Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
Zastanawiasz się, ile wynosi maksymalna pożyczka gotówkowa, którą możesz uzyskać na dowolny cel? Bank określa, czy kwota we wniosku jest adekwatna w porównaniu z Twoimi możliwościami finansowymi, analizując m.in. wysokość i źródło dochodów, aktualnie spłacane pożyczki i kredyty oraz ogólne koszty utrzymania w skali miesiąca. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać pożyczkę.

Historia kredytowa z dominującymi informacjami pozytywnymi

Kiedy podpiszesz umowę pożyczki z bankiem lub instytucją pozabankową, to zobowiązanie finansowe zostanie zgłoszone do Biura Informacji Kredytowej. Spłaty pożyczki zgodnie z harmonogramem są rejestrowane jako informacje pozytywne. Opóźnione spłaty i niespłacone zobowiązania to informacje negatywne. BIK aktualizuje dane o pożyczkach, kredytach, zakupach na raty 0%, limitach w rachunkach bieżących czy na kartach kredytowych co najmniej raz w tygodniu.

Dane pozytywne i negatywne tworzą historię kredytową konsumentów i przedsiębiorców. Im więcej informacji pozytywnych zawiera Twoja historia kredytowa w BIK-u, tym masz większą wiarygodność kredytową z punktu widzenia banku. Łatwiej Ci uzyskać pożyczkę gotówkową, ponieważ bank zakłada, że spłacisz każdą ratę w wyznaczonym terminie. BIK udostępnia dane o spłaconych zobowiązaniach finansowych do 5 lat, przy czym musisz wyrazić taką zgodę podczas podpisywania umowy z bankiem. Alternatywnie możesz złożyć tzw. zgodę ogólną, kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta BIK-u w trakcie spłaty lub do 5 lat po spłacie zobowiązania. W przeciwnym razie pożądane informacje pozytywne nie będą widoczne dla instytucji finansowych.

Nieco inaczej wygląda przetwarzanie informacji negatywnych, które działają na Twoją niekorzyść. BIK może przetwarzać dane negatywne o zobowiązaniu finansowym przez 5 lat i bez Twojej zgody, jeśli zostaną spełnione dwa warunki:

  1. Opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni;
  2. Minęło 30 dni od momentu, w którym bank lub instytucja pozabankowa poinformowały Cię, że będzie przetwarzać dane o zadłużeniu.

Oczywiście informacje negatywne w BIK-u nie przekreślają całkowicie szansy na uzyskanie pożyczki gotówkowej, zwłaszcza jeśli nie dominują nad informacjami pozytywnymi. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.

Bardzo dobra zdolność kredytowa

– Bank ocenia zdolność kredytową klienta, aby zweryfikować, czy osoba wnioskująca o pożyczkę gotówkową jest w stanie ją spłacić w terminach wyznaczonych w harmonogramie. Nawet jeśli pożyczkobiorca ma znakomitą historię kredytową, może się okazać, że jego aktualny stosunek zarobków do wydatków nie pozwala na otrzymanie pożyczki – tłumaczy ekspert Banku Pekao.

Analiza zdolności kredytowej obejmuje:

  • Dochody – liczy się zarówno ich wysokość, jak i źródło. Bank uznaje wyłącznie legalne źródła utrzymania, które można udokumentować. Jedną z wysoko cenionych form zatrudnienia jest umowa o pracę. Potwierdza, że pożyczkobiorca uzyskuje regularne dochody. Oczywiście bank zaakceptuje także dochód z tytułu umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenie, umowy o dzieło), działalności gospodarczej, działalności rolniczej, emerytury czy renty.
  • Aktualne obciążenia – mimo że spłacasz terminowo bieżące kredyty i pożyczki, może się okazać, że stosunek dochodów do wydatków jest za niski. Pamiętaj, że aktywny limit w rachunku osobistym lub na karcie kredytowej obniża Twoją zdolność kredytową – nawet kiedy go nie wykorzystujesz. W związku z tym przemyśl rezygnację z tej formy zewnętrznego finansowania, zanim złożysz wniosek o pożyczkę. W formularzu musisz uwzględnić także obciążenia z innych tytułów, np. alimentów czy polis ubezpieczeniowych.
  • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego – we wniosku podajesz przybliżoną kwotę comiesięcznych wydatków – poza wspomnianymi zobowiązaniami finansowy mi. Pamiętaj, aby nie zaniżać tej wartości. Bank może poprosić Cię o przedstawienie historii transakcji z rachunku, na który wpływa Twoje wynagrodzenieTym samym zweryfikuje, czy dane w formularzu są zgodne z rzeczywistością.
  • Status mieszkaniowy – jeśli mieszkasz w domu przy rodzinie lub lokalu oddanym do używania w ramach umowy użyczenia, czyli bezpłatnie, nie obciążasz zdolności kredytowej czynszem, kosztami wynajmu czy kredytu hipotecznego.
  • Poręczenia – status poręczyciela kredytu, pożyczki czy limitu w rachunku bieżącym w innym banku obniża Twoją zdolność kredytową. Nawet jeżeli bliska osoba spłaca regularnie zobowiązanie, nie można wykluczyć ryzyka, że przejmiesz ten obowiązek. We wniosku należy określić comiesięczną wysokość raty poręczonego kredytu i pozostałą kwotę do spłaty.
  • Status cywilny – bank może zapytać, czy Twój małżonek lub małżonka ma zgodę na zaciągnięcie zobowiązania w innym banku.

Brak negatywnych wpisów w biurach informacji gospodarczej

Biura informacji gospodarczej w Polsce, nazywane potocznie rejestrami dłużników, działają niezależnie od siebie. To oznacza, że każde biuro może przechowywać inne informacje pozytywne i negatywne na temat danej osoby – w zależności od współpracujących podmiotów. Podobnie jak BIK, biura informacji gospodarczej przechowują informacje pozytywne i negatywne, ale dotyczące różnorodnych zobowiązań finansowych, np.:

  • alimentów,
  • abonamentu internetowego,
  • kontraktów B2B,
  • mandatów za jazdę bez biletu komunikacji miejskiej,
  • rachunków za energię elektryczną.

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, możesz pobrać raporty z poszczególnych biur informacji gospodarczych, aby się przekonać, czy widniejesz w nich jako dłużnik. Jeśli okaże się, że masz nieuregulowane zaległości, postaraj się spłacić nawet najmniejsze zadłużenia przed ubieganiem się o pożyczkę.

Złożenie kompletu dokumentów

Zakres dokumentów, które należy złożyć z wnioskiem o pożyczkę gotówkową, zależy od wielu czynników, m.in. formy zatrudnienia, formy opodatkowania działalności gospodarczej czy dotychczasowej współpracy z bankiem.

Jeżeli chcesz się ubiegać o pożyczkę w innym banku, niż masz konto osobiste, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające źródło i wysokość zarobków. W przypadku umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy stosunku pracy na podstawie mianowania lub powołania należy dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu. Co istotne, pobierz formularz ze strony banku, ponieważ dowolny darmowy wzór może okazać się nieakceptowalny ze względu na brak części danych.

Dzięki zaświadczeniu bank wie, jaki procent Twojego wynagrodzenia stanowią części stałe i zmienne, np. premia miesięczna, nadgodziny czy prowizja. Pracodawca musi wskazać również ewentualne obciążenia wynagrodzenia, np. z tytułu pożyczki pracowniczej lub wyroku sądowego.

Osoba samozatrudniona powinna uzyskać zaświadczenia z urzędu skarbowego i ZUS-u, które potwierdzą, że przedsiębiorca nie zalega z podatkami i składkami. Wymagane są także dokumenty finansowe, np. wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Emeryci są zobligowani do przedstawienia np. jednego z trzech ostatnich odcinków świadczenia, aktualnej decyzji o waloryzacji świadczenia lub zaświadczenia z ZUS-u.

Założenie konta osobistego w banku, w którym ubiegasz się o pożyczkę

Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Banku Pekao nie jest obowiązkowe dla klientów, którzy wnioskują o pożyczki gotówkowe. Warto jednak rozważyć aktywację konta osobistego, ponieważ dostęp do serwisu transakcyjnego Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay ułatwia zarządzanie spłatą pożyczki. Bankowość internetowa umożliwia składanie dyspozycji i pobieranie zaświadczeń, dzięki czemu nie musisz udawać się do placówki stacjonarnej.

Jeśli otworzysz konto osobiste i będziesz go używać, zanim złożysz wniosek o pożyczkę gotówkową, skorzystasz z uproszczonych formalności. Wystarczy, że na Twoje konto będzie regularnie wpływać wynagrodzenie np. z tytułu umowy o pracę. W takim przypadku można pominąć zarówno zaświadczenie od pracodawcy, jak i wyciąg z historią transakcji.

Ponadto stali klienci banku mogą otrzymywać oferty pożyczek gotówkowych na preferencyjnych warunkach. Aby sprawdzić, czy bank przygotował dla Ciebie specjalną ofertę, zaloguj się do bankowości internetowej i odszukaj zakładkę z opcjami finansowania. Co istotne, wnioski o pożyczkę przez internet są weryfikowane nawet tego samego dnia, a przelewy realizowane już w 30 sekund od podpisania umowy online.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie Plus dla 9,9 mln seniorów - nowy rządowy program bez kryterium dochodowego oraz bez zmian w prawie dziedziczenia. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać lokal mieszkalny?

Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie mieszkaniowe dla 9,9 mln seniorów – tzw. najem senioralny. Dzięki niemu starsze osoby, nawet posiadające własne mieszkanie, będą mogły zamieszkać w lokalu gminnym dostosowanym do ich potrzeb - bez żadnych barier oraz bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Celem projektu jest zapewnienie seniorom większej niezależności i poprawa warunków życia bez konieczności przeprowadzki do domu opieki.

Ponad 500 zł dodatkowo za staż, co miesiąc. Jest ustawa, wypłaty w III kwartale 2025 r. [dla kogo, przez ile?]

Od 1 czerwca 2025 r. zaczęła obowiązywać ustawa z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (Dz.U. 2025 poz. 620). Regulacja wprowadza szereg uprawnień dla pracowników, osób bezrobotnych, pracodawców, urzędów pracy oraz osób z niepełnosprawnościami. Nowa ustawa daje możliwość otrzymania ponad 500 zł za staż. Poniżej szczegóły, bo trzeba wiedzieć, że regulacja nie jest skierowana dla tak wielu, jakby się mogło wydawać i na tak długo, jakby chciano.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Kiedy nauczycielowi trzeba wypłacić nagrodę jubileuszową? [Przykład]

W jakim terminie należy wypłacić nagrodę jubileuszową nauczycielowi? Jak obliczyć wysokość nagrody jubileuszowej?

Studia a rynek pracy 2025: jakie kierunki wybrać, gdzie studiować i czy warto kontynuować naukę po licencjacie? [WYWIAD]

Wyniki tegorocznego raportu ELA rzucają nowe światło na wybory edukacyjne młodych Polaków. O tym, które dane zaskoczyły ekspertów, jaką rolę odgrywa doświadczenie zawodowe i dlaczego warto odłożyć studia magisterskie w czasie – opowiada dr hab. Magdalena Jelonek, prof. UEK, socjolog i ekspertka ds. metodologii badań i ewaluacji polityk publicznych.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

1700 zł dla każdego? Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w Polsce – co to oznacza dla Ciebie i budżetu?

Wyobraź sobie: co miesiąc 1700 zł na Twoim koncie – bez pytań, bez wniosków, dla każdego. Brzmi jak science fiction? Właśnie to proponują niektórzy eksperci, chcąc zastąpić dzisiejsze świadczenia rodzinne, w tym 800 plus, jednym, powszechnym przelewem. Wyjaśniamy, skąd ten pomysł, ile by to kosztowało budżet państwa i dlaczego wywołuje tak gorące dyskusje w Polsce.

Obowiązkowe windy w każdym budynku mieszkalnym, który ma co najmniej dwie kondygnacje. To tylko jedna ze zmian, która nas czeka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt zmian w przepisach technicznych dotyczących budynków. Chodzi o to, by były one lepiej dopasowane do dzisiejszych potrzeb – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, jak i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają konsultacje publiczne, a dokument jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025: Sprawdź listę 150 chorób dających prawo do stałej opieki i rehabilitacji

Lista 150 chorób, które automatycznie uprawniają do wskazań w punktach 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności, to prawdziwe ułatwienie dla chorych i ich rodzin. Oznacza to, że osoby z tymi schorzeniami – po potwierdzeniu diagnozy – zyskują prawo do stałej opieki oraz pierwszeństwo w rehabilitacji społecznej i zawodowej, bez konieczności szczegółowego udowadniania swojej niesamodzielności.