REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wyjść z inwestycji w razie niepowodzenia

Grzegorz Zalewski

REKLAMA

Początkujący gracze często nie potrafią przyznać się do błędu i niestety zbyt długo trzymają akcje w przypadku niepowodzenia inwestycji.

REKLAMA

Schemat zwykle jest taki sam. Początkujący inwestor w pewnym momencie zaczyna tracić pieniądze. Rzecz naturalna - na rynku raz się traci, a innym razem zyskuje. Niestety, niedoświadczony gracz zaczyna szukać przyczyn porażki wszędzie, tylko nie w swoim własnym postępowaniu. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że kilka wcześniejszych operacji przyniosło mu zysk. Dzięki temu stracił on swego rodzaju czujność, a zyskał przekonanie, że to dzięki własnym fantastycznym umiejętnościom tak dobrze wybrał akcje. Faktycznie za wyborem mogła stać podpowiedź innego doświadczonego gracza lub po prostu wejście na rynek w fazie tak silnego rozgrzania rynku, gdy zarabia się niemal na wszystkim. Wzrost pewności siebie bywa dla wielu katastrofalny w skutkach. Przede wszystkim spora część graczy nie wierzy we własną pomyłkę. Utrzymują inwestycje, która doprowadza do strat w wysokości kilkunastu procent i powtarzają sobie: „to tylko tymczasowa tendencja”, „zaraz powinno wszystko odbić”.

REKLAMA

Dzięki temu, że ceny akcji nawet w czasie trendów spadkowych od czasu do czasu lekko rosną, podtrzymuje to nadzieję inwestora na odrobienie strat. Wkrótce okazuje się, że strata przekracza dwadzieścia procent. Inwestor sięga do arsenału samooszukiwania i zaczyna szukać winnych jego porażki - może to być znajomy, który polecił dane akcje, może to być biuro maklerskie, które opublikowało raport sugerujący atrakcyjną inwestycję, może to również być zarząd firmy, który nie publikuje dobrych informacji lub podaje ich zbyt mało. W końcu mogą to być mityczni oni - ktoś, kto celowo sprzedaje akcje spółki, żeby je taniej odkupić. Nasz inwestor nie daje się nabierać na takie zagrania i trwa w inwestycji.

Gdy strata zaczyna przekraczać 30 proc. w miejsce niedawnego zdenerwowania pojawia się rezygnacja. Rośnie wówczas lojalność inwestora wobec firmy. Wielu z graczy, którzy jeszcze niedawno mieli nadzieję na szybki zysk, w tym momencie zaczyna sobie powtarzać, że właściwie to jest inwestycja długoterminowa. Przy stratach ponad 40-proc. przekonanie o długoterminowym podejściu jeszcze się umacnia, dodatkowo dochodzi argument pozornie uznawany za logiczny: straciłem już tyle, że nie mogę teraz zrezygnować. Nikt nie lubi przyznawać się do błędów, więc czasem należy zbagatelizować porażkę i powiedzieć znajomym, że kwota inwestycji jest właściwie tak znikoma, że teraz to już wszystko jedno, co się z nią stanie. Być może, za jakiś czas zrezygnowany inwestor sprzeda akcje ze stratą, zaś one rozpoczną marsz w górę, dzięki czemu jego frustracja jeszcze się powiększy. Opisany wyżej proces może być w prosty sposób wyeliminowany. Wystarczy na początku inwestycji mieć plan wyjścia z niej w przypadku niepowodzenia (czyli błędnej oceny rynku). W zależności od naszego poziomu akceptacji ryzyka może to być strata kilkunastu lub nawet ponad 20 proc. Zdecydowanie nie należy dopuścić, by strata się powiększała. Stąd jedna z najważniejszych reguł na rynku mówi: szybko ucinaj straty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ, założyciel portalu futures.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grzegorz Zalewski

ekspert DM BOŚ, założyciel portalu futures.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA