REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pieniądze na zastępcę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Śmierć kluczowego pracownika może kosztować firmę nawet 1 mln zł, gdyż grozi kosztownym poszukiwaniem następcy, niedotrzymaniem kontraku i karami. Zabezpieczeniem przed czarnym scenariuszem może być najprostsza polisa na życie.

Na ofertę ubezpiecznia utraty pracowników można się natknąć na stronach internetowych Allianz. W pierwszej chwili wygląda to intrygująco: oto pojawił się nowatorski produkt. Tymczasem wcale tak nie jest.
– Z tego co wiem, mamy go w ofercie od początku istnienia firmy. To kopia rozwiązań zachodnich – mówi Kamil Wloczka, agent Allianz.
Okazuje się, że właściwe opakowanie produktu może podnieść jego atrakcyjność. Jest to bowiem zwykła polisa na życie, którą każde towarzystwo może wystawić. Różnica polega na tym, że ubezpieczajacy pracodawca jest jednocześnie uposażonym, czyli dostaje świadczenie w momencie śmierci pracownika. Może dzięki temu pokryć koszty rekrutacji nowej osoby na jego miejsce czy też straty wynikające np. z utraconych czy niezrealizowanych terminowo kontraktów.
– Jeden z klientów poprosił naszą firmę brokerską o znalezienie podobnej ofery, ale na ubezpieczenie na wypadek śmierci kluczowego kontrahenta, i została o­na opracowana – mówi Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Human Resources Consulting.
Na naszym rynku były też podejmowane próby wprowadznia tzw. ubezpieczeń krzyżowych wspólników w spółkach. W przypadku śmierci jednego, drugi dostaje świadczenie, pozwalające na przykład na wykupienie udziałów od rodziny zmarłego i przejęcie kontroli nad spółką.
– Taki produkt, choć popularny na Zachodzie, u nas nie cieszy się zainteresowaniem – mówi Piotr Kuman, prezes firmy brokerskiej INS Broker.
Dodaje, że przedsiębiorcy nie chcą kupować takich polis, bo w przypadku gdy uposażonym jest firma, nie można zaliczyć sobie składki w koszty uzyskania przychodu, a jest to dość duży wydatek. Firmy zniechęca też przewidziane w art 831 par. 1 k.c. prawo ubezpieczonego do zmiany uposażonego w dowolnym momencie. Trzeba się przed tym zabezpieczać sporządzeniem odrębnej umowy cesji praw z polisy. Towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje taką umowę cesji do stosowania i potwierdza to na piśmie. Piotr Hyrlik z kancalarii Lovells przypomina też, że konieczna będzie zgoda pracownika na zawarcie takiej umowy przez pracodawcę.
– Przedsiębiorcy rzadko postrzegają pracowników jako aktywa firmy, podobnie jak budynki czy samochody, które są ubezpieczane. A przecież śmierć lub nieszczęśliwy wypadek kluczowej osoby pociąga za sobą dodatkowe koszty i straty dla firmy – mówi Krzysztof Nowak.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Jaworski


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA