REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapis windykacyjny umożliwi przekazanie w spadku konkretnych rzeczy

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Szykują się zmiany w prawie spadkowym, które umożliwią spadkodawcy zapisanie konkretnych rzeczy wybranym osobom. Spadkodawca będzie mógł mieć pewność, że zapis zostanie wykonany zgodnie z jego wolą, bez dodatkowego postępowania.

Wprowadzenie instytucji zapisu windykacyjnego ułatwi dziedziczenie rzeczy, nieruchomości i rodzinnych firm. Według aktualnego systemu dziedziczenia, aby przekazać konkretne przedmioty wskazanej osobie, można zobowiązać spadkobierców do wydania jej rzeczy. W praktyce, aby takie zobowiązanie zrealizować, trzeba wszcząć postępowanie sądowe i przejść przez długotrwałe procedury związane z działem spadku.

REKLAMA

Zobacz: Zapis windykacyjny

Zapis windykacyjny skuteczny z chwilą śmierci testatora

REKLAMA

Zmianą w kodeksie cywilnym jest możliwość utworzenia specjalnego zapisu windykacyjnego w testamencie notarialnym. Osoba, którą spadkodawca będzie chciał obdarować, uniknie długiego postępowania sądowego. Zapis windykacyjny będzie skuteczny z chwilą śmierci testatora, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań. 

Zapis windykacyjny umożliwi przekazanie rzeczy oznaczonych co do tożsamości, zbywalnych praw majątkowych, przedsiębiorstw lub gospodarstw rolnych. Możliwym będzie też ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zapisobierca będzie mógł być też spadkobiercą

Aby ustanowić zapis windykacyjny dotyczący konkretnego przedmiotu, przedmiot taki w chwili otwarcia spadku będzie musiał należeć do spadkodawcy. Jeżeli zapis będzie polegał na ustanowieniu użytkowania lub służebności, wówczas przedmiot tego prawa powinien należeć do spadku. Nabycie rzeczy lub prawa na podstawie zapisu windykacyjnego będzie mógł stwierdzić sąd lub notariusz. Zapisobierca może być jednocześnie spadkobiercą. W takim przypadku wartość spadku będzie pomniejszona o zapis. Ułamkowy udział takiej osoby nie będzie pomniejszony.
Gwarancją, aby przez zapis spadkodawca nie mógł ominąć przepisów, będzie możliwość zwrócenia się do zapisobiercy o zachowek. 

Zobacz: Prawo do grobu


Prace nad zmianami, konkurencyjne rozwiązania


Oprócz zapisu windykacyjnego możliwe były jeszcze inne rozwiązania. Pomysł umowy na wypadek śmierci przedstawił Senat, rozwiązanie takie było także postulowane przez notariuszy. Umowa miałaby podobną funkcję do zapisu, ale byłaby czynnością dwustronną dokonywaną jeszcze za życia spadkodawcy. Rozwiązanie takie w inny sposób regulowałoby m.in. kwestie długów spadkowych. Sejm przegłosował jednak zapis windykacyjny. Oba postulowane rozwiązania dotyczyły zerwania z obowiązującą dziś zasadą sukcesji uniwersalnej.
Projekt jest teraz w Senacie. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA