REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia dotyczące zażaleń skazanych

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego przewiduje, że postanowienia w karnym postępowaniu wykonawczym nie będą mogły być zaskarżane. W praktyce oznacza to, że skazany, któremu nie pozwolono na widzenie, nie będzie mógł takiego postanowienia zaskarżyć.

Skazany nie zaskarży już wszystkich orzeczeń. Nie będzie już skazanym przysługiwać prawo wnoszenia zażaleń na wydawane w trakcie ich trwania postanowienia dotyczące np. widzeń. 8 lutego 2011r., projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów.
Projekt ma znieść zaskarżalności postanowień w postępowaniu wykonawczym. Możliwość zaskarżenia ma być wyłączona w stosunku do postanowień, które nie mają zasadniczego wpływu na treść uprawnień i obowiązków skazanego w postępowaniu wykonawczym, jak również postanowień, które co do zasady mają korzystny wpływ na treść uprawnień i obowiązków skazanego jako strony postępowania wykonawczego. Chodzi tutaj np. o postanowienie o zmniejszeniu liczby godzin wykonywanej pracy, lub wysokości miesięcznych potrąceń z uzyskiwanego wynagrodzenia.

REKLAMA

Zobacz: Kodeks karny wykonawczy


W określonych w ustawie sytuacjach skazanemu będzie przysługiwać zażalenie

REKLAMA

Projekt przewiduje jednak sytuacje, w których stronom postępowania wykonawczego będzie jednak przysługiwać prawo wnoszenia zażaleń na postanowienia. Postanowienia takie będą konkretnie wskazane w ustawie. Chodzi tu o orzeczenia najbardziej istotne dla skazanego, w tym związane z pozbawieniem wolności. Przy wyborze projektodawcy kierowali się doniosłością danej sytuacji dla skazanego oraz jej znaczeniem w stosunku do celów postępowania wykonawczego.

Projekt zakłada wprowadzenie zaskarżalności postanowienia o umorzeniu lub zawieszeniu postępowania wykonawczego, zarządzeniu wykonania zastępczej lub zawieszonej kary pozbawienia wolności, czy też w przedmiocie określenia sposobu podania wyroku do publicznej wiadomości, jeżeli nie określono tego w wyroku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skazany będzie mógł też wnieść zażalenie na postanowienie co do dalszego stosowania środka zabezpieczającego związanego z umieszczeniem sprawcy w zakładzie zamkniętym.

Zobacz: Nowoczesne więziennictwo

W uzasadnieniu czytamy, że rozwiązania te podyktowane są potrzebą usprawnienia proponowanych przyspieszenia przebiegu postępowań wykonawczych. Dotychczasowa praktyka, bowiem, wskazywała na całkowitą zbędność istnienia zasady zaskarżalności co do wszystkich postępowań incydentalnych we wskazanym zakresie.


Pozostałe założenia projektu nowelizacji


Kolejnym postulatem autorów projektu jest również zniesienie zasady udziału stron we wszystkich posiedzeniach w postępowaniu wykonawczym. W ocenie autorów projektu, bowiem, wystarczającym i bardziej racjonalnym jest udzielenie im takiej możliwości wyłącznie w najistotniejszych sprawach.
Zgodnie z projektem przesłanki udzielania warunkowego zwolnienia mają zostać ograniczone do postawy, właściwości i warunków osobistych skazanego, oraz okoliczności dotyczących jego zachowania po popełnieniu przestępstwa, w tym także w czasie odbywania kary.
Projekt zakłada też odwrócenie zasady dotyczącej wykonalności postanowień w postępowaniu wykonawczym. Proponuje się, aby stawały się one wykonalne z chwilą wydania, a nie, jak dotychczas, z chwilą uprawomocnienia orzeczenia.
Zgodnie z projektem wykonanie kary grzywny zasądzonych w postępowaniu cywilnym ma być usprawnione poprzez przekazanie części czynności urzędom skarbowym. Rezygnuje się także z możliwości ich odraczania lub rozłożenia na raty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA