REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacje ze spółek nie są tak istotne jak reakcja rynku

Grzegorz Zalewski

REKLAMA

Publikacja przez spółkę informacji o poprawie wyników wcale nie musi oznaczać, że inwestorzy zaczną kupować jej akcje.

Spółka opublikowała kwartalne wyniki, które okazały się zdecydowania lepsze niż w dwóch poprzednich kwartałach. Wzrosła zarówno wielkość przychodów, jak i zysk netto. Dzień po podaniu tych wiadomości kurs akcji firmy na giełdzie mocno spadł.

Inne przedsiębiorstwo opublikowało zdecydowanie negatywny raport z wynikami. Na sesji nie nastąpiła praktycznie żadna reakcja, a pod koniec notowań cena akcji nawet zaczęła rosnąć. Podane wyżej sytuacje, choć czysto hipotetyczne, zdarzają się na rynku giełdowym bardzo często. Bywa, że w reakcji na pozytywne informacje kursy akcji spadają, nierzadko bardzo mocno, i odwrotnie - podawane wiadomości, niekoniecznie dotyczące wyłącznie wyników są złe, a mimo to cena akcji rośnie. Wielu początkujących inwestorów czuje się w takich momentach zagubionych i na siłę szuka powodów zachowania cen. Tłumaczy sobie, że prawdopodobnie istnieją jakieś inne czynniki, których jeszcze nie podano do publicznej wiadomości, a o których wie już jakaś wąska grupa lepiej poinformowanych uczestników rynku. W wielu przypadkach faktycznie może tak być, ale najczęściej inwestorzy reagują na oczekiwane komunikaty, mając do nich określone nastawienie.

Wróćmy do przykładu, gdy spółka publikuje bardzo dobre wyniki, a mimo to cena akcji nie rośnie. Wytłumaczenie takiego faktu może być bardzo proste - inwestorzy oczekiwali na dobre wyniki firmy. Biura maklerskie publikowały prognozy z których wynikało, że spodziewany jest zarówno wzrost przychodów, jak i zysków. W dniu ogłoszenia wyników okazało się, że wyniki są zgodne z oczekiwaniami (albo odrobinę słabsze, ale nie wpływa to na ogólną sytuację firmy) - nie ma żadnego zaskoczenia. Część inwestorów, która chciała zarobić na potencjalnym wzroście ceny, gdyby wynik okazał się znacznie lepszy od oczekiwanego sprzedaje swoje akcje, doprowadzając do ich spadku. Podobna reakcja może mieć miejsce w czasie bessy.

Podobnie jest, gdy firma publikuje bardzo złą informację. Jeśli jest to wynik finansowy - duża strata netto, a mimo to kurs rośnie, może to oznaczać, że fakt publikacji straty był już oczekiwany. Może nawet podany wynik jest nieco lepszy - w takiej sytuacji inwestorzy mogą uznać, że najgorsze już mają za sobą i przystąpić do kupowania akcji, co wywoła wzrost cen. Podobna reakcja może nastąpić w czasie hossy. Złe wyniki interpretowane są na setki sposobów, tak aby znaleźć w nich optymistyczny akcent - choćby fakt, że to może być już koniec złych wyników.

Znane powiedzenie giełdowe mówi, że same informacje nie są tak istotne jak reakcje rynku na nie. Z tej reakcji można dowiedzieć się często znacznie więcej o przyszłym zachowaniu ceny niż z tego, czy komunikat był pozytywny czy negatywny.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Zalewski ekspert DM BOŚ, twórca portalu futures.pl

Grzegorz Zalewski

ekspert DM BOŚ, twórca portalu futures.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

REKLAMA

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

REKLAMA