REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Małżonkowie, składając zeznanie za 2005 rok, mogą rozliczyć się z fiskusem wspólnie. Aby to zrobić, muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim muszą złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) przyznaje pewnym grupom podatników określone preferencje. Jedną z nich jest wspólne rozliczenie małżonków. Wspólne opodatkowanie małżonków jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Zatem małżonkowie mogą wybrać tę formę rozliczenia. Jeśli jednak nie chcą, nie muszą z niej korzystać.

Warunki do spełnienia

Zgodnie z art. 6 ustawy o PIT i zasadą ogólną wyrażoną w tej ustawie, małżonkowie podlegają osobnemu opodatkowaniu. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. W myśl art. 6 ust. 2, 3, 8-10 ustawy o PIT, z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą wystąpić małżonkowie, którzy łącznie spełnili następujące warunki:
• podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT (przepis ten przewiduje, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów),
• pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (wyjątek: śmierć współmałżonka),
• istnieje między nimi wspólność majątkowa,
• do żadnego z nich w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy art. 30c ustawy o PIT, co oznacza, że żaden z małżonków nie mógł być w roku podatkowym opodatkowany liniową stawką PIT w wysokości 19 proc.
• do żadnego z nich w roku podatkowym nie miały zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, regulujące m.in. opodatkowanie niektórych przychodów (dochodów) osób fizycznych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych (warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – tu wspólne rozliczenie jest możliwe, mimo opłacania przez jednego z małżonków ryczałtu (ewidencjonowanego).

WARTO WIEDZIEĆ
Orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Z chwilą zniesienia separacji powstaje między małżonkami ustawowy ustrój majątkowy. Na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.

PRZYKŁAD
Mąż pani Katarzyny od 1 lipca 2005 r. rozpoczął pracę na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego. Pani Katarzyna nie prowadzi działalności gospodarczej. Zastanawia się, czy w rozliczeniu za 2005 r. będzie mogła skorzystać razem z mężem ze wspólnego rozliczenia. Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: tak. Potwierdza to interpretacja Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 25 lipca 2005 r. (nr PDO/415-55/05). Przychody uzyskane przez menedżera ze świadczenia usług na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na gruncie ustawy o PIT nie są uznawane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz za przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Osoby wykonujące działalność osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej. Zatem mąż pani Katarzyny podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, co oznacza, że małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie.

Konieczny wniosek

Podstawowym warunkiem korzystania ze wspólnego opodatkowania jest złożenie odpowiedniego wniosku. Jest to wniosek składany do organu podatkowego w momencie składania rocznego zeznania podatkowego. Wniosek o wspólne opodatkowanie musi być złożony nie później niż w terminie określonym do złożenia zeznania za rok podatkowy, czyli za 2005 r. do 1 maja 2006 r. Wybór sposobu opodatkowania (wspólnie z małżonkiem czy też samodzielnie) podatnicy wskazują w zeznaniu rocznym PIT, zaznaczając odpowiedni kwadrat.
Ważne, aby wniosek został sporządzony przez oboje małżonków. Potwierdza to również wyrok NSA z 9 maja 2002 r. (SA/Sz 2475/00, niepublikowany), w którym sąd stwierdził, że nie jest możliwe wspólne opodatkowanie małżonków podatkiem dochodowym na podstawie zeznania o wspólnych dochodach, które to zeznanie sporządzone zostało przez jednego z nich i zawiera tylko jego wniosek o wspólne opodatkowanie.
Od tej reguły jest jednak wyjątek. W przypadku śmierci jednego z małżonków w trakcie roku podatkowego lub przed złożeniem zeznania rocznego, drugi z małżonków może skorzystać ze wspólnego opodatkowania. Jak bowiem wynika z art. 6a ustawy o PIT, wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
• zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
• pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Obliczenie dochodu

Jeżeli małżonkowie spełnią wszystkie niezbędne warunki, to mogą – na swój wniosek – być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot podlegających odliczeniu od dochodu. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Trzeba pamiętać, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie (np. od wygranych w grach liczbowych, dywidend, odsetek od lokat bankowych).
Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok NSA z 10 stycznia 2003 r. (III SA 1444/01, niepublikowany), w uzasadnieniu którego sąd uznał, że jeśli ustawa o PIT dopuściła możliwość preferencyjnego rozliczenia się łącznego małżonków we wspólnym zeznaniu rocznym, po uprzednim odliczeniu, odrębnie dla każdego z nich kwot określonych w art. 26 ustawy o PIT, to zasadny staje się wniosek, że pojęcie „podatku należnego”, o którym mowa w art. 44 ust. 5 ustawy o PIT, obejmuje również podatek wynikający ze wspólnego rozliczenia małżonków.
Wspólne opodatkowanie dochodów małżonków ma zastosowanie również w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (dochód ten w 2005 r. wynosi 2790 zł).
Warto również pamiętać o tym, że nie jest warunkiem umożliwiającym łączne opodatkowanie dochodów małżonków wspólne zamieszkiwanie. Jeżeli małżonkowie spełniają wszystkie warunki umożliwiające zastosowanie wspólnego rozliczenia, będą mogli rozliczyć się wspólnie nawet wtedy, gdy w rzeczywistości nie mieszkają razem. Jednak w stosunku do małżonków nie może być orzeczony ani rozwód, ani separacja.
Jeśli małżonkowie mieszkają oddzielnie, a chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia, to urzędem właściwym do rozliczenia rocznego będzie urząd ustalony według miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazanego we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym (interpretacja Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu z 22 kwietnia 2005 r., nr US.II/415/6/2005).

Ewa Matyszewska


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

UŻYTKOWNICY PYTAJĄ
Czy nadpłata dotyczy obojga małżonków
Rozliczam się wspólnie ze swoją żoną. Obliczam i opodatkowuję swoje dochody według obowiązujących przepisów. Czy powstała nadpłata w podatku będzie dotyczyła mnie i żony, czy tylko jednego z nas?

TAK. Zgodnie z wyrokiem NSA z 29 listopada 2000 r. (SA/Sz 1416/99, niepublikowany) spełnienie przez małżonków warunków uprawniających do skorzystania ze wspólnego rozliczenia powoduje, że podmiotem podatkowym stają się małżonkowie i skutek ten trwa również w postępowaniu w przedmiocie nadpłaty podatku, która – co do zasady – jest nadpłaconym lub nienależnie zapłaconym podatkiem. Stwierdzenie nadpłaty lub odmowa stwierdzenia nadpłaty w sytuacji skorzystania przez małżonków z uprawnienia wspólnego zeznania rocznego zawsze dotyczyć będzie zatem łącznego opodatkowania małżonków za dany rok podatkowy.

Czy wspólność majątkowa jest ważna
Przez cały 2005 rok pozostawałam w związku małżeńskim. Rozdzielność majątkowa została zniesiona 4 grudnia 2005 r. i w dacie składania zeznania podatkowego za rok 2005 będę pozostawać wraz ze swoim mężem w małżeńskiej wspólności majątkowej. Czy ważna jest wspólność majątkowa?

TAK. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków istotne jest, aby wspólność majątkowa między małżonkami trwała przez cały rok podatkowy.
Zgodnie z decyzją w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Łodzi z 12 lipca 2005 r. (nr PB I-3/4117/IN-43/USZ/2005/PM) dla skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia małżonków konieczne jest zarówno pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i istnienie wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej) w tym okresie, nie zaś w dowolnym momencie roku podatkowego, czy też po jego zakończeniu w chwili składania zeznania podatkowego. Przywilej wspólnego opodatkowania małżonków jest zatem wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej.

EM


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa terminy wypłaty pieniędzy. Kiedy przelewy trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w czerwcu.

Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Dodatek emerytalno-rentowy dla ojców nie tylko dla matek. Wielki przełom w interpretacji przepisów [wyrok TSUE]

Jakiś czas temu opisywaliśmy dodatki do emerytury czy renty dla kobiet, jak i świadczenie MAMA 4+. Teraz przyszedł czas na analizę bardzo aktualnego wyroku TSUE bo z 15 maja 2025 r. dotyczącego dodatku emerytalno-rentowy dla ojców, nie tylko dla matek mających jedno lub większą liczbę dzieci biologicznych lub przysposobionych. To wielki przełom w interpretacji przepisów. Czas więc zająć się bardziej szczegółowo zagadnieniami w sprawie stopniowego wprowadzania w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

REKLAMA

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

REKLAMA

Co dalej z urlopem stażowym? Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt MRPiPS w sprawie zaliczania okresów różnych prac do stażu. Czy miliony Polaków zyskają dodatkowy urlop?

Urlop stażowy to temat, który stał się teraz jeszcze bardziej aktualny - za sprawą zmian w zaliczaniu do stażu pracy okresów wykonywanych czynności m.in. na podstawie JDG czy umów cywilnoprawnych. Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził 22 maja 2025 r. projekt Ministerstwa Pracy, w którym przewidziano, że do stażu pracy będą zaliczane okresy działalności jednoosobowej działalności gospodarczej oraz praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia. Generalnie koncepcja wydłużania urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy wzbudza duże zainteresowanie, ponieważ niesie za sobą obietnicę większego odpoczynku i lepszej ochrony zdrowia pracowników. Pracownicy z krótszym stażem (do 10 lat) nadal mieliby 20 dni urlopu, ale po osiągnięciu 10 lat pracy przysługiwałoby już 30 dni. Co więcej, po każdym kolejnym pięcioletnim etapie okres wypoczynku miałby rosnąć o dodatkowe 5 dni, aż do maksymalnie 40 dni dla osób pracujących co najmniej 20 lat. Czy taka propozycja wejdzie w życie?

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

REKLAMA