REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto składa deklarację PIT-6

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby prowadzące produkcję rolną, które nie są rolnikami, obowiązane są złożyć deklarację do wymiaru zaliczek z działów specjalnych produkcji rolnej. Jeśli chcą rozpocząć wykonywanie działalności w ciągu roku, deklarację należy złożyć w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności.
Działy specjalne produkcji rolnej stanowią oddzielne od działalności gospodarczej źródło przychodów wymienione w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Wyłączeniu spod opodatkowania według wspomnianej ustawy podlegają tylko przychody z działalności rolniczej.
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. w przypadku uprawy grzybów nieprzekraczających 25 mkw. powierzchni uprawowej). Załącznik ten określa rodzaj i rozmiar działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego.

Określenie dochodu

Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych dla prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe). O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło o­no w ciągu roku.
Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.
Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

Terminy

W jednym i drugim przypadku podstawowym obowiązkiem, który powinni wypełnić podatnicy osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, jest złożenie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracji według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym (PIT-6). Obowiązek ten dotyczy tych, którzy kontynuują działalność. Taką deklarację muszą złożyć też osoby, które rozpoczynają w ciągu roku podatkowego prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. W tym przypadku obowiązuje 7-dniowy termin od dnia rozpoczęcia działalności. To jednak nie wszystko. W terminie 7 dni podatnicy obowiązani są zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o:
zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji.
Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie ksiąg, podatnicy składają urzędowi skarbowemu w terminie do 30 listopada deklarację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym na tym samym druku PIT-6. W praktyce polega to na tym, że wypełniają jedną rubrykę więcej w składanej deklaracji PIT-6.

Wypełnienie deklaracji

Deklaracja PIT-6 stanowi podstawę do wydania przez naczelnika urzędu skarbowego decyzji zaliczkowej. Podatnicy działów specjalnych są zobowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.
W poz. 1 deklaracji PIT-6 podatnik powinien wpisać swój NIP, a w poz. 4 rok, za który zostanie wymierzona zaliczka na podatek od dochodów z działów produkcji rolnej. W przypadku deklaracji PIT-6 składanej do 30 listopada tego roku w poz. 4 należy wpisać 2006 rok. W poz. 5 wpisuje się urząd skarbowy, do którego składana jest deklaracja, czyli urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika. Pozycje 6-8 określają nazwisko i imię podatnika oraz jego datę urodzenia. Miejsce zamieszkania wpisuje się w poz. 9-18. W bloku C w poz. 19-28 należy wpisać miejsce prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. W przypadku gdy miejsc tych jest kilka, wypełnia się poz. 29-38 oraz 39-48. Następnie należy wypełnić poz. 49-51. W poz. 49 wpisuje się rodzaj produkcji (np. uprawa grzybów – pieczarek), w poz. 50 numer działu określony w części H deklaracji, a w poz. 51 rozmiar produkcji, czyli powierzchnię uprawy lub wielkość hodowli (np. dla pie- czarek uprawianych na pow. 1500 mkw. stanowi to wartość 1500). W przypadku prowadzenia kilku rodzajów produkcji wypełnia się analogicznie pozostałe wiersze z bloku D. Jeżeli podatnik zdecyduje, że chce ustalać dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ksiąg, wypełnia poz. 140 oraz 141. W przeciwnym wypadku pozostawia te pola niewypełnione. Na koniec wreszcie w poz. 142 należy złożyć swój podpis. Pozostałe rubryki są wypełniane przez pracownika urzędu skarbowego. Należy zaznaczyć, że podatnik wypełnia tylko jasne pola w deklaracji, gdyż pola ciemne będą wypełniane przez urzędnika skarbowego.

WZÓR prawidłowo wypełnionej deklaracji PIT-6

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bogdan Świąder


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

REKLAMA

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

REKLAMA

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA