Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę

  • Artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się, ile wynosi maksymalna pożyczka gotówkowa, którą możesz uzyskać na dowolny cel? Bank określa, czy kwota we wniosku jest adekwatna w porównaniu z Twoimi możliwościami finansowymi, analizując m.in. wysokość i źródło dochodów, aktualnie spłacane pożyczki i kredyty oraz ogólne koszty utrzymania w skali miesiąca. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę.

Historia kredytowa z dominującymi informacjami pozytywnymi

Kiedy podpiszesz umowę pożyczki z bankiem lub instytucją pozabankową, to zobowiązanie finansowe zostanie zgłoszone do Biura Informacji Kredytowej. Spłaty pożyczki zgodnie z harmonogramem są rejestrowane jako informacje pozytywne. Opóźnione spłaty i niespłacone zobowiązania to informacje negatywne. BIK aktualizuje dane o pożyczkach, kredytach, zakupach na raty 0%, limitach w rachunkach bieżących czy na kartach kredytowych co najmniej raz w tygodniu.

Dane pozytywne i negatywne tworzą historię kredytową konsumentów i przedsiębiorców. Im więcej informacji pozytywnych zawiera Twoja historia kredytowa w BIK-u, tym masz większą wiarygodność kredytową z punktu widzenia banku. Łatwiej Ci uzyskać pożyczkę gotówkową, ponieważ bank zakłada, że spłacisz każdą ratę w wyznaczonym terminie. BIK udostępnia dane o spłaconych zobowiązaniach finansowych do 5 lat, przy czym musisz wyrazić taką zgodę podczas podpisywania umowy z bankiem. Alternatywnie możesz złożyć tzw. zgodę ogólną, kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta BIK-u w trakcie spłaty lub do 5 lat po spłacie zobowiązania. W przeciwnym razie pożądane informacje pozytywne nie będą widoczne dla instytucji finansowych.

Nieco inaczej wygląda przetwarzanie informacji negatywnych, które działają na Twoją niekorzyść. BIK może przetwarzać dane negatywne o zobowiązaniu finansowym przez 5 lat i bez Twojej zgody, jeśli zostaną spełnione dwa warunki:

  1. Opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni;
  2. Minęło 30 dni od momentu, w którym bank lub instytucja pozabankowa poinformowały Cię, że będzie przetwarzać dane o zadłużeniu.

Oczywiście informacje negatywne w BIK-u nie przekreślają całkowicie szansy na uzyskanie pożyczki gotówkowej, zwłaszcza jeśli nie dominują nad informacjami pozytywnymi. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.

Bardzo dobra zdolność kredytowa

– Bank ocenia zdolność kredytową klienta, aby zweryfikować, czy osoba wnioskująca o pożyczkę gotówkową jest w stanie ją spłacić w terminach wyznaczonych w harmonogramie. Nawet jeśli pożyczkobiorca ma znakomitą historię kredytową, może się okazać, że jego aktualny stosunek zarobków do wydatków nie pozwala na otrzymanie pożyczki – tłumaczy ekspert Banku Pekao.

Analiza zdolności kredytowej obejmuje:

  • Dochody – liczy się zarówno ich wysokość, jak i źródło. Bank uznaje wyłącznie legalne źródła utrzymania, które można udokumentować. Jedną z wysoko cenionych form zatrudnienia jest umowa o pracę. Potwierdza, że pożyczkobiorca uzyskuje regularne dochody. Oczywiście bank zaakceptuje także dochód z tytułu umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenie, umowy o dzieło), działalności gospodarczej, działalności rolniczej, emerytury czy renty.
  • Aktualne obciążenia – mimo że spłacasz terminowo bieżące kredyty i pożyczki, może się okazać, że stosunek dochodów do wydatków jest za niski. Pamiętaj, że aktywny limit w rachunku osobistym lub na karcie kredytowej obniża Twoją zdolność kredytową – nawet kiedy go nie wykorzystujesz. W związku z tym przemyśl rezygnację z tej formy zewnętrznego finansowania, zanim złożysz wniosek o pożyczkę. W formularzu musisz uwzględnić także obciążenia z innych tytułów, np. alimentów czy polis ubezpieczeniowych.
  • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego – we wniosku podajesz przybliżoną kwotę comiesięcznych wydatków – poza wspomnianymi zobowiązaniami finansowy mi. Pamiętaj, aby nie zaniżać tej wartości. Bank może poprosić Cię o przedstawienie historii transakcji z rachunku, na który wpływa Twoje wynagrodzenieTym samym zweryfikuje, czy dane w formularzu są zgodne z rzeczywistością.
  • Status mieszkaniowy – jeśli mieszkasz w domu przy rodzinie lub lokalu oddanym do używania w ramach umowy użyczenia, czyli bezpłatnie, nie obciążasz zdolności kredytowej czynszem, kosztami wynajmu czy kredytu hipotecznego.
  • Poręczenia – status poręczyciela kredytu, pożyczki czy limitu w rachunku bieżącym w innym banku obniża Twoją zdolność kredytową. Nawet jeżeli bliska osoba spłaca regularnie zobowiązanie, nie można wykluczyć ryzyka, że przejmiesz ten obowiązek. We wniosku należy określić comiesięczną wysokość raty poręczonego kredytu i pozostałą kwotę do spłaty.
  • Status cywilny – bank może zapytać, czy Twój małżonek lub małżonka ma zgodę na zaciągnięcie zobowiązania w innym banku.

Brak negatywnych wpisów w biurach informacji gospodarczej

Biura informacji gospodarczej w Polsce, nazywane potocznie rejestrami dłużników, działają niezależnie od siebie. To oznacza, że każde biuro może przechowywać inne informacje pozytywne i negatywne na temat danej osoby – w zależności od współpracujących podmiotów. Podobnie jak BIK, biura informacji gospodarczej przechowują informacje pozytywne i negatywne, ale dotyczące różnorodnych zobowiązań finansowych, np.:

  • alimentów,
  • abonamentu internetowego,
  • kontraktów B2B,
  • mandatów za jazdę bez biletu komunikacji miejskiej,
  • rachunków za energię elektryczną.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, możesz pobrać raporty z poszczególnych biur informacji gospodarczych, aby się przekonać, czy widniejesz w nich jako dłużnik. Jeśli okaże się, że masz nieuregulowane zaległości, postaraj się spłacić nawet najmniejsze zadłużenia przed ubieganiem się o pożyczkę.

Złożenie kompletu dokumentów

Zakres dokumentów, które należy złożyć z wnioskiem o pożyczkę gotówkową, zależy od wielu czynników, m.in. formy zatrudnienia, formy opodatkowania działalności gospodarczej czy dotychczasowej współpracy z bankiem.

Jeżeli chcesz się ubiegać o pożyczkę w innym banku, niż masz konto osobiste, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające źródło i wysokość zarobków. W przypadku umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy stosunku pracy na podstawie mianowania lub powołania należy dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu. Co istotne, pobierz formularz ze strony banku, ponieważ dowolny darmowy wzór może okazać się nieakceptowalny ze względu na brak części danych.

Dzięki zaświadczeniu bank wie, jaki procent Twojego wynagrodzenia stanowią części stałe i zmienne, np. premia miesięczna, nadgodziny czy prowizja. Pracodawca musi wskazać również ewentualne obciążenia wynagrodzenia, np. z tytułu pożyczki pracowniczej lub wyroku sądowego.

Osoba samozatrudniona powinna uzyskać zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u, które potwierdzą, że przedsiębiorca nie zalega z podatkami i składkami. Wymagane są także dokumenty finansowe, np. wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Emeryci są zobligowani do przedstawienia np. jednego z trzech ostatnich odcinków świadczenia, aktualnej decyzji o waloryzacji świadczenia lub zaświadczenia z ZUS-u.

Założenie konta osobistego w banku, w którym ubiegasz się o pożyczkę

Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Banku Pekao nie jest obowiązkowe dla klientów, którzy wnioskują o pożyczki gotówkowe. Warto jednak rozważyć aktywację konta osobistego, ponieważ dostęp do serwisu transakcyjnego Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay ułatwia zarządzanie spłatą pożyczki. Bankowość internetowa umożliwia składanie dyspozycji i pobieranie zaświadczeń, dzięki czemu nie musisz udawać się do placówki stacjonarnej.

Jeśli otworzysz konto osobiste i będziesz go używać, zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, skorzystasz z uproszczonych formalności. Wystarczy, że na Twoje konto będzie regularnie wpływać wynagrodzenie np. z tytułu umowy o pracę. W takim przypadku można pominąć zarówno zaświadczenie od pracodawcy, jak i wyciąg z historią transakcji.

Ponadto stali klienci banku mogą otrzymywać oferty pożyczek gotówkowych na preferencyjnych warunkach. Aby sprawdzić, czy bank przygotował dla Ciebie specjalną ofertę, zaloguj się do bankowości internetowej i odszukaj zakładkę z opcjami finansowania. Co istotne, wnioski o pożyczkę przez internet są weryfikowane nawet tego samego dnia, a przelewy realizowane już w 30 sekund od podpisania umowy online.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Jakie zagadnienia zostały rozstrzygnięte?

Uchwała została podjęta w składzie całej Izby Cywilnej w czwartek 25 kwietnia 2024 r. Odnosi się ona do pięciu kluczowych problemów.

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Gotówka będzie zakazana, sprzeciwy tylko przesunęły w czasie wprowadzenie ograniczeń. Jakie limity i od kiedy

Polski rząd i Sejm posłuchał sprzeciwu Polaków i w 2023 roku odwołał uchwalone wcześniej prawo ograniczające stosowanie gotówki w obrocie gospodarczym, w tym odnoszące się do transakcji zawieranych przez konsumentów i prywatne osoby. Na nic to się zdało, bo takie ograniczenia, dotyczące krajów Unii Europejskiej, uchwalił właśnie Parlament Europejski.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.