REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnicy odpowiadają za podatki solidarnie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Co do zasady każdy z podatników odpowiada sam za swoje podatki. Są jednak takie sytuacje, kiedy przepisy podatkowe nakładają odpowiedzialność solidarną na kilka osób. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że organ może domagać się spłacenia długu w całości od każdego dłużnika z osobna.
Podatki trzeba niestety płacić. To jeden z podstawowych obowiązków, jaki nakłada na nas Konstytucja RP. Zakres tej odpowiedzialności konkretyzują poszczególne ustawy podatkowe. W większości przypadków stanowią o­ne, że za zobowiązania podatkowe odpowiadamy indywidualnie. Są jednak przypadki, kiedy zobowiązanymi do zapłaty jest kilka osób solidarnie.

Nie zawsze po równo

Na początku należy wyjaśnić, co oznacza odpowiedzialność solidarna. Najprościej mówiąc, w przypadku odpowiedzialności solidarnej wierzyciel może domagać się spełnienia świadczenia od każdego dłużnika. Nie oznacza to jednak, że dług dzieli się po równo na dłużników i każdy odpowiada tylko do wysokości przypadającej na niego. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może domagać się należności od wszystkich dłużników, od kilku albo tylko od jednego. Zapłata długu przez jednego dłużnika powoduje wygaśnięcie zobowiązania. Załóżmy, że solidarnie odpowiada za dług trzech podatników. Okazuje się, że jeden z nich nie ma majątku, majątek drugiego wystarczył na wyegzekwowanie tylko 1/10 długu. Ostatni podatnik ma majątek. Dłużnik ma prawo zaspokoić pozostałą część długu z majątku ostatniego dłużnika.
W przypadku, gdyby dług spłaciła tylko jedna osoba, a odpowiedzialność ciążyła solidarnie na kilku osobach, osoba, która spłaciła dług, ma tzw. roszczenie regresowe. Jest to jednak uprawnienie, którego można dochodzić na drodze cywilnej od pozostałych dłużników. Oznacza to, że osoba, która zapłaciła wszystko albo więcej – może domagać się „wyrównania nadpłaconej części długu”. Kwestia regresu między dłużnikami nie będzie jednak interesowała organu podatkowego. W kręgu jego zainteresowania pozostanie tylko skuteczne zaspokojenie należności podatkowej. Jeśli tak się stanie, dług zostanie spłacony, zobowiązanie wygaśnie, czyli przestanie istnieć.

Decydują przepisy

O odpowiedzialności solidarnej przesądzają przepisy ustaw podatkowych. Nie istnieje sytuacja, kiedy solidarna odpowiedzialność ciąży na podatnikach na podstawie domniemania. Musi o­na zawsze jasno wynikać z przepisu prawa.
Do katalogu przepisów, które przewidują odpowiedzialność solidarną, należą:
• art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.).
Zgodnie z jego treścią obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej. W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego, obowiązek ciąży na spółce. Jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na pozostałych stronach tej czynności.
• art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).
Zgodnie z treścią tych przepisów obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży solidarnie na osobach lub jednostkach dokonujących czynności, od których pobierana jest opłata skarbowa, jeżeli składają wspólne podania i załączniki do podań, a także jeżeli na ich wspólny wniosek dokonuje się czynności urzędowych lub wydaje zaświadczenia albo zezwolenia. Tak samo będzie w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jedną ze stron czynności objętej opłatą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej od niej zwolniona. Wtedy obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży solidarnie wyłącznie na pozostałych stronach tej czynności.
• art. 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
W tym przypadku obowiązek podatkowy ciąży solidarnie w odniesieniu do darowizny na obdarowanym i darczyńcy.
• art. 3 ust. 4 i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.).
Nieruchomość lub obiekt budowlany, który stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, stanowi odrębny przedmiot opodatkowania. Wówczas obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Z tym zastrzeżeniem, że jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. W odniesieniu do podatku od środków transportowych, jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.
• art. 1a ust. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Tu odpowiedzialność solidarna za zobowiązania z tytułu podatku dochodowego należnego za okres obowiązywania umowy ponoszą spółki tworzące podatkową grupę kapitałową.
• art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 z późn. zm.).
Zgodnie z jego treścią, jeżeli grunty opodatkowane podatkiem rolnym stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach). Tylko jeśli grunty te stanowią gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem (posiadaczem), która to gospodarstwo prowadzi w całości.

Zasady wspólne

Na koniec nie można nie wspomnieć o przepisach wspólnych dotyczących odpowiedzialności solidarnej. Oddzielny,
choć krótki rozdział poświęca im Ordynacja podatkowa. Odnosi się o­n przede wszystkim do sytuacji, kiedy zobo0z mocy prawa, ale w związku z doręczeniem decyzji organu podatkowego, ustalającej jego wysokość. W takich przypadkach, jeżeli zgodnie z ustawami podatkowymi podatnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązanie, odpowiedzialnymi solidarnie są podatnicy, którym doręczono decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Zasady tej nie stosuje się jednak do zobowiązań podatkowych pobieranych w formie łącznego zobowiązania pieniężnego. W tym przypadku zasady odpowiedzialności solidarnej stosuje się z chwilą doręczenia decyzji (nakazu płatniczego) osobie, na którą, zgodnie z odrębnymi przepisami, wystawia się decyzję (nakaz płatniczy).
UWAGA
Małżonkowie opodatkowani wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Solidarna jest także ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku. Do tej wierzytelności o zwrot nadpłaty stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o wierzytelnościach cywilnoprawnych.

Aleksandra Tarka


 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

REKLAMA

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA