REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mało firm, duże bezrobocie

REKLAMA

W ocenie uwarunkowań przedsiębiorczości Polska zajmuje w większości kategorii ostatnie miejsca wśród krajów europejskich, daleko w tyle za innymi państwami UE. Optymistyczny wydźwięk ma pozytywna ocena umiejętności polskich przedsiębiorców – wynika z ogólnoświatowego badania poziomu przedsiębiorczości w poszczególnych krajach.
Począwszy od 1997 r., Babson College z Bostonu i London Business School prowadzą globalne badania przedsiębiorczości Global Entrepreneurship Monitor (GEM). Koncentrują o­ne uwagę na indywidualnej inicjatywie i oddziaływaniu aktywności ekonomicznej jednostek na poziom dobrobytu całego społeczeństwa. Monitorują też czynniki wpływające na poziom przedsiębiorczości w danym kraju – od otoczenia instytucjonalnego aż po uwarunkowania społeczne. W 2003 r. badania GEM objęły 31 krajów, w których wytwarza się 90 proc. światowego produktu brutto i gdzie żyje 2/3 populacji świata. W 2001 r. badania GEM po raz pierwszy objęły Polskę. Dane z projektu GEM są wykorzystywane w pracach komisji UE i o­nZ. W ostatnich latach analizy stały się dla wielu państw jedną z istotnych przesłanek dla modyfikowania na bieżąco polityki ekonomicznej.
Polska aktywność
Wartość TEA (total entrepreneurial activity) – poziomu przedsiębiorczości ogółem w Polsce sytuuje nasz kraj blisko średniej europejskiej. W ostatnich trzech latach aktywność Polaków wyrażająca się w podejmowaniu i rozwijaniu działalności gospodarczej była mniejsza niż w Irlandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech i Węgrzech, ale większa niż w Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji. Świadczy to jednak, zdaniem autorów raportu, nie o aktywności ekonomicznej Polaków, ale o niekorzystnej pod tym względem sytuacji w krajach europejskich. Przedsiębiorczość Europejczyków jest mniejsza niż w obu Amerykach. Znajduje się też poniżej średniej dla wszystkich krajów objętych badaniem. Przedsiębiorczość w Polsce w wysokim stopniu wymuszona jest brakiem jakiejkolwiek alternatywy zarobkowej. Podejmowanie indywidualnej działalności gospodarczej jest reakcją na trudną socjalnie sytuację i małe szanse na rynku pracy – nie ma innego wyjścia niż spróbować działania na własną rękę. Ale, niestety, w Polsce wciąż za mało przybywa przedsiębiorstw, co ma znaczenie dla naszego rynku pracy. Przedsięwzięcia podejmowane z konieczności cechują się niskimi wskaźnikami przeżycia, niewielkim potencjałem wzrostu i nie wnoszą istotnego wkładu do krajowego PKB. W 2002 r. 49,6 proc., a 2003 r. 28,6 proc. polskich respondentów tak uzasadniało motywy swojej przedsiębiorczości. Średnio we wszystkich krajach objętych badaniem 66 proc. ankietowanych motywowało chęcią wykorzystania lepszych możliwości, tylko 27 proc. wskazało na konieczność, a około 7 proc. podało inne motywy.
Trudne uwarunkowania
Największym problemem polskich przedsiębiorców, zwłaszcza dopiero rozpoczynających działalność, jest mała dostępność kapitału. Aż 95 proc. respondentów ocenia jako niewystarczające swoje zasoby finansowe. Utrudnia to nie tylko wejście na rynek i zaistnienie na nim, ale także uniemożliwia pozyskanie nowoczesnych technologii.
Wsparcie przedsiębiorców ze strony programów publicznych (rządowych i samorządowych) w momencie zakładania firmy, budowania jej prawnych i finansowych podstaw może być, jak wskazują doświadczenia wielu krajów, istotnym czynnikiem udanego wejścia na rynek. Uzyskane w Polsce oceny publicznych programów wspierania przedsiębiorstw dowodzą, że działania te są nieskuteczne albo słabo wypromowane, a przez to dostępne tylko dla nielicznych.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Krzysztof Polak


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA