Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę

 • Artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się, ile wynosi maksymalna pożyczka gotówkowa, którą możesz uzyskać na dowolny cel? Bank określa, czy kwota we wniosku jest adekwatna w porównaniu z Twoimi możliwościami finansowymi, analizując m.in. wysokość i źródło dochodów, aktualnie spłacane pożyczki i kredyty oraz ogólne koszty utrzymania w skali miesiąca. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę.

Historia kredytowa z dominującymi informacjami pozytywnymi

Kiedy podpiszesz umowę pożyczki z bankiem lub instytucją pozabankową, to zobowiązanie finansowe zostanie zgłoszone do Biura Informacji Kredytowej. Spłaty pożyczki zgodnie z harmonogramem są rejestrowane jako informacje pozytywne. Opóźnione spłaty i niespłacone zobowiązania to informacje negatywne. BIK aktualizuje dane o pożyczkach, kredytach, zakupach na raty 0%, limitach w rachunkach bieżących czy na kartach kredytowych co najmniej raz w tygodniu.

Dane pozytywne i negatywne tworzą historię kredytową konsumentów i przedsiębiorców. Im więcej informacji pozytywnych zawiera Twoja historia kredytowa w BIK-u, tym masz większą wiarygodność kredytową z punktu widzenia banku. Łatwiej Ci uzyskać pożyczkę gotówkową, ponieważ bank zakłada, że spłacisz każdą ratę w wyznaczonym terminie. BIK udostępnia dane o spłaconych zobowiązaniach finansowych do 5 lat, przy czym musisz wyrazić taką zgodę podczas podpisywania umowy z bankiem. Alternatywnie możesz złożyć tzw. zgodę ogólną, kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta BIK-u w trakcie spłaty lub do 5 lat po spłacie zobowiązania. W przeciwnym razie pożądane informacje pozytywne nie będą widoczne dla instytucji finansowych.

Nieco inaczej wygląda przetwarzanie informacji negatywnych, które działają na Twoją niekorzyść. BIK może przetwarzać dane negatywne o zobowiązaniu finansowym przez 5 lat i bez Twojej zgody, jeśli zostaną spełnione dwa warunki:

 1. Opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni;
 2. Minęło 30 dni od momentu, w którym bank lub instytucja pozabankowa poinformowały Cię, że będzie przetwarzać dane o zadłużeniu.

Oczywiście informacje negatywne w BIK-u nie przekreślają całkowicie szansy na uzyskanie pożyczki gotówkowej, zwłaszcza jeśli nie dominują nad informacjami pozytywnymi. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.

Bardzo dobra zdolność kredytowa

– Bank ocenia zdolność kredytową klienta, aby zweryfikować, czy osoba wnioskująca o pożyczkę gotówkową jest w stanie ją spłacić w terminach wyznaczonych w harmonogramie. Nawet jeśli pożyczkobiorca ma znakomitą historię kredytową, może się okazać, że jego aktualny stosunek zarobków do wydatków nie pozwala na otrzymanie pożyczki – tłumaczy ekspert Banku Pekao.

Analiza zdolności kredytowej obejmuje:

 • Dochody – liczy się zarówno ich wysokość, jak i źródło. Bank uznaje wyłącznie legalne źródła utrzymania, które można udokumentować. Jedną z wysoko cenionych form zatrudnienia jest umowa o pracę. Potwierdza, że pożyczkobiorca uzyskuje regularne dochody. Oczywiście bank zaakceptuje także dochód z tytułu umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenie, umowy o dzieło), działalności gospodarczej, działalności rolniczej, emerytury czy renty.
 • Aktualne obciążenia – mimo że spłacasz terminowo bieżące kredyty i pożyczki, może się okazać, że stosunek dochodów do wydatków jest za niski. Pamiętaj, że aktywny limit w rachunku osobistym lub na karcie kredytowej obniża Twoją zdolność kredytową – nawet kiedy go nie wykorzystujesz. W związku z tym przemyśl rezygnację z tej formy zewnętrznego finansowania, zanim złożysz wniosek o pożyczkę. W formularzu musisz uwzględnić także obciążenia z innych tytułów, np. alimentów czy polis ubezpieczeniowych.
 • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego – we wniosku podajesz przybliżoną kwotę comiesięcznych wydatków – poza wspomnianymi zobowiązaniami finansowy mi. Pamiętaj, aby nie zaniżać tej wartości. Bank może poprosić Cię o przedstawienie historii transakcji z rachunku, na który wpływa Twoje wynagrodzenieTym samym zweryfikuje, czy dane w formularzu są zgodne z rzeczywistością.
 • Status mieszkaniowy – jeśli mieszkasz w domu przy rodzinie lub lokalu oddanym do używania w ramach umowy użyczenia, czyli bezpłatnie, nie obciążasz zdolności kredytowej czynszem, kosztami wynajmu czy kredytu hipotecznego.
 • Poręczenia – status poręczyciela kredytu, pożyczki czy limitu w rachunku bieżącym w innym banku obniża Twoją zdolność kredytową. Nawet jeżeli bliska osoba spłaca regularnie zobowiązanie, nie można wykluczyć ryzyka, że przejmiesz ten obowiązek. We wniosku należy określić comiesięczną wysokość raty poręczonego kredytu i pozostałą kwotę do spłaty.
 • Status cywilny – bank może zapytać, czy Twój małżonek lub małżonka ma zgodę na zaciągnięcie zobowiązania w innym banku.

Brak negatywnych wpisów w biurach informacji gospodarczej

Biura informacji gospodarczej w Polsce, nazywane potocznie rejestrami dłużników, działają niezależnie od siebie. To oznacza, że każde biuro może przechowywać inne informacje pozytywne i negatywne na temat danej osoby – w zależności od współpracujących podmiotów. Podobnie jak BIK, biura informacji gospodarczej przechowują informacje pozytywne i negatywne, ale dotyczące różnorodnych zobowiązań finansowych, np.:

 • alimentów,
 • abonamentu internetowego,
 • kontraktów B2B,
 • mandatów za jazdę bez biletu komunikacji miejskiej,
 • rachunków za energię elektryczną.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, możesz pobrać raporty z poszczególnych biur informacji gospodarczych, aby się przekonać, czy widniejesz w nich jako dłużnik. Jeśli okaże się, że masz nieuregulowane zaległości, postaraj się spłacić nawet najmniejsze zadłużenia przed ubieganiem się o pożyczkę.

Złożenie kompletu dokumentów

Zakres dokumentów, które należy złożyć z wnioskiem o pożyczkę gotówkową, zależy od wielu czynników, m.in. formy zatrudnienia, formy opodatkowania działalności gospodarczej czy dotychczasowej współpracy z bankiem.

Jeżeli chcesz się ubiegać o pożyczkę w innym banku, niż masz konto osobiste, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające źródło i wysokość zarobków. W przypadku umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy stosunku pracy na podstawie mianowania lub powołania należy dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu. Co istotne, pobierz formularz ze strony banku, ponieważ dowolny darmowy wzór może okazać się nieakceptowalny ze względu na brak części danych.

Dzięki zaświadczeniu bank wie, jaki procent Twojego wynagrodzenia stanowią części stałe i zmienne, np. premia miesięczna, nadgodziny czy prowizja. Pracodawca musi wskazać również ewentualne obciążenia wynagrodzenia, np. z tytułu pożyczki pracowniczej lub wyroku sądowego.

Osoba samozatrudniona powinna uzyskać zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u, które potwierdzą, że przedsiębiorca nie zalega z podatkami i składkami. Wymagane są także dokumenty finansowe, np. wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Emeryci są zobligowani do przedstawienia np. jednego z trzech ostatnich odcinków świadczenia, aktualnej decyzji o waloryzacji świadczenia lub zaświadczenia z ZUS-u.

Założenie konta osobistego w banku, w którym ubiegasz się o pożyczkę

Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Banku Pekao nie jest obowiązkowe dla klientów, którzy wnioskują o pożyczki gotówkowe. Warto jednak rozważyć aktywację konta osobistego, ponieważ dostęp do serwisu transakcyjnego Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay ułatwia zarządzanie spłatą pożyczki. Bankowość internetowa umożliwia składanie dyspozycji i pobieranie zaświadczeń, dzięki czemu nie musisz udawać się do placówki stacjonarnej.

Jeśli otworzysz konto osobiste i będziesz go używać, zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, skorzystasz z uproszczonych formalności. Wystarczy, że na Twoje konto będzie regularnie wpływać wynagrodzenie np. z tytułu umowy o pracę. W takim przypadku można pominąć zarówno zaświadczenie od pracodawcy, jak i wyciąg z historią transakcji.

Ponadto stali klienci banku mogą otrzymywać oferty pożyczek gotówkowych na preferencyjnych warunkach. Aby sprawdzić, czy bank przygotował dla Ciebie specjalną ofertę, zaloguj się do bankowości internetowej i odszukaj zakładkę z opcjami finansowania. Co istotne, wnioski o pożyczkę przez internet są weryfikowane nawet tego samego dnia, a przelewy realizowane już w 30 sekund od podpisania umowy online.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Polacy coraz częściej szukają dodatkowych pieniędzy. Jest trend na dorabianie

Okazuje się, że Polacy coraz częściej szukają dodatkowych źródeł dochodu. Dorabianiem zainteresowanie są nie tylko osoby młode i emeryci, ale coraz częściej również pracownicy etatowi i freelancerzy. Jakie są najczęstsze powody poszukiwania dodatkowych pieniędzy?

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!