reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Ograniczenia dotyczące zażaleń skazanych

Ograniczenia dotyczące zażaleń skazanych

Projekt nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego przewiduje, że postanowienia w karnym postępowaniu wykonawczym nie będą mogły być zaskarżane. W praktyce oznacza to, że skazany, któremu nie pozwolono na widzenie, nie będzie mógł takiego postanowienia zaskarżyć.

Skazany nie zaskarży już wszystkich orzeczeń. Nie będzie już skazanym przysługiwać prawo wnoszenia zażaleń na wydawane w trakcie ich trwania postanowienia dotyczące np. widzeń. 8 lutego 2011r., projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów.
Projekt ma znieść zaskarżalności postanowień w postępowaniu wykonawczym. Możliwość zaskarżenia ma być wyłączona w stosunku do postanowień, które nie mają zasadniczego wpływu na treść uprawnień i obowiązków skazanego w postępowaniu wykonawczym, jak również postanowień, które co do zasady mają korzystny wpływ na treść uprawnień i obowiązków skazanego jako strony postępowania wykonawczego. Chodzi tutaj np. o postanowienie o zmniejszeniu liczby godzin wykonywanej pracy, lub wysokości miesięcznych potrąceń z uzyskiwanego wynagrodzenia.

Zobacz: Kodeks karny wykonawczy


W określonych w ustawie sytuacjach skazanemu będzie przysługiwać zażalenie

Projekt przewiduje jednak sytuacje, w których stronom postępowania wykonawczego będzie jednak przysługiwać prawo wnoszenia zażaleń na postanowienia. Postanowienia takie będą konkretnie wskazane w ustawie. Chodzi tu o orzeczenia najbardziej istotne dla skazanego, w tym związane z pozbawieniem wolności. Przy wyborze projektodawcy kierowali się doniosłością danej sytuacji dla skazanego oraz jej znaczeniem w stosunku do celów postępowania wykonawczego.

Projekt zakłada wprowadzenie zaskarżalności postanowienia o umorzeniu lub zawieszeniu postępowania wykonawczego, zarządzeniu wykonania zastępczej lub zawieszonej kary pozbawienia wolności, czy też w przedmiocie określenia sposobu podania wyroku do publicznej wiadomości, jeżeli nie określono tego w wyroku.

Skazany będzie mógł też wnieść zażalenie na postanowienie co do dalszego stosowania środka zabezpieczającego związanego z umieszczeniem sprawcy w zakładzie zamkniętym.

Zobacz: Nowoczesne więziennictwo

W uzasadnieniu czytamy, że rozwiązania te podyktowane są potrzebą usprawnienia proponowanych przyspieszenia przebiegu postępowań wykonawczych. Dotychczasowa praktyka, bowiem, wskazywała na całkowitą zbędność istnienia zasady zaskarżalności co do wszystkich postępowań incydentalnych we wskazanym zakresie.


Pozostałe założenia projektu nowelizacji


Kolejnym postulatem autorów projektu jest również zniesienie zasady udziału stron we wszystkich posiedzeniach w postępowaniu wykonawczym. W ocenie autorów projektu, bowiem, wystarczającym i bardziej racjonalnym jest udzielenie im takiej możliwości wyłącznie w najistotniejszych sprawach.
Zgodnie z projektem przesłanki udzielania warunkowego zwolnienia mają zostać ograniczone do postawy, właściwości i warunków osobistych skazanego, oraz okoliczności dotyczących jego zachowania po popełnieniu przestępstwa, w tym także w czasie odbywania kary.
Projekt zakłada też odwrócenie zasady dotyczącej wykonalności postanowień w postępowaniu wykonawczym. Proponuje się, aby stawały się one wykonalne z chwilą wydania, a nie, jak dotychczas, z chwilą uprawomocnienia orzeczenia.
Zgodnie z projektem wykonanie kary grzywny zasądzonych w postępowaniu cywilnym ma być usprawnione poprzez przekazanie części czynności urzędom skarbowym. Rezygnuje się także z możliwości ich odraczania lub rozłożenia na raty.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama