REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy PKO BP pójdzie drogą największego banku na Węgrzech OTP?

REKLAMA

Historia obu banków jest podobna jak dwie krople wody. Sprywatyzowany dwanaście lat temu OTP ma dziś udziały w Bułgarii i na Słowacji, a Skarb Państwa zachował sobie w nim tylko złotą akcję.
Nawet początek prywatyzacji PKO BP jest kopią drogi OTP, który zaczął od sprzedaży 18 proc. akcji. Gdyby historia miała się powtórzyć, Skarb Państwa powinien w kolejnych latach pozbywać się następnych pakietów w PKO BP i w końcu zejść prawie do zera. – To mało prawdopodobne – twierdzi Grzegorz Zawada, analityk Erste Banku. Czasy się zmieniły, a dzieje prywatyzacji na Węgrzech są mniej burzliwe niż w Polsce. Węgrzy bez większych skrupułów pozbywali się swoich narodowych klejnotów, chociaż w spółkach ważnych dla gospodarki potrafili utrzymać kontrolę. W koncernie naftowym MOL węgierski rząd nie ma wprawdzie większości, ale nadal zachował w nim mocne wpływy. Węgrzy potrafili walczyć o swoje, gdy przed trzema laty ważyły się losy petrochemicznej firmy TVK, zagrożonej wrogim przejęciem (nieoficjalnie mówiło się wówczas, że apetyt na nią ma rosyjski Gazprom). Budapeszt wybronił firmę, a większościowe udziały przejął w nim MOL.
– Na razie klimat polityczny w Polsce nie sprzyja sprzedaży PKO BP w takim tempie jak OTP – uważa Zawada. Jednak gdyby tylko nadarzyła się okazja, pod młotek poszłoby najpierw 10 proc. akcji PKO BP, gdyż po sprzedaży takiego pakietu Skarb Państwa nadal zachowa nad bankiem kontrolę. To jednak pieśń przyszłości, chyba że rząd będzie usilnie szukał pieniędzy, by załatać dziurę budżetową. – Nie sądzę jednak, by następny etap prywatyzacji PKO BP mógł nastąpić w perspektywie 2-3 lat – uważa G. Zawada. Nic jednak do końca nie wiadomo, gdyż sektor bankowy należy do najbardziej skonsolidowanych branż na świecie. Nie można więc wykluczyć, że i o PKO BP zapyta któryś z globalnych graczy. Tak jak zdarzyło się to przed kilkoma laty z Bankiem Handlowym, który miał pozostać rdzennie polską instytucją, a zakończył jako jeden z podmiotów Citigroup.
Prywatyzacja PKO BP może potoczyć się według podobnego scenariusza. Nie ma natomiast większych nadziei, by bank powtórzył zagraniczny sukces OTP i stał się mocnym podmiotem na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Z grona nowych państw Unii Europejskiej to Węgrzy grają tam pierwsze skrzypce. Do OTP należy dziś bułgarski DSK Bank i słowacki Banka Slovenska. Zagraniczne zdobycze OTP to przede wszystkim efekt prywatyzacji w krajach naszego regionu, która już na taką skalę się nie powtórzy. OTP zdążył wsiąść do prywatyzacyjnego pociągu, na który PKO BP się spóźnił.
Prezes PKO BP Andrzej Podsiadło zapewnia wprawdzie, że PKO BP ruszy za granicę, ale na razie nie wiadomo, za którą i kiedy. PKO BP jest już na Ukrainie, gdzie w sierpniu przejął bank KBU z 18 oddziałami i 48 filiami. Trudno przypuszczać, by zmierzał na Zachód, ale i na rynkach ościennych trudno mu szukać miejsca. Czechy i Słowację podzielili między sobą zagraniczni gracze: KBC, Erste, Societe Generale, BACA i Raiffeisen. W krajach nadbałtyckich mocną pozycję mają banki skandynawskie, na Białorusi trudno planować jakiekolwiek inwestycje, natomiast w Rosji z tamtejszą konkurencją PKO BP nie jest w stanie się zmierzyć. – Pozostają przejęcia selektywne, na przykład w bankowości hipotecznej – uważa G. Zawada.
To jednak na razie małe zmartwienie, gdyż PKO BP ma co robić na własnym podwórku. Dla Węgrów zagraniczna ekspansja to być albo nie być, ponieważ ich rynek krajowy jest zbyt mały dla dużych banków. PKO BP nie ma tego problemu, gdyż w 38-milionowym kraju, prawie cztery razy większym od Węgier, ma wystarczająco liczną klientelę. Poza tym działa na rynku, który ma lepsze perspektywy niż Węgry. Na przykład w Polsce udział kredytów w PKB wynosi zaledwie 28,6 proc., a na Węgrzech zbliża się powoli do 40 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mocny rynek jest siłą PKO BP. Jeżeli potrafi ją wykorzystać, może spróbuje swoich sił również za granicą.
Stanisław Koczot


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA