REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże zmiany w konstrukcji hipoteki

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 20 lutego 2011 roku w życie weszła ustawa o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Ustawa ta wprowadza spore zmiany w konstrukcji hipoteki. Założeniem ustawodawcy było uelastycznienie zabezpieczenia hipotecznego.

Zmiany dotyczą zarówno właścicieli nieruchomości jaki i wierzycieli. Zakładany skutek nowelizacji to zmniejszenie kosztów zabezpieczeń w postaci hipotek oraz uelastycznienie procesu ustanawiania i zmiany hipotek.

REKLAMA

Co nowego odnośnie hipoteki?

Zobacz: Szeroki dostęp do ksiąg wieczystych

Najważniejsze zmiany w wyniku nowelizacji dotyczą hipoteki.

1. Zniesienie podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną
2. Przeniesienie zabezpieczonej wierzytelności - przeniesienie hipoteki
3. Zabezpieczenie jedną hipoteką kilku wierzytelności z różnych stosunków prawnych
4. Administrator hipoteki
5. Rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Hipoteka po nowelizacji

Zniesienie podziału na hipotekę zwykłą i kaucyjną

REKLAMA

Nowelizacja usuwa istniejący dotychczas podział hipotek na zwykłą i kaucyjną. Nowa hipoteka przyjmie kształt dotychczasowej kaucyjnej. Dotąd do zabezpieczenia stałej określonej kwoty wierzytelności koniecznym było ustanawianie hipoteki zwykłej, co do wierzytelności o nieustalonej wysokości –ustanowienie hipoteki do sumy najwyższej, czyli hipoteki kaucyjnej.

Aktualnie hipoteka zabezpieczy wierzytelność pieniężną, w tym także wierzytelność przyszłą. W praktyce oznacza to, że uzyskując kredyt z banku, jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć zarówno kwotę główną jak i odsetki i inne koszty. Strony mogą teraz ustanowić hipotekę nawet, jeżeli nie są pewne, na jaką dokładnie wartość będzie opiewać wierzytelność w przyszłości. Warunkiem jest wcześniejsze określenie maksymalnej kwoty zabezpieczenia hipotecznego.

Przeniesienie zabezpieczonej wierzytelności - przeniesienie hipoteki

Dotychczas nie można było przenieść wierzytelności bez jednoczesnego przeniesienia hipoteki. Od teraz, umowa przelewu wierzytelności z mocy prawa przeniesie hipotekę na nabywcę. Oczywiście, jeżeli strony tak się umówią, będą też mogły przenieść samą wierzytelność, bez hipoteki. W praktyce oznacza to, że w umowie przenoszącej wierzytelność zabezpieczoną hipoteką, nie trzeba będzie już zamieszczać osobnego oświadczenia o przeniesieniu hipoteki.

Zobacz: Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Zabezpieczenie jedną hipoteką kilku wierzytelności z różnych stosunków prawnych

REKLAMA


Kika wierzytelności z różnych stosunków prawnych, które przysługują temu samemu wierzycielowi będzie można zabezpieczyć hipoteką umowną. Należy tylko w umowie ustanawiającej hipotekę określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności objęte zabezpieczeniem. W praktyce oznacza to, że jeżeli będziemy się starać np. o kilka kredytów w jednym banku, a po pewnym czasie uznamy, że przyznany nam kredyt jest niewystarczający, będziemy mogli zabezpieczyć zarówno stare wierzytelności jak i nowe jedną i tą samą hipoteką, nie zaś jak to było do tej pory, ustanawiać kolejne hipoteki, a co za tym idzie uiszczać kolejne opłaty sądowe za każdą z nich.

Przedsiębiorca, który zaciągnął kilka różnych zobowiązań wobec jednego kontrahenta, będzie mógł jedną hipoteką zabezpieczyć wszystkie roszczenia kontrahenta, wynikające z tych zobowiązań.


Administrator hipoteki


Nowelizacja pozwala również na zabezpieczenie jedną hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom, ale tylko służącym sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. W tym celu koniecznym jest powołanie administratora hipotek. Administratorem takim może być jeden z wierzycieli lub osoba trzecia. Umowa o powołaniu administratora pod rygorem nieważności musi być zawarta na piśmie. Regulacje takie mają ułatwić m.in. realizację dużych inwestycji finansowanych równocześnie kredytami zaciągniętymi w różnych bankach. Banki finansujące taki projekt, będą mogły na mocy porozumienia wskazać administratora, który załatwi za nie wszelkie formalności, zawierając na ich rachunek umowę ustanawiającą hipotekę.

Rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym

Możliwe stało się teraz wpisanie do księgi wieczystej roszczenia wierzyciela hipotecznego o przeniesienie jego hipoteki na miejsce opróżnione; w takim przypadku hipoteka tego wierzyciela uzyskuje takie miejsce, w chwili gdy staje się ono wolne. W przypadku, gdy właściciel nie skorzysta z „wypełnienia” wolnego miejsca, będzie mógł nim zadysponować każdy kolejny właściciel tej nieruchomości. Takie wolne miejsce nie podlega zajęciu, ani też nie można w to miejsce ustanowić hipoteki przymusowej. Może więc dojść do sytuacji, gdy nowo ustanowiona hipoteka będzie korzystać z wyższego pierwszeństwa niż hipoteka wpisana wcześniej, a to z kolei wpłynie na kolejność zaspokajania w razie egzekucji z nieruchomości.


Zmniejszenie sumy hipoteki


Dla właściciela nieruchomości, który chce ustanawiać na niej kolejne, obok już istniejących, hipoteki istotna będzie możliwość żądania zmniejszenia sumy hipoteki, jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne - otwiera to drogę do zaciągnięcia następnego kredytu obciążającego tą samą nieruchomość, po uprzednim zmniejszeniu istniejącej hipoteki.

Ustalenie waluty w umowie

Zmiany obejmują także regulacje dotyczące walut, w jakich ustanawiana jest hipoteka.

Dotychczas, kredytom w walucie obcej towarzyszyła hipoteka w tej samej walucie. Teraz strony w umowie ustanawiającej hipotekę, mogą postanowić inaczej.

Wygaśnięcie hipoteki

Wygaśnięcie hipoteki związane jest z wygaśnięciem zabezpieczonej wierzytelności- chyba, że z umowy ustanawiającej hipotekę, wynika, iż z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłości kolejne wierzytelności. Hipotek zabezpieczająca kilka wierzytelności wygasa z chwilą wygaśnięcia ostatniej z nich. Można żądać zniesienia hipoteki za odpowiednim wynagrodzeniem jeżeli od wpisu hipoteki upłynęło przynajmniej 10 lat a nie powstała wierzytelność hipoteczna.


Nowa hipoteka odpowiada potrzebom obrotu gospodarczego


Nowelizacja jest korzystna zarówno z punktu widzenia klientów banków, jak i z punktu widzenia przedsiębiorców.

Hipoteka jest jednym z najpewniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności a zmiany powodują, że staje się bardziej dostępna,, co może przełożyć się bezpośrednio na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Dotychczasowe brzmienie przepisów przestało już odpowiadać potrzebom obrotu, a nawet go utrudniało. Nowe rozwiązania mają uczynić hipotekę nowoczesnym, skutecznym i elastycznym sposobem zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych.

Zobacz: Forum cywilistyczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA