REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować wynajem sezonowy

REKLAMA

Sezon letni stwarza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorczych osób. Istnieje dużo okazji zarobku, szczególnie w miejscowościach typowo letniskowych. Od kilku lat cieszy się „wzięciem” spędzanie wolnego czasu w gospodarstwach agroturystycznych, w których można wynająć pokoje. Jednak osoby uzyskujące przychody z wynajmu muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych.
Wynajmując w sezonie letnim np. kwatery lub lokale turystom, musimy pamiętać, że jest to działalność, która nie jest obojętna podatkowo. Dodatkowo to od nas zależy, jak chcemy się rozliczać z fiskusem z podatku dochodowego od osób fizycznych, jaką formę opodatkowania wybierzemy, a niekiedy, czy chcemy być z podatku zwolnieni.
Dochody zwolnione z podatku
Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. I jest to niezależne od tego, czy osoba byłaby opodatkowana ryczałtem czy według zasad ogólnych. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy skorzystają z tego zwolnienia. Koniecznym warunkiem jest, aby wynajem dotyczył budynków mieszkalnych położonych na wsi. Dodatkowo budynek musi należeć do osoby posiadającej gospodarstwo rolne, a więc rolnika. Ze zwolnienia tego nie będzie korzystała osoba, która co prawda kupi dom na wsi w celu wynajmowania w ramach agroturystyki, ale nie będzie posiadała gospodarstwa rolnego, czyli powierzchniowo gruntów powyżej 1 hektara.
Sezon z kartą podatkową
Dla tych, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia, istnieje inna możliwość – opodatkowanie w formie karty podatkowej. Jest to korzystna forma, która nie wymaga od wynajmującego zbytniego wysiłku w wypełnieniu obowiązków podatkowych. Dlatego też warto z tej alternatywy skorzystać. Jedynym obowiązkiem względem fiskusa będzie w takim przypadku wpłacanie comiesięcznej, z góry ustalonej kwoty, bez konieczności prowadzenia ewidencji i składania deklaracji. Jedynie do końca stycznia następnego roku należy złożyć PIT-16A, czyli informację o wpłaconych składkach zdrowotnych. Niestety, z tej formy skorzystają tylko nieliczni. Dotyczy to osób, które świadczą usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawania posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi nie przekracza 12. W tym przypadku nie ma ograniczenia, którego podstawą było posiadanie gospodarstwa rolnego (jak przy zwolnieniu z podatku). Z karty podatkowej może skorzystać osoba fizyczna wynajmująca do 12 pokoi, w tym również rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.
PRZYKŁAD
Jan K. wynajmuje 7 domków kempingowych, w każdym znajdują się dwa pokoje gościnne. Niestety nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, gdyż liczba pokoi wynosi 14 (czyli przekracza 12). Mimo więc że wynajmowanych domków jest tylko 7, liczy się przede wszystkim liczba pokoi w tych domkach. W tym przypadku nie uprawnia o­na do opodatkowania najmu kartą podatkową.
Ryczałt przy wynajmie
Istnieje jeszcze inna możliwość podatkowa. Wynajmując w sezonie pokoje dla turystów, możemy opłacać z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany. I tutaj znowu są możliwe dwa rozwiązania. Jeśli będziemy traktować wynajem jako działalność gospodarczą, to zmuszeni będziemy do zarejestrowania działalności. Jeśli natomiast potraktujemy wynajem pokoi gościnnych jako prowadzony poza działalnością gospodarczą, to obowiązku rejestrowania nie ma. Dodatkowo takie opodatkowanie ryczałtem wynajmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą nie powoduje obowiązku prowadzenia przez ryczałtowca ewidencji przychodów ani ewidencji wyposażenia. Jest to więc uproszczenie w porównaniu z zasadami rozliczania ryczałtu płaconego w ramach działalności gospodarczej. Warto też zwrócić uwagę na stawki ryczałtu. Różnią się o­ne w zależności od tego, czy wynajem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej czy poza nią. W pierwszym przypadku stawka ryczałtu podlegająca comiesięcznej wpłacie do urzędu skarbowego, wynosi 17 proc. od uzyskanego przychodu. W drugim natomiast wynosi 8,5 proc. w odniesieniu do przychodu stanowiącego równowartość 4000 euro (w 2005 roku jest to kwota 17 514,80 zł). Od nadwyżki ponad tę kwotę musimy opłacać ryczałt według 20-proc. stawki.
Wynajem na zasadach ogólnych
Podobnie jak przy ryczałcie, wynajem pokoi gościnnych opodatkowany na zasadach ogólnych może być prowadzony albo w ramach działalności gospodarczej, albo poza nią. Osoba, która wynajmuje pokoje we własnym domu, płaci podatek według skali, i określi, że jest to prowadzone poza działalnością gospodarczą, nie musi prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Niestety nie zwalnia jej to ze składania comiesięcznych deklaracji PIT-5 i wpłacania należnego za dany miesiąc podatku. Najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej zobowiązuje do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Warto wspomnieć o możliwości złożenia wniosku o opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym. Ten przywilej jest jednak zarezerwowany tylko dla tych, którzy zdecydują się wynajmować pokoje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oczywiście muszą o­ni prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz składać comiesięczne deklaracje PIT-5L.
SŁOWNICZEK
GOSPODARSTWO ROLNE – obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.
Bogdan Świąder
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy rejestrować wynajem pokoi
Jestem rolnikiem i wynajmuję w sezonie letnim górę domu (trzy pokoje) letnikom, którzy przyjeżdżają nad pobliskie jezioro. Czy muszę zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej w gminie i rozliczać podatek?
NIE. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera wyraźne wyłączenie, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Przepisów tych nie stosuje się również do wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Wynika z tego, że rolnik, który wynajmuje trzy pokoje letnikom, nie musi się rejestrować w gminie jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Należy pamiętać też, że powyższa działalność związana z wynajmowaniem pokoi będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochodów uzyskanych z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Czy będzie wyższa stawka
Jestem rolnikiem. Wynajmuję turystom trzy pokoje. Czy będę musiał płacić wyższą stawkę w podatku od nieruchomości (tj. tak jak dla prowadzących działalność gospodarczą)?
NIE. Za działalność gospodarczą nie uważa się wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5. Dlatego też podatek od nieruchomości będzie płacony według stawki jak dla budynków mieszkalnych, a nie budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
 


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA