REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na podarowany dom

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Otrzymując mieszkanie albo dom w formie darowizny od rodziców czy dziadków, można skorzystać z ulgi podatkowej. Preferencja ta jednak przysługuje tylko wtedy, jeżeli spełnione są ściśle określone warunki. W przypadku ich niedotrzymania trzeba już zapłacić podatek.
W przepisach podatkowych przewidziano preferencje związane z przekazywaniem domów czy mieszkań członkom najbliższej rodziny. Regulacje te zawarte są w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Powierzchnia użytkowa

Zgodnie z regulacjami art. 16 ust. 1 tej ustawy, w określonych sytuacjach nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. Chodzi o przypadki nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:
• w spadku lub w formie darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
• w spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
• w spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy.

Grupy podatkowe

Wyjaśnimy teraz, które osoby zaliczają się do poszczególnych grup podatkowych. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 14 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Otóż zaliczenie do grupy podatkowej następuje na podstawie osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.
Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się więc:
• do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
• do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
• do grupy III – innych nabywców.
WARTO WIEDZIEĆ
Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Warunki do spełnienia

Wiemy już, że nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości nabytego w formie darowizny mieszkania czy domu do łącz- nej wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że z preferencji tej mogą skorzystać tylko osoby spełniające łącznie kilka warunków. Wymieniono je w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ulga przysługuje zatem osobom, które:
• są obywatelami polskimi lub mają na terytorium Polski miejsce stałego pobytu,
• nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
• nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego oraz wynikającymi z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawem do domu jednorodzinnego lub prawem do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
• nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
• będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez okres 5 lat.

Zbycie budynku

Nie stanowi jednak podstawy do wygaśnięcia preferencji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było o­no uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia. Wyraźnie wynika to z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Na tym jednak nie koniec. Otóż warunek dotyczący pięcioletniego zamieszkiwania w darowanym lokalu lub budynku uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Przepis ten zawarty jest w art. 16 ust. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zwolnienie w PIT

Omawiając kwestie związane z darowiznami domu czy mieszkania, warto pamiętać o regulacjach zawartych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Według tych unormowań, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że te przepisy nie definiują pojęcia nabycia. W związku z tym kwestię tę trzeba rozpatrywać biorąc pod uwagę regulacje kodeksu cywilnego. Przyznanie osobie na wyłączną własność rzeczy (na przykład udziałów w nieruchomości) w drodze darowizny jest nabyciem tych rzeczy. W kategorii nabycia traktowane są również przypadki, gdy udział osoby w rzeczy ulega powiększeniu w drodze zniesienia współwłasności – w ten sposób ulega zmianie zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad rzeczą, jak też jej majątku osobistego.
Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z tego podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli jej nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
• PRZYKŁAD
Podatnik otrzymał w formie darowizny zabudowaną nieruchomość i skorzystał z ulgi określonej w art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rozpoczął zamieszkiwanie w nabytym budynku 11 lutego 2000 r. Sprzedał nieruchomość po 11 lutego 2005 r. Czy zatem spełnił warunki do skorzystania z ulgi? Zauważyć należy, że w ustawie występuje pojęcie, „przez 5 lat od dnia...”. Sposób, w jaki należy liczyć terminy związane z zastosowaniem przepisów prawa podatkowego, precyzują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Do cytowanego przepisu z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn odnosi się regulacja art. 12 par. 4 Ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było – w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień. W związku z tym 11 lutego 2005 r. jest ostatnim dniem ustawowego 5-letniego okresu zamieszkiwania w nabytym budynku, którego bieg rozpoczął się w dniu 11 lutego 2000 r. (zob. pismo Izby Skarbowej w Gdańsku z 31 stycznia 2005 r., nr PO/005-0007/05).
110 mkw. – to powierzchnia użytkowa nabytego w formie darowizny mieszkania czy domu, której wartość nie wlicza się do podstawy opodatkowania. Należy jednak pamiętać, że ulga ta przysługuje jedynie tym osobom, które spełniają ściśle określone warunki.

Krzysztof Tomaszewski

UŻYTKOWNICY PYTAJĄ
Co stanowi powierzchnię
Matka chce mi przekazać w formie darowizny mieszkanie. Przepisy mówią o tym, że nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości mieszkania do wysokości nieprzekraczającej 110 mkw. powierzchni użytkowej. O jaką powierzchnię chodzi w tych regulacjach?

– Odpowiedź znajduje się w art. 16 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Według tych regulacji, za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów). Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 proc., a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m – powierzchnię tę pomija się.
Czy należy się ulga
Czy można zachować ulgę mieszkaniową w podatku od spadków i darowizn przewidzianą w art. 16 ust. 7 ustawy, jeżeli zbywa się mieszkanie przed upływem 5 lat i zawiera umo-wę przedwstępną kupna-sprzedaży innego lokalu mieszkalnego?

– Fakt zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży z firmą deweloperską w celu wybudowania przez nią lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym i dokonywanie wpłat zgodnie z harmonogramem na poczet ceny finansowania przedmiotu umowy nie stanowi spełnienia warunku nabycia lokalu mieszkalnego, gdyż nabycie lokalu mieszkalnego nastąpi dopiero z chwilą przeniesienia własności przedmiotu umowy (a to nastąpi o wiele później).
Oznacza to, że podatnik nie nabył lokalu mieszkalnego w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia lokalu będącego przedmiotem darowizny, nie dotrzymując terminu określonego w przepisie art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wobec tego nie spełnia warunków wymienionych w art. 16 ust. 2 tej ustawy, tracąc prawo do zachowania ulgi w tym podatku (zob. pismo Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z 2 lipca 2004 r., nr II-3/SIP/11/2004).
 


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA