REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czeka nas podwyżka cen gazu

Subskrybuj nas na Youtube
ST

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowej ustawy akcyzowej dostosowuje nasze ustawodawstwo do norm unijnych. W praktyce nowa ustawa może oznaczać podwyżki gazu ziemnego (używanego np. w kuchenkach).


Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym zakłada zmiany w zakresie opodatkowania węgla i koksu, a także opodatkowania gazu ziemnego używanego m.in. w kuchenkach i do ogrzewania. Zgodnie z projektem, węgiel i koks ma być zwolniony z akcyzy do 1 stycznia 2012 r., natomiast gaz ziemny wykorzystywany do celów opałowych do 31 października 2013 r.

- Do tych zmian zobowiązuje nas Unia Europejska. Oceniamy, że wzrost cen po objęciu akcyzą węgla i koksu nastąpi o ok. 5 proc. Trzeba jednak podkreślić, że to będzie wzrost cen wyrobów energetycznych do produkcji ciepła, a nie do produkcji energii elektrycznej. Ciepło pochodzące z takich źródeł, jak energia elektryczna czy też olej opałowy, jest już obciążone akcyzą, bo te wyroby są opodatkowane - tłumaczył w wywiadzie dla GP Jacek Kapica, wiceminister finansów.

Jednocześnie dodał, że akcyzą zostanie również objęty gaz ziemny. Dotyczy to także tego gazu, który używany jest do ogrzewania i w kuchenkach.

- Tych zmian wymaga od nas Unia. Wynika to z zasady powszechności opodatkowania wszystkich produktów energetycznych - tłumaczył Jacek Kapica.

My, wspólnie z ekspertami, postanowiliśmy przeanalizować, jakie będą konsekwencje tych rozwiązań dla podatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektywa energetyczna

REKLAMA

Harmonizacja podatków pośrednich w obrębie UE, w tym akcyzy, następuje na podstawie postanowień Dyrektyw Rady UE adresowanych do państw członkowskich. W sektorze energetycznym decydujące znaczenie ma Dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r., która w stosunku do Polski zaczęła obowiązywać z dniem przystąpienia do UE, czyli od 1 maja 2004 r.

Jak wyjaśnia Krzysztof Ścipień, starszy asystent podatkowy w BDO Numerica, zgodnie z art. 2 dyrektywy za produkty energetyczne uznaje się m.in. gaz ziemny, węgiel kamienny i brunatny oraz koks. Państwa członkowskie, w których udział gazu ziemnego w końcowym zużyciu energii był mniejszy niż 15 proc. w 2000 roku (w Polsce było to 11 proc.), mogą zostać zwolnione z opodatkowania tego nośnika energii przez okres dziesięciu lat od daty wejścia w życie niniejszej dyrektywy lub do czasu, gdy krajowy udział gazu ziemnego w końcowym zużyciu energii osiągnie 25 proc. w zależności od tego, który z tych momentów nastąpi wcześniej.

- Oznacza to, że akcyza na gaz ziemny w Polsce może zacząć obowiązywać najpóźniej od końca października 2013 r., gdyż taki jest wymóg wynikający z dyrektywy - stwierdza Krzysztof Ścipień.

Konsekwencją obciążenia gazu ziemnego akcyzą będzie wzrost wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe, ponieważ nośnik ten jest wykorzystywany głównie w kuchenkach i piecykach gazowych, jak również do ogrzewania mieszkań.

Wymogi unijne

W związku z postanowieniami Dyrektywy 2003/96/WE państwa członkowskie zobowiązane są objąć gaz ziemny przeznaczony dla celów opałowych podatkiem akcyzowym. Łukasz Strzelec, doradca podatkowy w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, zwraca uwagę, że minimalna stawka została określona na poziomie 0,15 lub 0,3 euro za gigadżul w zależności od gospodarczego lub pozagospodarczego przeznaczenia gazu.

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt nowej ustawy o akcyzie, której wprowadzenie jest obecnie jednym z priorytetów legislacyjnych Rady Ministrów.

- Zgodnie z projektem, nie później niż od 1 listopada 2013 r. za 1 gigadżul gazu zapłacimy 1,18 zł akcyzy, niezależnie od jego gospodarczego lub pozagospodarczego przeznaczenia - zauważa Łukasz Strzelec.

REKLAMA

Dodaje, że ministerstwo, działając na mocy dyrektywy, dopuściło opodatkowanie gazu już od momentu, gdy wskaźnik jego zużycia na terenie kraju osiągnie 20 proc. - wtedy wymiar obciążenia akcyzą wyniesie połowę stawki docelowej, czyli 59 gr. Możliwe jest więc, że podatek od gazu ziemnego płacić będziemy już znacznie wcześniej niż pod koniec 2013 r., choć prawdopodobieństwo takiego stanu rzeczy nie wydaje się duże.

- Obecnie zgodnie z informacją Urzędu Regulacji Energetyki współczynnik udziału gazu ziemnego w konsumpcji energii na terytorium Polski wynosi około 13 proc., a od 2000 roku wzrósł zaledwie o 2 proc. - stwierdza Łukasz Strzelec.

Dodatkowo - jak wyjaśnia nam Urszula Świtalska, konsultant w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek - zgodnie z projektem ustawy akcyzowej status podatnika akcyzy zostanie nadany dystrybutorom, którzy dostarczają gaz odbiorcom końcowym.

- Należy spodziewać się więc, że sprzedawcy będą starali się przenieść ciężar nowego opodatkowania na konsumentów w postaci podwyżek. A te dotkną przede wszystkim drobnych przedsiębiorców oraz gospodarstwa domowe wykorzystujące gaz ziemny do ogrzewania i kuchenek - zauważa Urszula Świtalska. Dyrektywa dopuszcza fakultatywne zwolnienie gazu ziemnego z akcyzy dla gospodarstw domowych oraz organizacji pożytku publicznego.

Jak wyjaśnia ekspert, zamysł Ministerstwa Finansów nie obejmuje jednak tej możliwości. Projekt ustawy przewiduje jedynie zwolnienie płynnych gazów propan, butan oraz ich mieszanin (LPG) wykorzystywanych dla celów opałowych po spełnieniu wielu warunków określonych ustawą.

- Zwolnienie to nie stanowi jednak ulgi o szerokim zastosowaniu. Szacuje się bowiem, że obecnie jedynie 5-6 proc. gospodarstw domowych korzysta w Polsce z kuchenek na LPG - argumentują eksperci TPA Horwath Sztuba Kaczmarek.

Koniec zwolnienia

Zbigniew Liptak, doradca podatkowy w Baker & McKenzie, również podkreśla, że zgodnie z projektem nowej ustawy akcyzowej najpóźniej od 1 listopada 2013 r. podatek akcyzowy będzie pobierany także od gazu ziemnego. Wtedy to zakończy się okres przejściowy, w którym kraje członkowskie mogą stosować, na mocy przepisów dyrektywy energetycznej, zwolnienie z tego podatku.

- Obowiązek wprowadzenia opodatkowania może wystąpić nawet przed tą datą - zależy to od poziomu udziału gazu ziemnego w końcowym zużyciu energii w Polsce (kluczowe dla opodatkowania progi to 20 proc. i 25 proc.) - tłumaczy Zbigniew Liptak.

Dodaje, że opodatkowanie gazu ziemnego, obok innych paliw, jest konieczne dla zapewnienia powszechności opodatkowania nośników energii. Dlatego trudno oczekiwać, żeby opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego nie zostało wprowadzone. Trudno także oczekiwać, że obecny okres przejściowy zostanie wydłużony poprzez zmianę dyrektywy.

Nastąpi wzrost cen

Jak już wyjaśnili nasi rozmówcy, zgodnie z postanowieniami Dyrektywy 2004/74/ WE w chwili, gdy udział gazu ziemnego w konsumpcji energii osiągnie 20 proc., zostanie zastosowana pozytywna - jednak obniżona stawka akcyzy dla gazu ziemnego, stanowiąca 50 proc. zasadniczej stawki, czyli 0,59 zł/1 GJ. Po wygaśnięciu zwolnienia od akcyzy stawka ta wyniesie 1,18 zł/1 GJ.

Robert Banasiak, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, wskazuje, że zgodnie z Dyrektywą 2003/96/WE gaz ziemny, podobnie jak energia, podlega podatkom wymagalnym w momencie dostawy przez dystrybutora lub redystrybutora. Regulacja ta nie została jednak zawarta w projekcie polskiej ustawy o podatku akcyzowym.

- Tym samym opodatkowanie gazu ziemnego akcyzą może spowodować, że jego dostawcy przerzucą część, o ile nie całość, płaconego przez siebie podatku na nabywców finalnych, co zmniejszy konkurencyjność cenową korzystania z ogrzewania gazowego oraz gotowania na kuchenkach gazowych na rzecz urządzeń elektrycznych - konkluduje Robert Banasiak.

Jacek Kapica, wiceminister finansów- kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Fot. Marek Matusiak

 

Opodatkowanie akcyzą- kliknij, aby zobaczyć ilustrację.

 

1 stycznia 2009 r. od tego dnia ma zacząć obowiązywać nowa ustawa o podatku akcyzowym

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA