REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekazać środki na pożytek publiczny

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W zeszłym roku podatnicy stracili możliwość skorzystania z większości ulg i odliczeń. Ten fakt złagodzić miała możliwość zdecydowania o tym, co stanie się z 1 proc. podatku. W pierwszym roku z tej możliwości skorzystało jednak niewiele osób. W tym roku organizacje, które mogą być beneficjentami takiej hojności, skupiły się na rozpropagowaniu tej możliwości. My przedstawimy zasady, na jakich podatek można przekazać.
Podstawą prawną regulującą zasady przekazywania 1 proc. na organizacje pożytku publicznego jest art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Na wstępie muszą zaznaczyć, iż niniejszy tekst dotyczy rozliczenia za 2004 r. i mimo zmiany przepisu dotyczyć będzie zasad, jakich przestrzegać muszą podatnicy przygotowujący się do rozliczenia za ten rok.
Zgodnie z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik, który w terminie od 1 stycznia 2005 r. do 2 maja 2005 r. dokona wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, będzie mógł dokonać zmniejszenia podatku dochodowego.
Kilka zasad do zapamiętania
Musimy pamiętać, że pieniądze nie mogą być wpłacone później niż w dniu, w którym upływa termin do rozliczenia podatku za dany rok. Co do zasady jest to 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W 2005 r. wyjątkowo termin ten przesunie się do 2 maja. Poza tym zmniejszenia mogą dokonać tylko osoby, na których ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli płacące podatki w Polsce.
Kolejną zasadą jest to, że zmniejszenia dokonuje się od podatku dochodowego wynikającego z zeznania rocznego. I to zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poza zasięgiem zmniejszenia pozostaną więc podatnicy, którzy składają zeznanie o przychodach z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b (m.in. podatek giełdowy) oraz pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach określonych w art. 30c (czyli podatek liniowy).
Pamiętajmy też, że zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty. Nie oznacza to jednak, że można przekazać wszystko. Ustawodawca ograniczył tę kwotę do wysokości stanowiącej 1 proc. podatku należnego, wykazanego w zeznaniu rocznym.
Czasem bez zmniejszenia
Tak jak przy każdej uldze, tak i przy zmniejszeniu określono sytuacje, w których podatnik nie może sam zdecydować o swoim podatku. Przede wszystkim zmniejszenie nie dotyczy wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Prawa takiego nie będą mieli też podatnicy, którzy nie udokumentują odpowiednio wpłaty. Wpłaty zgodnie z ustawą muszą być bowiem udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego. Z dowodu musi zaś jasno wynikać: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.
Ustawodawca zadbał też o to, by nie korzystać z ulgi dwukrotnie. Zmniejszenie nie będzie możliwe, jeśli wpłaty zostały wcześniej odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9, czyli jako darowizna, albo od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Tak jest
Dokonując rozliczenia za 2004 r., podatnicy będą mogli dokonać wpłat tylko w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 2 maja 2005 r. (w tym roku 30 kwietnia, czyli ustawowy termin złożenia zeznania i wpłaty podatku przypada w sobotę i termin przesuwa się do poniedziałku).

Tak będzie
Dokonując rozliczenia za 2005 r., zmniejszenie obejmie już nie tylko wpłaty dokonane od 1 stycznia 2006 do 30 kwietnia 2006 r., ale także te dokonane od 1 maja 2005 do dnia 31 grudnia 2005 r.
Dwa słowa o organizacjach
Zasady dotyczące organizacji pożytku publicznego ustawodawca uregulował w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.). Przede wszystkim ustawa ta reguluje zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe i korzystania z tej działalności przez organy administracji publicznej w celu wykonywania zadań publicznych oraz uzyskiwania przez organizacje pozarządowe statusu organizacji pożytku publicznego oraz funkcjonowania organizacji pożytku publicznego.
WARTO WIEDZIEĆ
Lista organizacji pożytku publicznego opublikowana jest na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem http://opp.ms.gov.pl
Zgodnie z jej treścią działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia. Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:
• osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
• stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Sfera zadań publicznych obejmuje m.in. zadania w zakresie:
• pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
• działalności charytatywnej;
• podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
• ochrony i promocji zdrowia;
• działania na rzecz osób niepełnosprawnych;
• promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
• upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
• działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
• nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
• krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;
• kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
• upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
• porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym;
• ratownictwa i ochrony ludności;
• pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
• promocji i organizacji wolontariatu.
Aleksandra Tarka
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy wpłata podlega zmniejszeniu
W grudniu 2004 r. wpłaciłam pieniądze na rzecz jednej z organizacji charytatywnych. W lutym dowiedziałam się, że ma o­na status organizacji pożytku publicznego. Czy będę mogła ewentualnie skorzystać ze zmniejszenia podatku wynikającego z zeznania rocznego za 2004 r.?

NIE. W stanie prawnym obowiązującym w 2004 r. ustawa pozwalała na skorzystanie ze zmniejszenia podatku wynikającego z zeznania rocznego wyłącznie przy dokonaniu wpłat w okresie od 1 stycznia roku następującego po roku, za jaki jest rozliczany podatek do dnia, w jakim każdy musi złożyć zeznanie roczne. W związku z tym dokonana wpłata nie może być podstawą zmniejszenia.
Czy cegiełka jest dowodem
Postanowiłam skorzystać z możliwości przekazania 1 proc. mojego podatku na organizację pożytku publicznego. Czy podstawą tego zmniejszenia może być cegiełka wykupiona przeze mnie w lutym 2005 r. od fundacji?

NIE. Zgodnie z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oprócz spełnienia wszystkich innych przesłanek wpłata musi być odpowiednio udokumentowana. Ustawodawca zastrzegł nie tylko, że dowodem tym ma być dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego. Dodatkowo musi z niego wynikać przynajmniej imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata. Bezimienna cegiełka nie spełnia warunków, jakie stawia w tym zakresie ustawodawca.
AT


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA