REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ETPC: Nieodpowiednia opieka medyczna w czasie trwania aresztu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roma Opoka
Aplikant adwokacki
leki medycyna, fot. Fotolia
leki medycyna, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził 10 tys euro tytułem zadośćuczynienia E. Kupczakowi, który zaskarżył brak zapewnienia ze strony państwa odpowiedniej opieki medycznej podczas trwania aresztu w postępowaniu przygotowawczym.

TPC wyrokiem z dnia 25 stycznia 2011 r., uznał, że organy odpowiedzialne za zapewnienie stosownej opieki medycznej tymczasowo aresztowanemu Edwardowi Kupczakowi, nie wywiązały się z ciążących na nich obowiązków. W ocenie ETPC stanowi to naruszenie zakazu nieludzkiego oraz poniżającego traktowania ustanowionego w art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W ocenie ETPC, w zaistniałej sytuacji naruszono również art. 8 i 5 § 3 Konwencji (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego). Naruszenie to nastąpiło na skutek zbyt długiego stosowania tymczasowego aresztowania.

REKLAMA

Zobacz: Polska narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka

Stan faktyczny

REKLAMA

Edward Kupczak został zaaresztowany w 2006 r., pod zarzutem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Cierpiał on od 2000 roku z powodu trwałego urazu kręgosłupa, powstałego w wyniku wypadku samochodowego. Przez okres od wystąpienia urazu do momentu aresztowania korzystał on z pompy morfinowej, której stosowanie miało na celu uśmierzenie bólu.
Sąd w Kielcach uznał, że stan zdrowia pozwala Kupczakowi na pozostanie w areszcie, o ile będzie on objęty odpowiednią opieką medyczną. W styczniu 2007 roku Sąd podjął decyzję o przedłużeniu okresu tymczasowego aresztowania. Stwierdzono, że udostępnienie E. Kupczakowi pompy morfinowej powinno być wystarczające dla uśmierzenia bólu, który odczuwał. Sąd nie wziął pod uwagę, że pompa nie działała prawidłowo, od co najmniej czterech miesięcy. Aresztowany odwoływał się od decyzji sądu wskazując na fakt, iż pompa nie działa prawidłowo, a inne podawane mu leki nie uśmierzają jego bólu. Sąd odwoławczy nie uwzględnił tego zażalenia.

Sądy jeszcze czterokrotnie przedłużały okres tymczasowego aresztowania. W lipcu 2008 r. lekarze z Kliniki Leczenia Bólu oraz Opieki Paliatywnej Uniwersytetu Jagiellońskiego wydali opinię potwierdzającą, że E. Kupczak cierpi na częste ataki bólu, średnio raz na godzinę, trwające przez kilka do kilkunastu minut. Opinia potwierdzała również, że pompa morfinowa nie działa prawidłowo już od 2007 roku, a aresztowany otrzymuje jedynie doustne leki mające na celu uśmierzenie bólu, które nie są wystarczające.
W maju 2009 roku E. Kupczak został zwolniony z aresztu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: ETPC o małżeństwach więźniów

W swojej skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka E. Kupczak zarzucał naruszenie art. 3 Konwencji (zakaz nieludzkiego traktowania), poprzez brak zapewnienia ze strony państwa odpowiedniej opieki medycznej, podczas trwającego 2,5 roku okresu aresztu w postępowaniu przygotowawczym. 

Za kluczową kwestię w niniejszej sprawie Trybunał uznał to, czy skarżący miał faktyczną możliwość korzystania z pompy morfinowej. Ustalono, że możliwość ta nie została zapewniona w trakcie trwania całego okresu tymczasowego aresztowania.

Zobacz: Więziennictwo

REKLAMA

Trybunał podniósł również, że Sądy nie zarządziły sporządzenia opinii medycznej przez biegłego, w trakcie rozpoznawania sprawy, a opinia taka mogłaby mieć istotne znaczenie przy ocenie adekwatności i konieczności stosowanego leczenia. Wniosek o zarządzenie wykonania takiej opinii został kilkakrotnie złożony przez pełnomocnika aresztowanego, jednakże za każdym razem Sąd odrzucał to żądanie. Trybunał podkreślił również fakt, iż Sąd wziął pod uwagę stan zdrowia aresztowanego dopiero przy wydawaniu kolejnej decyzji o przedłużeniu aresztowania, w czasie gdy czas przebywania przez skarżącego w areszcie wynosił już dwa lata. Niepodjęcie żadnych działań zmierzających do naprawienia pompy morfinowej, świadczy o tym, że organy odpowiedzialne za zapewnienie skutecznej opieki medycznej nie wywiązały się z ciążących na nich obowiązków, co stanowi naruszenie zakazu nieludzkiego oraz poniżającego traktowania, ustanowionego w art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał uznał również, że tej sytuacji zbyt długo stosowano tymczasowe aresztowanie, co stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z niedzielami z zakazem handlu i wolnym dla 1,2 mln pracowników handlu – od teraz zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego. Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wyraziła opinię, że na dalsze losy projektu może mieć wpływ wynik wyborów prezydenckich w 2025 r.

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

REKLAMA

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA