| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Darowizna od osoby najbliższej

Darowizna od osoby najbliższej

W przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych od osoby najbliższej nie trzeba płacić podatku. Należy tylko w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, dopełnić formalności pozwalających na zwolnienie od podatku

Aby być zwolnionym od podatku od nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny należy spełnić trzy warunki.

Zobacz: Darowizna nie zobowiązuje do opieki


Warunek pierwszy: nabycie od osoby najbliższej


Nabycie następuje od osoby najbliższej, tj.: małżonka, zstępnego (dziecka, wnuka, prawnuka, itd.) wstępnego (ojca, matki, dziadka, babci, prababci, pradziadka itd.), rodzeństwa, pasierba, ojczyma, macochę.


Warunek drugi: zgłoszenie nabycia w terminie sześciu miesięcy


Nabycie takie należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli nabycia. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z2.

Zobacz: Rząd likwiduje NIP dla obywateli


Kiedy nie ma obowiązku zgłoszenia?


Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, albo gdy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w okresie ostatnich 5 lat poprzedzających rok podatkowy nie przekroczy kwoty 9.637 zł.

Dotyczy to również jednorazowej darowizny w wysokości do 9.637 zł. Kwota ta jest obliczana oddzielnie dla każdego z darczyńców, ale równocześnie dla każdego z nich wszystkie darowizny dokonane w okresie pięciu kolejnych lat są sumowane. Należy więc uważać na moment, w którym ich suma przekroczy ten limit.


Warunek trzeci: udokumentowanie nabycia


Trzecim i ostatnim warunkiem, jest udokumentowanie nabycia (w przypadku nabycia środków pieniężnych) dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo- kredytową lub przekazem pocztowym.


Warunki muszą być spełnione łącznie


Wszystkie trzy powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Niespełnienie chociażby jednego z warunków, spowoduje iż nabycie rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej i wówczas należy wypełnić formularz SD-3.


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »