REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczą się zysk, czas i stopień ryzyka

REKLAMA

Każdy, kto ma choćby przysłowiowy grosik do zainwestowania, zastanawia się, jak to zrobić. Różnorodność produktów daje wiele możliwości, zmuszając jednocześnie do ich poznania i dokonania wyboru. Niezależnie od wartości inwestycji i typu inwestora (osoba fizyczna lub przedsiębiorstwo) decyzja nie jest łatwa.

Podstawą decyzji powinna być pewność inwestora co do własnych oczekiwań, które z reguły formułuje się jako „oczekiwana stopa zwrotu i poziom akceptowanego ryzyka”. Zysk i ryzyko powinny być rozpatrywane przez pryzmat horyzontu czasowego. Te trzy elementy – czas, zysk, ryzyko – występują zawsze, nawet przy najprostszych produktach (lokaty terminowe), a ich umiejętne połączenie pozwala wybrać odpowiednią formę inwestycji.
Z czasem inwestycji jest o tyle łatwiej, że z reguły albo jesteśmy w stanie go dokładnie określić, albo nie mamy pojęcia, kiedy i ile z ulokowanych pieniędzy będzie nam potrzebnych. Wiedza ta lub jej brak są bardzo istotne w przypadku przedsiębiorstw, ponieważ założenie odnośnie do okresu lokaty jest oparte na wielu zmiennych, często zewnętrznych, których nie można z góry określić. W efekcie firmy często zapewniają sobie płynność lokując środki na bardzo krótkie okresy i bardzo je rozdrabniają, co z reguły obniża rentowność i zwiększa pracochłonność. Kwestia okresu inwestycji, a dokładnie konieczność jego zdefiniowania (umowa) nie występuje w przypadku niektórych produktów, np. otwartych funduszy inwestycyjnych, które dają możliwość wpłacania i wypłacania środków w każdym czasie.

Jaki jest związek okresu inwestycji z pozostałymi dwoma elementami (zysk i ryzyko)? Znowu okazuje się, że im dłużej, tym lepiej, co w przypadku inwestowania znaczy bezpieczniej. Przekładając to na konkretne sytuacje i pozostając w kręgu funduszy inwestycyjnych – jeśli lokuję środki mając świadomość, że w każdej chwili mogę ich potrzebować (jutro, za tydzień, miesiąc), powinienem ograniczyć się do funduszy pieniężnych. Jeśli nieznajomość czasu inwestycji oznacza raczej – za rok, dwa lub później, trzeba (dla dobra własnych pieniędzy) zastanowić się nad innymi rodzajami funduszy, czyli: papierów dłużnych, stabilnego wzrostu, zrównoważonych lub akcji. Wybór funduszu na dłużej zależy od indywidualnych oczekiwań co do stopy zwrotu, za którymi muszą iść świadomość i akceptacja ponoszonego ryzyka.

Podjęcie decyzji powinna ułatwić elastyczność funduszy inwestycyjnych, np. możliwość podzielenia środków między różne kategorie funduszy oraz możliwość dokonywania zmian w tej strukturze w dowolnym momencie.
Z możliwości tych warto korzystać z umiarem, ponieważ w innym przypadku będziemy „wyręczać” fundusze z zadań, za które im płacimy, a efekty naszej aktywności mogą być dalekie od oczekiwań.

Co więc wybrać? Decyzja będzie prostsza, jeśli stając do walki o przyszłość każdej złotówki, dolara czy euro, pomyślimy o czasie, zysku i ryzyku.

Beata Milewska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA