REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto inwestować, bo jest gdzie zarobić

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Doradcy finansowi radzą klientom zaciągającym kredyt hipoteczny, aby nie wysilać się na najwyższy wkład własny, tylko dobrze zainwestować oszczędności. Proponują nawet specjalne kredyty oszczędnościowe.
Kredyt oszczędnościowy jest wciąż mało popularny, mimo że jego idea jest stosunkowo prosta. Zaciągając w banku dług, postanawiamy jednocześnie zabezpieczyć się, inwestując co miesiąc niewielkie kwoty w fundusze inwestycyjne. Dzięki temu, nawet w przypadku czasowej utraty pracy, będziemy mieli pewien bufor bezpieczeństwa i zapewnioną możliwość spłat rat. Oczywiście można poprosić o pomoc doradcę finansowego, ale można też systematycznie kupować jednostki samemu.

Papiery na przecenie

Coraz mniej osób trzeba przekonywać, że oszczędzanie w funduszach przynosi najlepsze efekty. Wciąż jednak niepokój budzą wahania indeksów giełdowych, zawirowania na rynku walutowym czy rynku długu.
Warto jednak pamiętać, że niepewność polityczna i związane z nim pogorszenie koniunktury mogą być znakomitą okazją do zainwestowania swoich oszczędności w przeceniane papiery.
Osoby myślące o długoterminowym inwestowaniu nie mają też powodu do niepokoju. Historyczne notowania jednostek funduszy akcyjnych dowodzą, że w perspektywie kilkuletniej, a taki horyzont inwestycji powinno się zawsze przyjąć, przynoszą o­ne wysokie zyski, mimo że zawsze zdarzają się okresy lepszej i gorszej koniunktury.

Tylko na dłużej

Akcje, obligacje, a może jeszcze coś innego. Fundusze inwestycyjne mnożą się jak grzyby po deszczu. Wybranie najodpowiedniejszego jest coraz trudniejsze. Obok funduszy akcyjnych, zrównoważonych, stabilnych papierów dłużnych i rynku pieniężnego mamy jeszcze do dyspozycji specjalistyczne, np. rynku nieruchomości. Te ostatnie nie nadają się jednak do systematycznego oszczędzania, ponieważ zamiast jednostek emitują certyfikaty, które można kupić tylko w okresie subskrypcji. Wprawdzie później papiery te są notowane na GPW, ale i kupno nie jest łatwe, ponieważ chętnych do sprzedaży jest niewielu.
Można też wyeliminować fundusze rynku pieniężnego. Są o­ne najbezpieczniejsze, ale inwestując w nie, nie mamy co liczyć na zysk większy niż na lokacie bankowej. Nie warto więc zaprzątać sobie tym głowy.
Do długoterminowych i systematycznych inwestycji nadają się przede wszystkim fundusze akcyjne, zrównoważone, stabilne i obligacji. Pierwsze z nich należą do najbardziej ryzykownych, ostatnie do stosunkowo bezpiecznych. Wybór konkretnej grupy zależy przede wszystkim od czasu oszczędzania i ryzyka, jakie jesteśmy w stanie podjąć. Im dłużej zamierzamy oszczędzać, tym większe możemy podjąć ryzyko. I odwrotnie, krótki okres inwestycji wymaga zbudowania portfela w najbezpieczniejszy sposób.
Inwestycje roczne powinny być więc ograniczone do funduszy obligacji, a dwu-, trzyletnie do funduszy mieszanych, czyli stabilnych i zrównoważonych, które część aktywów inwestują w akcje, a część w obligacje. Natomiast oszczędzając długoterminowo, ponad 5 lat, możemy sobie bez wahania pozwolić na fundusz akcji. Oczywiście, jeżeli jesteśmy w ogóle w stanie zaakceptować wysokie ryzyko. Osoby planujące kilkumiesięczne „przechowanie” pieniędzy gromadzonych np. na urlop, lepiej, żeby o funduszach w ogóle zapomniały. W krótkim czasie ciężko pomnożyć pieniądze w widoczny sposób.

Ryzykownie, czyli zyskownie

Szanse na największe zyski mamy kupując jednostki funduszy akcyjnych, co widać po ich dotychczasowych wynikach. Specjaliści rekomendują je jako inwestycje długoterminowe, ponieważ jeżeli nawet w międzyczasie trafimy na bessę, to i tak będzie czas na odrobienie strat. I to z nawiązką. Ale o­ni również nie radzą lokować w nich wszystkich oszczędności. Ich zdaniem 50-80 proc. to i tak bardzo dużo. Pozostałe pieniądze można umieścić w bezpieczniejszych funduszach. Warto też pomyśleć o kupnie jednostek kilku funduszy, nawet z jednej grupy. To też rozłoży ryzyko.
Wybierając fundusz, na ogół kierujemy się historycznymi wynikami funduszy. Większą pewność trafności wyboru da nam jednak sprawdzenie powtarzalności wyników nie tylko w ostatnich miesiącach, ale również w perspektywie kilku lat. Może się bowiem okazać, że jedna dobra inwestycja w ostatnim czasie zaważy na wynikach miesięcznych czy kwartalnych, ale podobny sukces ciężko będzie powtórzyć zarządzającemu w przyszłości.
W ocenie funduszy pomaga też wiele wskaźników, np. odchylenie standardowe czy wskaźnik Sharpe’a. Pierwszy z nich określa miarę ryzyka danego funduszu. Im odchylenie jest mniejsze, tym fundusz zarządzany jest bezpieczniej. Jeżeli osiąga przy tym zadowalające wyniki, spokojnie możemy kupić jego jednostki. Natomiast wskaźnik Sharpe’a nie tylko pomaga w ocenie funduszu, ale również umiejętności zarządzających. Wykorzystywany jest również w comiesięcznych rankingach funduszy inwestycyjnych przygotowywanych przez Gazetę Prawną i Expandera.

WAŻNE
Nie warto wpłacać do funduszu bardzo wysokich sum. Znacznie efektywniej jest rozłożyć inwestycje w czasie. Systematyczne wpłaty ustrzegą przed zainwestowaniem większych pieniędzy akurat w trakcie najwyższych notowań.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Bednarz
ewa.bednarz@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA