Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty sądowe w procesach o tzw. „błędy medyczne”

Koszty związane z dochodzeniem praw poszkodowanego pacjenta uzależnione są przede wszystkim od rodzaju wszczynanego postępowania.
Koszty związane z dochodzeniem praw poszkodowanego pacjenta uzależnione są przede wszystkim od rodzaju wszczynanego postępowania.
Fotolia
Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?

Sam proces leczenia dla pacjentów nie nasuwa pozytywnych myśli, zabiegi operacyjne od razu kojarzone są z bólem, ale jednak jest nadzieja na poprawę zdrowia, a czasem uratowanie życia. Osiągnięcie celu jest dla pacjenta priorytetem i godzi się on na chwilowe niedogodności związane z leczeniem. Niekiedy jednak zdarza się, że cel nie zostaje osiągnięty i to nie z powodu powikłań, ale błędu lekarza, kilku lekarzy, a nawet całego zespołu, czy odpowiedzialnego organizacyjnie szpitala.

Świadomość prawna pacjentów jest coraz większa, znają oni swoje prawa związane z możliwością żądania ustalenia osób odpowiedzialnych za ich szkodę oraz domagania się jej zrekompensowania. Jednocześnie za świadomością możliwości dochodzenia swoich praw idzie też i przeświadczenie o niebotycznie wysokich kosztach procesu w sprawach o tzw. „błędy medyczne”. Czy prawidłowe?

Z jakimi kosztami musi liczyć się pacjent?

Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Koszty uzależnione są przede wszystkim od rodzaju postępowania, w ramach którego pacjent poszukuje sprawiedliwości, ale także od konkretnego stanu faktycznego danej sprawy.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Rodzaje postępowań i koszty z tym związane

Koszty związane z dochodzeniem praw poszkodowanego pacjenta uzależnione są przede wszystkim od rodzaju wszczynanego postępowania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. postępowanie cywilne – najdroższe z postępowań – szczegóły poniżej

2. postępowanie przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych:

 • opłata od wniosku 200 zł
 • zryczałtowane koszty (określone w rozporządzeniu):
 • sporządzenia opinii przez biegłego:
 1. 300 zł – opinia biegłego
 2. 450 zł – opinia biegłego, który ma tytuł naukowy profesora
 3. 400 zł – opinia biegłego, który ma stopień naukowy doktora habilitowanego
 4. 360 zł – opinia biegłego, który ma stopień naukowy doktora
 • 83,58 zł za każde zakończone 100 km - w przypadku kosztów podróży osób wezwanych przez wojewódzką komisję;
 • 34,50 zł za każdy nocleg - w przypadku kosztów noclegu osób wezwanych przez wojewódzką komisję;
 • 153,57 zł za każdy dzień - w przypadku utraconych zarobków lub dochodów osób wezwanych przez wojewódzką komisję;

3. postępowanie karne – nie ma opłat sądowych

4. zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela – bez opłat

Postępowanie cywilne – o zapłatę odszkodowania lub / i zadośćuczynienia

W związku z tym, że najkosztowniejszym i najbardziej zróżnicowanym właśnie pod względem kosztów postępowaniem jest postępowanie cywilne, artykuł w głównej mierze dotyczy postępowania sądowego. Różnice w wysokości kosztów będą dotyczyły zarówno samej opłaty od pozwu, ale też opłat ponoszonych w trakcie postępowania, w szczególności kosztów opinii biegłych lekarzy i innych specjalistów.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Jaki wpływ na koszty ma stan faktyczny sprawy?

Trudno mówić o podziale spraw o tzw. „błędy medyczne” na te ważniejsze, poważniejsze i mniej ważne. Dla każdego z pacjentów jego sprawa jest tą sprawą najpoważniejszą, bowiem dotyczy jego samego lub osób mu bliskich. Jednak z punktu widzenia kosztów postępowania znaczenie będzie miał chociażby rozmiar szkody, czy okoliczności związane ze zdarzeniem, które będą wpływały zarówno na wymiar żądanego przez pacjenta odszkodowania, ale też zadośćuczynienia. I to jest wpływ czysto matematyczny – po prostu kwota żądana przez pacjenta (zarówno w ramach odszkodowania, jak i zadośćuczynienia) wprost wpływa na wysokość opłaty jaką pacjent musi uiścić do sądu przy wnoszeniu pozwu o zapłatę.

Opłata od pozwu przy żądaniu kwoty powyżej 20.000 zł

Po zmianie przepisów (od 21 sierpnia 2019r.), pacjent żądający zapłaty od podmiotu zobowiązanego kwoty powyżej 20.000 zł musi liczyć się z koniecznością pokrycia opłaty w wysokości 5% żądanej kwoty, nie więcej niż 200.000 zł.

Opłata od pozwu przy żądaniu kwoty poniżej 20.000 zł

Dochodzenie roszczenia poniżej 20.000 zł wiąże się z koniecznością poniesienia opłat stałych wskazanych w ustawie, tj. przy kwotach podanych poniżej opłata wyniesie:

 • do 500 zł – opłata 30 zł
 • ponad 500 zł – 1.500 zł – opłata 100 zł
 • ponad 1.500 zł – 4.000 zł – opłata 200 zł
 • ponad 4.000 zł – 7.500 zł – opłata 400 zł
 • ponad 7.500 zł – 10.000 zł – opłata 500 zł
 • ponad 10.000 zł – 15.000 zł – opłata 750 zł
 • ponad 15.000 zł – 20.000 zł – opłata 1.000 zł

Inne koszty

Konkretny stan faktyczny i skomplikowanie sprawy może wpływać na koszty sporządzenia opinii biegłych. Inne koszty będą opinii sporządzonej przez jednego lekarza, a inne – zdecydowanie wyższe – będą koszty sporządzenia opinii przez kilku lekarzy różnych specjalizacji, czy też instytut. Warto wiedzieć, że w większości tych spraw jednym z największych kosztów będą właśnie koszty sporządzenia opinii. Czasem w trakcie długoletniego postępowania sporządzanych jest kilka opinii, biegli różnej specjalności wzywani są na rozprawy w celu złożenia uzupełniających opinii – to generuje dodatkowe i niemałe koszty. Koszty opinii są bardzo różne i wahają się od paru do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy pacjent zawsze musi ponosić koszty?

Osoba, która chce zainicjować postępowanie cywilne, musi liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów tego postępowania i to już na wstępnym etapie – tj. musi uiścić opłatę od pozwu, a następnie liczyć się z koniecznością pokrycia wydatków takich jakie opinie (w początkowej fazie sąd wzywa do pokrycia zaliczek na opinie biegłych). Ale czy zawsze?

Zwolnienie od kosztów sądowych

Pacjent dochodzący swoich praw w postępowaniu sądowym może złożyć wniosek do sądu o zwolnienie go z konieczności ponoszenia kosztów sądowych w całości lub w części. Sąd zanim przystąpi do merytorycznego rozpoznania sprawy, rozpoznaje wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Zwolnienie może nastąpić w całości – wtedy pacjent nie będzie zobowiązany do ponoszenia jakichkolwiek kosztów sądowych (opłata i np. opinie biegłych). Zwolnienie może być też częściowe – np. sąd może zwolnić z obowiązku uiszczenia opłaty od pozwu lub jej części, a pozostałe koszty pacjent będzie musiał pokryć. Niezależnie od zwolnienia od kosztów sądowych, pacjent który przegra sprawę co do zasady będzie musiał zwrócić swojemu przeciwnikowi koszty zastępstwa procesowego (tj. koszty pełnomocnika).

Końcowe rozstrzygnięcie o kosztach

Zasadą jest, że strona przegrywająca proces zobowiązana jest pokryć koszty sądowe, w tym koszty zastępstwa procesowego strony wygrywającej. Jednak sąd, zgodnie z art. 102 k.p.c., w wypadkach szczególnie uzasadnionych może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nawet nie obciążać jej w ogóle kosztami. Dosyć często w sprawach dotyczących tzw. „błędów medycznych” sądy, w przypadku gdy pacjent przegrywa proces, korzystają z dobrodziejstwa wskazanego przepisu, podchodząc do tej kwestii z punktu widzenia zasady słuszności i nie obciążają pacjenta kosztami sądowymi, lub robią to w minimalnym zakresie.

W związku z tym, że koszty dochodzenia przez pacjenta w postępowaniu sądowym roszczeń są w większości przypadków wysokie, warto skonsultować z profesjonalnym pełnomocnikiem stan faktyczny sprawy oraz poddać analizie zasadność składania pozwu, ewentualnie uzyskać informacje o innych możliwościach zakończenia sporu, co pozwoli przynajmniej zminimalizować ryzyko obciążenia pacjenta kosztami wszczęcia i prowadzenia bezpodstawnego postępowania.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • rega
  2022-04-20 18:39:16
  W podobnej sprawie zwróciłam się po pomoc do doświadczonej kancelarii Cejrowski w Gdańsku. Spisali się, choć sprawa była bardzo delikatna.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dziecko może samo robić zakupy? Kiedy możliwy zwrot?

Osoba przed osiągnięciem pełnoletności nie ma zdolności do czynności prawnych, co wyklucza swobodę w zakupach. Prawo zakłada jednak wyjątki. W pewnych przypadkach można prawnie podważyć zakup dokonany przez niepełnoletniego.

Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym. Co z terminem wyjazdu?

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż tylko do 31 marca przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności bonem turystycznym. Jest to jednak ostateczny termin na opłacenie usługi turystycznej. Wyjazd może się odbyć później.

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

Czy będzie rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. 

Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

Najwięcej prób samobójczych jest w poniedziałki

Próba samobójcza. Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.

Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

Dieta ketogenna jako pomoc przy leczeniu padaczki lekoopornej

Dieta ketogenna a padaczka. Kiedy w leczeniu padaczki postępowanie farmakologiczne jest nieskuteczne, rozważa się jedną z metod niefarmakologicznej terapii, jaką jest dieta ketogenna. Nie każdy wie, że jest ona wdrażana u dzieci z padaczką lekooporną, czyli w sytuacjach, w których stosowane leki nie przynoszą pożądanych rezultatów. Dieta ketogenna poprzez swoje działanie wpływa na zmniejszenie liczby i ciężkości napadów padaczkowych. Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Epilepsji 26 marca wyjaśniamy, na czym polega dieta ketogenna i pokazujemy, że jej stosowanie jest szansą na normalne życie.