REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leczenie bez granic czyli krótsze kolejki na zabiegi specjalistyczne

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa unijna w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej umożliwia polskim pacjentom wyjazd na wysokospecjalistyczne leczenie do publicznej lub prywatnej kliniki w ramach Unii Europejskiej.

W dniu 19 stycznia 2011 r. dyrektywę w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej przyjął Parlament Europejski. Nowe przepisy określają prawa pacjentów do wysokiej jakości bezpiecznych świadczeń zdrowotnych w całej UE oraz do zwrotu kosztów takiego leczenia. Pacjenci korzystający z opieki zdrowotnej w innym państwie UE, będą traktowani tak samo jak obywatele tego państwa. Uprości się procedura realizowania recept. Recepta wydana w innym państwie UE będzie uznawana w kraju pochodzenia pacjenta i na odwrót. Pacjent otrzyma przepisany lek, jeżeli tylko będzie on dopuszczony do sprzedaży i dostępny w kraju, gdzie zamierza go wykupić.

REKLAMA

Zobacz: Prawo Unijne w praktyce

Co nowa dyrektywa oznacza dla polskiego pacjenta

Przepisy przegłosowane w europarlamencie mają skrócić kolejki na zabiegi specjalistyczne. Dyrektywa umożliwia polskim pacjentom wyjazd na wysokospecjalistyczne leczenie do publicznej lub prywatnej kliniki. 

Zobacz: Plan działania UE na rzecz praw dziecka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że polski pacjent będzie miał prawo w ramach NFZ wyjechać do innego kraju UE i tam poddać się operacji, na którą w Polsce musiałby czekać zbyt długo.

Kto zapłaci za zabiegi poza granicami kraju

REKLAMA

Pacjentowi, który zdecyduje się na takie leczenie, Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje zagraniczne zabiegi. Jednak NFZ zapłaci tylko tyle, ile kosztuje podobna operacja w kraju. Różnicę w cenie pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Niestety, pacjent najpierw będzie musiał wyłożyć środki na swój zabieg i zapłacić za usługę w kraju, w którym zdecyduje się na leczenie, a dopiero później będzie mógł dochodzić zwrotu kosztów leczenia od NFZ. Jeżeli chory zechce skorzystać z zagranicznej hospitalizacji lub szczególnie drogich leków, także będzie musiał uzyskać wcześniej zgodę NFZ.


Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia może odmówić refundacji

Jest jeden warunek. Pacjent musi uzyskać zgodę NFZ na przeprowadzenie planowego zabiegu za granicą.

Jednak NFZ może odmówić refundacji tylko w trzech ściśle określonych przypadkach. Jeżeli leczenie jest szybko udostępniane w Polsce, a krótkie oczekiwanie nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia chorego. Jeżeli w kraju, w którym ma odbyć się leczenie panuje epidemia. I trzeci przypadek, dotyczy sytuacji jeżeli jakikolwiek transport miałby pogorszyć stan zdrowia pacjenta.

Czy opłaca się dokonywać zabiegu za granicą?

Nowe regulacje dają szansę głównie tym pacjentom, którzy na zabieg w Polsce czekali by kilka lat. Mimo, iż zmiana daje szansę na skrócenie kolejek polskich pacjentów, jednak warunek, iż najpierw trzeba posiadać własne środki a dopiero później można liczyć na refundację, sprawia, że zmiany nie będą dotyczyć osób najbiedniejszych. Na ożywioną turystykę medyczną nie ma co liczyć, jednak jest szansa dla polskich większych ośrodków klinicznych, gabinetów stomatologicznych i ortodontycznych. Już teraz często zdarza się, że przyjeżdżają do nas pacjenci np. z Niemiec, gdyż w Polsce usługi te są relatywnie tańsze. Po wejściu w życie przepisów o ponadgranicznej opiece medycznej procedury dotyczące takich pacjentów powinny się znacznie uprościć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA