REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]

Rozliczeniu w sprawach o podział majątku podlegają pożytki i przychody pobrane w okresie między ustaniem wspólności majątkowej, a dokonaniem podziału majątku./Fot. Shutterstock
Rozliczeniu w sprawach o podział majątku podlegają pożytki i przychody pobrane w okresie między ustaniem wspólności majątkowej, a dokonaniem podziału majątku./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

Wprowadzenie do tematu prekluzji w sprawach o podział majątku oraz pierwsza część wpisu „Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [spłata długów]” znajduje się tutaj, a drugą część wpisu „Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [posiadanie rzeczy należących do majątku wspólnego]” można przeczytać tutaj.

REKLAMA

Rozliczenie pobranych pożytków i innych przychodów z rzeczy

Roszczeniem, którego istnienie oraz konieczność zgłoszenia w sprawie o podział majątku należy rozważyć jest roszczenie o dokonanie rozliczenia pobranych przez jednego z małżonków pożytków i innych przychodów, jakie przynoszą rzeczy należące do majątku wspólnego. Także i to roszczenie objęte jest prekluzją, tj. po zakończeniu sprawy o podział majątku nie będzie możliwe już jego dochodzenie w innym postępowaniu.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jakiego okresu dotyczy rozliczenie?

Rozliczeniu w sprawach o podział majątku podlegają pożytki i przychody pobrane w okresie między ustaniem wspólności majątkowej, a dokonaniem podziału majątku.

Czym są pożytki i inne przychody z rzeczy?

Definicja pożytków zawarta została w art. 53 k.c., zgodnie z jej treścią pożytki możemy podzielić na pożytki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • naturalne - płody (owoce, warzywa, płody rolne, jaja, mleko i in.) i inne odłączone od rzeczy części składowe (piasek, glina, kamień z kamieniołomu i in.) - o ile są normalnym dochodem z rzeczy
  • cywilne – dochody, które przynosi dana rzecz na podstawie stosunku prawnego, np. najem, dzierżawa

Brak jest jednak formalnej definicji „innych przychodów”. Można jednak przyjąć, że są to inne wpływy do majątku wspólnego, które nie są pożytkami. W tym zakresie posiłkować można się wcześniej wydanymi orzeczeniami sądów i poglądami doktryny – np. innymi przychodami będą przychody z drzew powalonych przez huragan lub materiałów z rozbiórki budynku.

W jakich sposób powinno nastąpić rozliczenie?

Rozliczenie powinno nastąpić z uwzględnieniem udziałów przysługujących małżonkom. Zasadą oczywiście będzie, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednak każde z małżonków ma także roszczenie o ustalenie, że udziały te nie są równe (o tym roszczeniu pisałam tutaj) i w takim stosunku powinno zostać dokonane rozliczenie.

Jak ustalić wysokość pożytków?

REKLAMA

Sądy orzekając o tym roszczeniu biorą pod uwagę realną możliwość uzyskania pożytków i co do zasady realnie uzyskane przychody. Sprawa nie jest trudna, jeśli jeden z małżonków uzyskuje przychód i to odzwierciedlający wartość rynkową.

Sprawa komplikuje się, w sytuacji gdy dana rzecz – pomimo takiej możliwości - nie przynosi przychodów, lub nawet przynosi, ale są one całkowicie oderwane od rynkowych cen. Na przykład mieszkanie, które mogłoby zostać wynajęte za 3.000 zł, jest wynajmowane za kwotę 200 zł. Kolejne pytanie, której w takiej sytuacji się pojawia, to czy formalnie wskazana niska kwota jest tą faktycznie uzyskiwaną przez małżonka, czy jednak prawdziwy, ale nieujawniony zysk jest dużo wyższy.

W jaki sposób wtedy należałoby rozliczyć uzyskane przychody?

Sądy orzekają bardzo różnie… Jedne sztywno kierują się zasadą, że rozliczeniu podlegają rzeczywiście osiągnięte pożytki, inne – szczególnie w tak skrajnych przypadkach jak wskazany powyżej przykład – uwzględniają opinie biegłych wskazujące jakie są możliwe do osiągnięcia przychody z rzeczy.

Z tych względów bardzo ważne jest przygotowanie i przedstawienie odpowiedniej argumentacji w tym zakresie, ale także i dowodów na jej poparcie, tak by zabezpieczyć swoje interesy.

Czy ma znaczenie, że małżonek nie realizował swojego prawa do współposiadania danej rzeczy?

REKLAMA

Najczęstszym kontrargumentem do zgłoszonego roszczenia o rozliczenie pożytków, jest twierdzenie, że „przecież były małżonek nie zgłaszał chęci współposiadania tego przedmiotu” i dlatego nie powinien żądać rozliczenia osiągniętych przychodów z rzeczy. Nic bardziej mylnego - bowiem rozliczenie powinno nastąpić zgodnie z przysługującymi udziałami, bez znaczenia jest posiadanie danego przedmiotu, czy też próba odzyskania współposiadania.

Jedno jest pewne, każda sprawa jest inna i będzie wymagała podjęcia innych działań i zgłoszenia odpowiednich wniosków dowodowych. Warto jednak poświęcić temu odrobinę czasu, aby nie utracić możliwości dochodzenia tych roszczeń w ogóle. Czasem chodzi o naprawdę spore pieniądze!

Polecamy serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. Ministra Nowacka: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

REKLAMA

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

REKLAMA