Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć się z fiskusem przez Internet

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
Mimo krytyki spowodowanej pojawianiem się błędów w funkcjonowaniu, popularność e- pitów wzrasta. Oszczędność czasu, możliwość rozliczenia się o dowolnej porze dnia przekonuje coraz więcej osób. Internet wkroczył już do większości dziedzin naszego życia.

Rok 2010 jest kolejnym, za który podatnicy mogą złożyć deklarację za pośrednictwem Internetu, bazując na deklaracjach nie wymagających podpisu elektronicznego. 


Jakie zeznania podatkowe możemy przesłać przez Internet


Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów w 2011 roku będzie możliwe przesłanie przez Internet zeznań podatkowych: PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A), deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A), wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16), który zostanie złożony w roku 2011.

Zobacz: Prawo podatkowe - forum


Formularz interaktywny lub aplikacja desktopowa


Podatnicy, którzy chcą rozliczyć się przez Internet, mają do wyboru dwie metody składania e-PIT. Można to zrobić albo poprzez formularz interaktywny albo przez aplikację desktopową.

Formularz i aplikację można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.

I w przypadku formularza i aplikacji należy pobrać wtyczkę plug-in i zainstalować ją na komputerze. Wtyczka jest dodatkowym narzędziem do programu Adobe Reader, który służyć nam będzie do wypełnienia zeznania rocznego. 


Wymagania systemowe


Jeżeli wybierzemy rozliczenie w drodze aplikacji, pamiętać musimy, że pobrać aplikację możemy jeżeli jesteśmy użytkownikiem któregoś z następujących systemów operacyjnych: Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Linux lub MacOS. Aplikacja działa na popularnych przeglądarkach internetowych FireFox i Internet Explorer. Do poprawnego działania formularza niezbędny jest program Adobe Reader w wersji 8.0 lub wyższej. Program jest darmowy, można go ściągnąć ze strony producenta. 


Wypełnianie elektronicznej deklaracji

Elektroniczna deklaracja wygląda tak samo jak jej papierowa wersja. Jeżeli nie wypełnimy wszystkich obowiązkowych pól, nie będzie można wysłać dokumentu. Ułatwieniem na pewno jest to, że po ustawieniu kursora myszki na odpowiednim polu zostaje wyświetlona podpowiedź- krótki opis oraz sposób wypełnienia pola. Jeżeli popełnimy błąd w deklaracji, zostaniemy o tym powiadomieni w odpowiednim komunikacie. Jeżeli błąd popełnimy w wyliczeniach, dane zostaną automatycznie poprawione.
Podpisywanie deklaracji

Po wypełnieniu zeznania trzeba go podpisać. Zamiast ręcznego lub elektronicznego podpisu do potwierdzenia tożsamości wykorzystywane są dane osobowe. Po wciśnięciu przycisku "Wybierz rodzaj podpisu" wyświetli się pytanie, czy wysłać zeznanie bez użycia podpisu kwalifikowanego. Po kliknięciu ikony "Tak" dane osobowe z początku zeznania zostaną skopiowane na jego koniec. 


Wysyłanie deklaracji- kreator wysyłania formularza

Po wypełnieniu i podpisaniu deklaracji uruchomiony zostaje kreator wysyłania formularza. Po przesłaniu dokumentu do systemu, wyświetli się komunikat techniczny "Dokument wstępnie przetworzony". System wygeneruje specjalny skomplikowany numer referencyjny, który będzie niezbędny dla pobrania odpowiedniego potwierdzenia złożenia zeznania.


Urzędowe Potwierdzenie Odbioru - jedyny dowód złożenia zeznania na czas


Ostatnim krokiem jest pobranie, na podstawie numeru referencyjnego, Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO). Warto je wydrukować, gdyż jest to jedyny dowód złożenia zeznania na czas. Wypełniania deklaracji lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Potwierdzenie może dotrzeć do podatnika nawet po 24 godzinach.

Korekta deklaracji, zeznania lub wniosku


W przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną podatnik nie jest zobowiązany przesyłać korekty w tej samej formie.

Możliwe jest np. wysłanie jest za pośrednictwem poczty czy wizyta w Urzędzie Skarbowym. Odpowiednio – możliwe jest korygowanie deklaracji składanej w formie standardowej – poprzez korektę deklaracji złożoną za pośrednictwem sieci Internet. Korekta składana w formie elektronicznej bez e-podpisu może dotyczyć wyłącznie:
a. w roku podatkowym 2008 - PIT-37,
b. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2009:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
c. następujących zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010:
• PIT-36,
• PIT-36L,
• PIT-37,
• PIT-38,
• PIT-39;
d. zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2010 (PIT-28),
e. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2010 (PIT-16A),
f. deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2010 (PIT-19A);
W pozostałym zakresie korekty w formie elektronicznej wymagają użycia e-podpisu.


Za rok 2010 małżonkowie już mogą rozliczyć się tylko przez Internet


Małżonkowie nie muszą już składać dodatkowo w formie tradycyjnej oświadczenia UPL-1.

Wniosek o opodatkowanie łącznie z małżonkiem może być wyrażony przez jednego z małżonków, wówczas traktuje się go na równi z oświadczeniem o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. W roku 2011, zeznanie za 2010 rok, można złożyć łącznie, a jako dane uwierzytelniające podać informacje dotyczące jednego z małżonków.

Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.
  We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą
  Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.