REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus najpierw dał, a teraz odbiera

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W zeznaniu podatkowym za 2002 rok z tzw. premii podatkowej skorzystali liczni przedsiębiorcy, którzy nie zalegali z regulowaniem należności wobec Skarbu Państwa. Teraz urzędy skarbowe twierdzą, że zaległości były i ulga nie przysługiwała.
Niektórzy przedsiębiorcy dawno już zapomnieli o skorzystaniu z tzw. premii podatkowej. Premia podatkowa to prawo przedsiębiorcy do zaliczenia, w roku podatkowym rozpoczynającym się w 2002 r. do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym, wierzytelności zaliczonych uprzednio do przychodów należnych. Była to jednorazowa możliwość zaliczenia do kosztów niezapłaconych przez kontrahentów kwot pieniężnych. Prawo to oparte było na przepisach ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców i uzależnione od spełnienia kilku warunków, np. złożenie do 15 października wykazu wierzytelności.
Kontrowersyjne znane zaległości
Jednym z warunków było też to, aby w terminie złożenia zeznania rocznego za 2002 r., a także za lata wcześniejsze, przedsiębiorcy nie posiadali „znanych zaległości” z tytułu podatków stanowiących dochód budżetu państwa, składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
„Znane zaległości”, to jak zauważa doradca podatkowy Waldemar Szewc, znane nie tylko urzędowi, ale i podatnikowi. Przymiot „znane” oznacza, że powinno to być interpretowane w ten sposób, że dotyczy tylko podatników, którzy świadomie nie wpłacają podatku lub składek ZUS. A nie odnosić się do tych, którzy się pomylili przy ich wyliczeniu.
Należy zauważyć, że zakładając racjonalność ustawodawcy, użycie sformułowania „znane zaległości”, z pewnością nie było zabiegiem przypadkowym. Było to świadome zamierzenie ustawodawcy w zakresie umożliwienia podatnikowi skorzystania z premii podatkowej w sytuacji, gdyby posiadał o­n zaległości, które nie były mu znane w momencie składania rozliczenia rocznego za 2002 rok.
Podatnicy skwapliwie korzystali
Podatnicy korzystali nader skwapliwie z nadarzającej się okazji i wliczali w koszty uzyskania przychodów te nieściągalne wierzytelności. Jednak teraz widmo przeszłości wraca w postaci kontroli przeprowadzanych przez organy podatkowe. Co prawda na początku podatnicy wzywani są do urzędu skarbowego i informowani, że w chwili składania zeznania rocznego mieli jednak zaległości, np. z tytułu składek ZUS lub zdrowotnych. W związku z tym w ramach czynności sprawdzających wzywa się podatników do korekty zeznania rocznego. W stosunku do opornych wszczynane są postępowania podatkowe. Jak się okazuje, zaległości pojawiają się szczególnie w przypadku niedopłaconych składek ZUS. Oczywiście o tym, że mieli zaległości w opłacaniu składek ZUS na dzień składania zeznania rocznego za 2002 r., przedsiębiorcy nic nie wiedzieli. Nie wiedział o tym również ZUS, bo w tym czasie w tej instytucji panował bałagan w związku z wprowadzaniem nowego systemu rozliczania składek.
Takie postępowanie fiskusa nie jest niczym nowym. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia przy nieistniejącej już tzw. uldze inwestycyjnej. Wtedy również fiskus kwestionował prawo do ulgi i nakazywał zwracać pieniądze (np. 30-proc. premię). Podobnie też jak i obecnie restrykcje dotykały podatników, którzy w ocenie fiskusa naruszyli warunki przyznania ulgi.
Były drobne zaległości
Teraz natomiast okazuje się, że były drobne zaległości, a w związku z tym przedsiębiorcy nie mogli skorzystać z dobrodziejstwa premii podatkowej. Nawet wtedy gdy dowiedziawszy się o tym, czym prędzej wpłacili zaległe kwoty. Skutek jest taki, że wierzytelności nieściągalne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie premii podatkowej. Nie mogą być też zaliczone do kosztów uzyskania przychodów po uprawdopodobnieniu ich nieściągalności na zasadach określonych w ustawach o podatkach dochodowych, gdyż w tym momencie w wielu przypadkach nastąpiło ich przedawnienie (w prawie cywilnym po dwóch lub trzech latach). Oznacza to, że ci, którzy nie skorzystali z premii, zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów nieściągalne wierzytelności po ich uprawdopodobnieniu. Powoduje to nierówność podatników względem prawa, wynikającą z błędnie skonstruowanego przepisu w ustawie restrukturyzacyjnej – uważa doradca podatkowy Waldemar Szewc.
Warunki skorzystania z premii podatkowej
Aby przedsiębiorca skorzystał z premii, nie mógł posiadać „znanych zaległości” w:
• podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
• składkach na ubezpieczenia społeczne,
• składkach na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Bogdan Świąder
OPINIA
Sławomir Zieleń, doradca podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
Analizując przepisy, należałoby zastanowić się, komu powinny być znane zaległości. Czy organowi restrukturyzacyjnemu czy też podatnikowi? Wydaje się, że organ powinien znać zaległości w należnych jemu podatkach. Podatnik powinien natomiast znać zaległości we wszystkich innych zobowiązaniach. Jeżeli podatnik nie wiedział, że jego składka na ZUS jest niedopłacona, a dysponuje dowodami pozwalającymi postawić tezę, że je uiścił (np. dowód zapłaty), to fakt, że potem ZUS ją przekazał na inne konto, nie powinien wpływać na pozbawienie podatnika prawa do odliczenia premii. Podatnik jednak powinien umieć udowodnić, że nie znał zaległości.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

REKLAMA

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA