REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy standardy pracy dorównają technologii?

REKLAMA

Koncerny komputerowe Hewlett-Packard, IBM i Dell przyjęły wspólny kodeks postępowania na rynku pracy. Jego krytycy twierdzą, że nie chroni dostatecznie praw pracowniczych. Nowy kodeks będzie obowiązywał także w przedsiębiorstwach współpracujących z nimi, dostawcami części komputerowych. Uczestniczyły o­ne wszystkie w jego opracowaniu. Zalecany jest także dla całej sieci poddostawców.
Przedstawiciel zarządu HP powiedział, że jeśli jakieś przedsiębiorstwo będzie łamało te zasady, to narazi się na utratę kontraktów. Teraz trwa dyskusja, czy kontrolę nad jego wprowadzeniem będzie sprawował każdy koncern osobno, czy też powstanie jedna komisja wspólna. Tak więc kodeks obejmie ogromną część, niemal całość, przemysłu elektronicznego na świecie.
Praca globalna, płaca lokalna
HP twierdzi, że większość zasad obowiązywała w przedsiębiorstwie już od trzech lat. Obecnie doprecyzowano je i rozszerzono zasięg oddziaływania. Już w roku bieżącym przeprowadzono 50 kontroli przestrzegania praw pracowniczych w fabrykach tego koncernu w Meksyku, Chinach, Azji Południowo-Wschodniej i w Europie.
Kodeks opracowano, jak stwierdzono, w związku z globalnym działaniem tych przedsiębiorstw. W części dotyczącej pracy stwierdza się np., że pracownicy muszą być traktowani zgodnie z prawem danego kraju, a wynagrodzenie nie może być niższe niż obowiązująca tam płaca minimalna. Tydzień pracy nie może przekroczyć 60 godzin łącznie z nadgodzinami, a pracownikowi należy się przynajmniej jeden dzień wolny. Zabrania się zatrudniania dzieci oraz więźniów wbrew ich woli. Pracownicy mogą przystępować do organizacji i związków zawodowych, zgodnie z prawem danego kraju.
Zapóźniona sfera społeczna
Kodeks być może jest też odpowiedzią na raport brytyjskiej Katolickiej Agencji Rozwoju Zagranicznego (Catholic Agency for Overseas Development – CAFOD), która w styczniu br. oskarżyła właśnie HP, IBM i Dell o niewłaściwe traktowanie pracowników w Meksyku, Chinach i Tajlandii. Napisano, że pracują o­ni w nieludzkich warunkach za ekstremalnie niską płacę. Zasady obowiązujące w tamtejszych przedsiębiorstwach znacznie odbiegały od standardów przyjętych przez Międzynarodową Organizację Pracy o­nZ.
Dołączono listę skandalicznych zachowań w tych fabrykach: wymuszano nadgodziny, wynagrodzenie było niższe niż obowiązująca płaca minimalna, pracownicy byli pozbawieni opieki zdrowotnej, nie płacono składek na ubezpieczenia społeczne, pozbawiano dodatków. Pewien pracownik nie został zwolniony na pogrzeb ojca. Podczas rekrutacji niektórym kobietom kazano rozebrać się do naga i sprawdzano, czy nie mają tatuaży. Przedstawiciele agencji stwierdzili wówczas, że przemysł IT być może jest awangardą w technologii, ale w dziedzinie standardów pracowniczych jest zapóźniony.
Skandaliczna rozpiętość płac
CAFOD oceniła kodeks pozytywnie, chociaż, zdaniem agencji, nadal nie odpowiada na niektóre pytania. Nie gwarantuje np. pracownikom prawa do organizowania się w związki zawodowe w ramach tego samego przedsiębiorstwa w skali globalnej. Jest to ważne, gdyż wiele fabryk zlokalizowano w tych częściach świata, w których prawa pracownicze nie są chronione w dostatecznym stopniu. Szokująca też jest rozpiętość zarobków, np. pracownik w Tajlandii zarabia 4 dolary dziennie, a dyrektor generalny tej samej firmy 200 tys. dolarów dziennie.
Stanisław Klimaszewski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA