REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Roma Opoka

Aplikant adwokacki

 

W przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych od osoby najbliższej nie trzeba płacić podatku. Należy tylko w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, dopełnić formalności pozwalających na zwolnienie od podatku
Uderzenie wyłącznie w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie lub zdrowie. To jedna z nielicznych zmian, rozporządzenie określające zasady użycia środków przymusu wobec nieletnich, w dużej mierze powiela dotychczas obowiązujące przepisy.

REKLAMA

Międzyresortowy zespół pracuje nad projektem ustawy prawo spółdzielcze. Zgodnie z założeniami, po zmianach udziały w spółdzielni będzie można odziedziczyć, a członkowie spółdzielni będą mogli brać udział w zebraniu walnym przez pełnomocnika.
Z rozliczenia takiego mogą skorzystać ci podatnicy, którzy w roku rozliczeniowym uzyskali dochody u jednego płatnika. Jednak, jeżeli chcemy skorzystać z takiej możliwości, musimy poczekać do przyszłego roku. W tym roku termin minął 10 stycznia.

REKLAMA

W dniu 20 lutego 2011 roku w życie weszła ustawa o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Ustawa ta wprowadza spore zmiany w konstrukcji hipoteki. Założeniem ustawodawcy było uelastycznienie zabezpieczenia hipotecznego.
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania pozwala samozatrudnionym, zleceniobiorcom i pracującym na podstawie umowy o dzieło żądać od pracodawcy odszkodowania za nierówne traktowanie.
Mimo krytyki spowodowanej pojawianiem się błędów w funkcjonowaniu, popularność e- pitów wzrasta. Oszczędność czasu, możliwość rozliczenia się o dowolnej porze dnia przekonuje coraz więcej osób. Internet wkroczył już do większości dziedzin naszego życia.
Dyrektywa unijna w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej umożliwia polskim pacjentom wyjazd na wysokospecjalistyczne leczenie do publicznej lub prywatnej kliniki w ramach Unii Europejskiej.
Szkoły powinny spełniać warunki techniczne i lokalizacyjne ustalone w przepisach, powinny być też wyposażone w środki dydaktyczne i sprzęt, umożliwiające realizację przez nie zadań i programu nauczania. Wyposażenie szkoły ustala jej dyrektor.
Polskie prawo przewiduje w określonych okolicznościach możliwość zmiany nazwiska. Oznacza to, że w przypadku nazwiska m.in. ośmieszającego lub nielicującego z godnością człowieka, można po dopełnieniu warunków formalnych, uzyskać zmianę.
Powstał projekt zmian w Kodeksie drogowym, mający na celu złagodzenie przepisów dotyczących rowerzystów. W razie złych warunków pogodowych, które będą zagrażać bezpieczeństwu, rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik.
Projekt nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego przewiduje, że postanowienia w karnym postępowaniu wykonawczym nie będą mogły być zaskarżane. W praktyce oznacza to, że skazany, któremu nie pozwolono na widzenie, nie będzie mógł takiego postanowienia zaskarżyć.
Szykują się zmiany w prawie spadkowym, które umożliwią spadkodawcy zapisanie konkretnych rzeczy wybranym osobom. Spadkodawca będzie mógł mieć pewność, że zapis zostanie wykonany zgodnie z jego wolą, bez dodatkowego postępowania.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o broni i amunicji, która ma na celu doprowadzenie polskich regulacji w tym zakresie do unijnych standardów dotyczących kryteriów podziału broni i pozwoleń na jej posiadanie.
Unijna dyrektywa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym ma na celu ograniczenie ilości zużytego sprzętu. Zgodnie z intencją Parlamentu Europejskiego i przegłosowanymi poprawkami, klienci będą mogli zostawić w sklepie dowolne zużyte urządzenia.
Zapewnienie skuteczniejszej ochrony środowiska: powietrza, w tym stratosfery, gleby, wody, roślin oraz zwierząt wymaga odpowiednich zmian w ustawach. Posłowie rozpoczęli już prace, bo zmian wymaga dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż regulacja prawa pocztowego wprowadzająca ograniczenie odpowiedzialności operatora publicznego za niewykonanie lub nienależyte wykonanie powszechnej usługi pocztowej jest zgodna z Konstytucją.
Znikają wątpliwości, co w sytuacji gdy materiały nagrane na podstawie postanowienia Sądu zezwalającego na stosowanie podsłuchu, uwzględniają również osoby inne niż te co do których wydane było postanowienie. Materiały takie będą mogły być podstawą do ścigania.
Nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających z zakładach karnych i aresztach śledczych, które jednocześnie występują jako ważni uczestnicy w trwających postępowaniach karnych.
Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził 10 tys euro tytułem zadośćuczynienia E. Kupczakowi, który zaskarżył brak zapewnienia ze strony państwa odpowiedniej opieki medycznej podczas trwania aresztu w postępowaniu przygotowawczym.

REKLAMA