REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zysk dla cierpliwych ryzykantów

REKLAMA

W naszym kraju wciąż większość oszczędności znajduje się na lokatach bankowych. Jest to oczywiście jedna z możliwych form inwestowania, bardzo bezpieczna, z całą jednak pewnością nadużywana. W krajach rozwiniętych banki służą przede wszystkim dokonywaniu płatności, nie zaś inwestowaniu w swoją przyszłość. Tu głównie wykorzystuje się właśnie różnego rodzaju fundusze inwestycyjne. Podstawową sprawą w przypadku funduszy jest przyjęcie odpowiedniego okresu inwestycji. Należy raczej zakładać długi okres, wtedy można wyraźnie ograniczyć ryzyko utraty znacznej części kapitału.
Najlepszym przykładem jest tu rynek akcji i fundusze akcyjne. Historia pokazuje, że po wyraźnych spadkach w ciągu najdalej kilku lat osiągamy poziomy sprzed bessy. Jeśli przyjmujemy horyzont np. dziesięcioletni, niebezpieczeństwo, że nie zarobimy realnie przynajmniej kilkunastu procent rocznie, jest stosunkowo niewielkie. Właśnie ze względu na zalecany długi horyzont fundusze inwestycyjne odgrywają istotną rolę jako zabezpieczenie na okres po zakończeniu aktywności zawodowej (są to po prostu środki na dodatkową emeryturę).
Jak się więc poruszać w tej skomplikowanej ofercie? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie: „jaki poziom ryzyka gotów jestem przyjąć?”. Zawsze większy zysk związany jest z większym ryzykiem. Odpowiedź zależy od wielu rzeczy, przede wszystkim oczywiście od osobistych preferencji (istotny jest także wiek inwestującego, który będzie w sposób oczywisty łączył się z horyzontem czasowym inwestycji). Kiedy określimy już mniej więcej preferowany poziom ryzyka, musimy wybrać konkretny podmiot. Najlepiej przeanalizować dotychczasowe wyniki działalności. W przypadku polskich funduszy historia jest stosunkowo krótka, pewne wnioski można jednak wyciągać. W przypadku podmiotów zachodnich możemy się spotkać z działalnością nawet kilkudziesięcioletnią, w takiej sytuacji nasze rozeznanie będzie znacznie lepsze. Oczywiście pewności nie ma. To, że fundusz przynosił zyski przez dziesięć lat, nie oznacza, że przyniesie w roku jedenastym.
Należy także porównać koszty, jakie będziemy zmuszeni ponieść. Różnice mogą być zasadnicze, roczne koszty obsługi mogą wynosi nawet kilka procent wpłaconego kapitału.
Odnalezienie się w gąszczu ofert nie będzie proste, z całą pewnością jednak warto spróbować. Można także skorzystać z usług specjalisty, który doradzi jakieś rozwiązanie. Oczywiście nie musimy powierzać funduszom wszystkich środków, jakimi dysponujemy. Pamiętajmy o tzw. dywersyfikacji portfela, a więc dzieleniu swoich inwestycji. Bezpośredni zakup akcji, obligacji, nieruchomości, antyków itd. itp. – możliwości jest naprawdę wiele.
Marek Zuber
Autor jest głównym ekonomistą Domu Maklerskiego TMS Brokers


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA