REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od samochodu trzeba zapłacić VAT i akcyzę

REKLAMA

Podatnik, który sprowadza auto z zagranicy w celu remontu i odsprzedaży, musi liczyć się z obowiązkami podatkowymi. Przede wszystkim trzeba będzie rozliczyć VAT oraz akcyzę.

Na polski rynek trafia coraz więcej używanych samochodów z zagranicy. Nierzadko importerami aut są komisy samochodowe, których właściciele sprowadzają auto do remontu. Po naprawie samochód jest odsprzedawany. Taka operacja ma swoje konkretne przełożenie na obowiązki podatkowe. Jak wyjaśnia Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych, w takim przypadku z uwagi tak na formę (komis), jak i przedmiot sprzedaży przede wszystkim zwrócić trzeba uwagę na dwa elementy opodatkowania.

Rozliczanie VAT

Pierwszy z nich to VAT. W tym zakresie Mirosław Siwiński zwraca uwagę na podstawę opodatkowania u komisanta, którą jest tu kwota należna z tytułu dostawy towarów pomniejszona o kwotę podatku – jeżeli sprzedaż prowadzona jest na zasadach ogólnych lub marża. Będzie to różnica pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. Ekspert zwraca uwagę, że marże stosujemy jednak tylko w przypadku gdy samochód nabyto (w tym wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru w skrócie WNT i import) od podmiotu wskazanego w art. 120 ust. 10 (najprościej mówiąc, gdy nie było od tego nabycia wspólnotowego VAT u sprzedawcy) i wybierzemy ten sposób opodatkowania.

Badanie techniczne

Ponadto ekspert zwraca uwagę na konieczność zapewnienia badania technicznego, jeżeli sprzedajemy samochód uznawany za ciężarowy (art. 86 ust. 4), co pośrednio wynika z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. zmieniającej ustawę o VAT. A także na to, że komisant w praktyce organów nie może korzystać ze zwolnienia dla towarów używanych, nawet jeżeli samochód posiada dłużej niż 6 miesięcy. Gdy importerem jest inny podmiot niż komisant, to pamiętać musi, iż wstawienie w komis jest także dostawą, ale obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą zapłacenia przez komis lub 30 dni od dostawy.

Istotną kwestią w omawianym przypadku będzie też akcyza. Jak wyjaśnia Siwiński, konieczna będzie zapłata tego podatku z tytułu importu samochodu, gdy powstanie dług celny. A także podkreśla konieczność zapłaty przed pierwszą rejestracją pojazdu w kraju, nawet jeżeli zapłacony został podatek z tytułu importu z chwilą wystawienia faktury lub 7 dni od wydania samochodu.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, również zwraca uwagę, że gdy zakupimy samochód w innym państwie członkowskim i przywieziemy go do Polski, musimy liczyć się z obowiązkiem naliczenia akcyzy oraz VAT.

Możliwy zwrot akcyzy

– Gdy zostanie rozstrzygnięty przez ETS spór dotyczący możliwości obciążania akcyzą samochodów zarejestrowanych w innych krajach UE, może powstać możliwość uzyskania zwrotu zapłaconej akcyzy – mówi Andrzej Nikończyk. W ocenie eksperta należy wtedy pamiętać, że odpowiednio powinna zostać zmniejszona również kwota VAT, o ile nasz zakup był nim obciążony.

Zakup samochodu może być opodatkowany przez polskiego podatnika VAT na zasadach ogólnych (obowiązek podatkowy z tytułu WNT – np. zakup od podatnika z Niemiec) lub nie być opodatkowany, jeśli np. sprzedawca zastosował opodatkowanie marży (brak obowiązku określenia WNT). W tym drugim wypadku nie powstanie obowiązek naliczenia VAT przez nabywcę (chyba że będzie to nowy środek transportu).

– Jeśli zaś pojazd taki jest sprowadzany np. przez komis w celu jego odprzedaży, warto wiedzieć, komu zostanie sprzedany – zauważa Nikończyk. W zależności od rodzaju samochodu i osoby nabywcy korzystniejsze może być stosowanie zasad ogólnych (jeśli nabywcą jest podatnik VAT, który może odliczyć VAT) lub opodatkowania marży (dla osoby niebędącej podatnikiem lub która nie ma prawa do odliczenia podatku VAT). Jeśli samochód taki wymaga remontu przed jego sprzedażą, w ocenie eksperta oba powyżej wskazane sposoby nabycia umożliwiają, co do zasady, odliczenie podatku naliczonego przy remoncie, np. zapłaconego przez komisanta warsztatowi dokonującemu naprawy.

Ważne!
Gdy zostanie rozstrzygnięty przez ETS spór dotyczący możliwości obciążania akcyzą samochodów zarejestrowanych w innych krajach UE, może powstać możliwość uzyskania zwrotu zapłaconej akcyzy

Ponowna zapłata

Należy również pamiętać, że jeśli sprzedamy ten samochód przed jego rejestracją w Polsce, organy będą żądać ponownej zapłaty akcyzy. Jeśli zostaną spełnione określone warunki, sprzedawca będzie mógł odliczyć zapłaconą akcyzę.

– Czasami korzystniejsza może okazać się sprzedaż pojazdu zarejestrowanego – mówi Andrzej Nikończyk.

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA