub przedmiotów należących do majątku wspólnego. Także i to roszczenie objęte jest prekluzją, tj. po zakończeniu sprawy o podział majątku nie będzie możliwe już jego dochodzenie w innym postępowaniu.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Prawo małżonków do współposiadania rzeczy

Każdy z małżonków ma prawo do współposiadania przedmiotów wchodzących do majątku wspólnego. Każdy z małżonków ma także prawo do korzystania z tych rzeczy w takim zakresie, w jakim możliwe jest to do pogodzenia z tożsamym prawem drugiego małżonka.

Prawo współposiadania, a ustrój majątkowy

Prawo do współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej istnieje niezależnie od ustroju panującego w małżeństwie – różna będzie jedynie podstawa prawna tego prawa. W trakcie trwania wspólności majątkowej podstawą prawną jest art. 341 k.r.o., zaś po jej ustaniu prawo należy wywodzić z art. 206 k.c.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie roszczenia przysługują małżonkowi?

Małżonek ma dwa rodzaje roszczeń, może on żądać:

  • dopuszczenia go do posiadania wspólnego przedmiotu (czasem dojdzie do podziału quoad usum, tj. każdy z małżonków będzie uprawniony do wyłącznego korzystania z poszczególnych wyodrębnionych części przedmiotu)
  • zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy w sposób wyłączający jej posiadanie przez drugiego właściciela

Dopuszczenie do posiadania wspólnego przedmiotu

REKLAMA

W trakcie trwania małżeństwa każde z małżonków może żądać dopuszczenia go do współposiadania rzeczy wchodzącej w skład majątku wspólnego. Najczęściej spory dotyczą wspólnego lokalu mieszkalnego, zajętego wyłącznie przez jednego z małżonków.

Sytuacja wygląda jednak inaczej już po rozwodzie – trudno bowiem wyobrazić sobie wspólne zajmowanie mieszkania przez byłych już małżonków. Oczywiście małżonek pozbawiony posiadania może w sprawie o podział majątku wnosić o przyznanie tego właśnie składnika na jego rzecz oraz żądać nakazania drugiemu małżonkowi wydania mu tego lokalu. Posiadanie nie jest bowiem wystarczające do ustalenia, któremu z byłych małżonków powinna zostać przyznana dana rzecz na własność z tytuły podziału majątku wspólnego.

Roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy

Roszczeniem zgłaszanym w sprawach o podział majątku (najczęściej właśnie już po rozwodzie) jest roszczenie o zapłatę.

Małżonek zajmujący lokal w sposób uniemożliwiający drugiemu małżonkowi korzystanie z niego jest zobowiązany do rozliczenia uzyskanej w ten sposób korzyści. Oczywistym jest, że w sytuacji, w której korzysta z lokalu wspólnego nie ponosi on kosztów związanych chociażby z wynajmem. Najczęściej drugi z małżonków, który został pozbawiony posiadania wspólnego lokalu, zmuszony jest wynająć lub kupić inny lokal, co wiąże się dla niego z dodatkowymi kosztami. Ponadto nie może korzystać z rzeczy należącej do niego lub czerpać z niej korzyści (np. poprzez jej wynajęcie).

Przedawnienie

W przypadku roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy w sposób wyłączający jej posiadanie przez drugiego małżonka, poza prekluzją, należy uważać na termin przedawnienia. Roszczenie sprowadza się do żądania zasądzenia konkretnej kwoty, a zatem zastosowanie będzie miał sześcioletni termin przedawnienia (liczony na koniec roku kalendarzowego). Po upływie tego terminu nie będzie możliwe dochodzenie wskazanego roszczenia. W przypadku spraw podziałowych będzie miało to taki skutek, że roszczenie to będzie mogło być dochodzone za sześcioletni okres poprzedzający zgłoszenie żądania w składanym wniosku o dokonanie podziału majątku wspólnego, zaś w trakcie postępowania będzie mogło być rozszerzone o kolejne okresy.

Wysokość wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy

Wynagrodzenie ustalane jest w oparciu o stawki rynkowe za korzystanie z danego rodzaju rzeczy. W postępowaniach sądowych najczęściej z pomocą w wyliczeniu odpowiedniej kwoty przychodzi biegły, który w opinii dokonuje zestawienia np. czynszów najmu podobnych lokali, w podobnym standardzie i lokalizacji, aktualnych w konkretnym przedziale czasowym. Tak ustalone średnie wynagrodzenie zestawiane jest z czasem, w jakim współwłaściciel korzystał z rzeczy w sposób sprzeczny z art. 206 k.c., a następnie znajduje odzwierciedlenie w wydanym przez sąd postanowieniu kończącym sprawę o podział majątku.

Polecamy serwis: Podział majątku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA