REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowani są Polacy pracujący w Irlandii

REKLAMA

Podatnik pracujący w Republice Irlandii, który nie uzyskuje w danym roku podatkowym żadnych dochodów w Polsce, nie zawsze musi rozliczać się z zagranicznych zarobków w kraju. Wszystko dzięki metodzie wyłączenia z progresją, jaką przewiduje polsko-irlandzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Przez czas nieobecności Polaka pracującego za granicą w Polsce może on pozostać rezydentem podatkowym w kraju bądź status ten utracić. Pierwsza sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli jego pobyt w Polsce w danym roku podatkowym przekroczy 183 dni lub, gdy mimo podjęcia pracy za granicą, zachowa on centrum swoich interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) w kraju. Znacznie trudniejszym zadaniem może natomiast okazać się ustalenie statusu podatkowego po stronie irlandzkiej, bowiem bazuje on na koncepcji rezydencji i domicylu.

Rezydencja zwykła

Jedną z form rezydencji jest - jak wskazuje Ewelina Bąk, starszy konsultant i doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers - zwykła rezydencja (ordinary residence).
- Osoba będzie uznawana za zwykłego rezydenta w danym roku podatkowym, jeżeli była uznawana za rezydenta przez trzy lata poprzedzające ten rok podatkowy (tj. zwykłym rezydentem stanie się dopiero w czwartym roku). Podobnie, aby utracić status zwykłego rezydenta, osoba musi zostać uznana za nierezydenta w trzech kolejnych latach - dodaje nasza rozmówczyni.
Z kolei domicyl jest pojęciem prawa prywatnego międzynarodowego i wskazuje na dużo silniejsze związki z daną jurysdykcją niż sama rezydencja.
- Dana osoba może w danym czasie posiadać domicyl tylko w jednym państwie. Jest to kraj, który uznaje ona za swoje naturalne bądź stałe miejsce. System irlandzki wyróżnia przy tym domicyl z pochodzenia (domicile of origin) oraz domicyl z wyboru (domicile of choice). Pierwszym jest kraj pochodzenia danej osoby (nawet jeżeli się w nim nie urodziła). Polak, podejmujący zatrudnienie w Irlandii na okres kilku lat, który ma jednak intencję powrotu do Polski po zakończeniu okresu oddelegowania/pracy za granicą, nie powinien ustanowić domicylu w Irlandii - radzi ekspert PricewaterhouseCoopers.

Status podatkowy

Od statusu podatkowego będzie zależał zakres opodatkowania danej osoby. Według informacji Eweliny Bąk osoby będące rezydentami i posiadające domicyl w Irlandii podlegają w tym kraju opodatkowaniu od całości swoich światowych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.
Rezydent nieposiadający domicylu w Irlandii płaci w tym państwie (z pewnymi wyjątkami) podatki od całości dochodów, które mają źródło w Irlandii. Dodatkowo, podlegają oni opodatkowaniu od zagranicznych wynagrodzeń w zakresie, w jakim dotyczą one pracy wykonywanej na terytorium Irlandii. Zagraniczne wynagrodzenia odnoszące się do nieirlandzkich obowiązków, podlegają opodatkowaniu w Irlandii tylko w określonych przypadkach, w zależności od indywidualnej sytuacji danej osoby. Jakiekolwiek niepracownicze dochody (np. dochody uzyskiwane z najmu mieszkania) będą podlegały opodatkowaniu w Irlandii tylko w zakresie, w jakim są one przesyłane do tego państwa.

Podwójna rezydencja

Rozwiązaniu sytuacji podwójnej rezydencji służą stosowne przepisy umowy zawartej pomiędzy Polską i Irlandią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (dalej umowa).
- Zgodnie z art. 4 umowy w omawianej sytuacji ostatecznie o miejscu zamieszkania takiej osoby należy rozstrzygnąć przy zastosowaniu następujących kryteriów (stosowanych w podanej kolejności): a) stałego miejsca zamieszkania, b) silniejszych powiązań osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), c) zwyczajowego przebywania, d) obywatelstwa. Jeżeli żadne z tych kryteriów nie doprowadzi do rozstrzygnięcia konfliktu podwójnej rezydencji, wówczas właściwe władze Polski i Irlandii rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia - tłumaczy Ewelina Bąk.
Niezależnie jednak od statusu podatkowego, dochody, które Polak otrzyma jako wynagrodzenie za pracę wykonywaną w Irlandii będą, co do zasady, podlegały opodatkowaniu w tym kraju. W drodze wyjątku, takie dochody mogą zostać zwolnione z opodatkowania w Irlandii, jeżeli osoba je uzyskująca jest uznawana za polskiego rezydenta podatkowego (zarówno w świetle polskich przepisów, jak i postanowień umowy) oraz spełnione są łącznie następujące trzy warunki:
- osoba przebywa na terytorium Irlandii przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w danym roku podatkowym Irlandii (czyli w roku kalendarzowym),
- wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Irlandii i
- wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w Irlandii.
Jeżeli którykolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony (np. pobyt Polaka w Irlandii przekroczy 183 dni bądź wynagrodzenie za tę pracę będzie wypłacane/ponoszone przez podmiot mający siedzibę w Irlandii), Irlandia będzie miała prawo opodatkować takie dochody.

Ulgi podatkowe

W zależności od stanu cywilnego podatnika, dopuszczalne odliczenie od podatku wynosi:
- 1760 euro - w przypadku osób stanu wolnego,
- 3520 euro w przypadku małżonków,
- 2310 euro w przypadku wdowców nieposiadających zależnych dzieci.
Podatnicy są także uprawnieni do specjalnej ulgi związanej z systemem PAYE w wysokości 1760 euro rocznie, jeżeli uzyskują dochody pracownicze, od których potrącany jest podatek u źródła.
- Rozpoczynając pracę za granicą nowy pracownik powinien wykonać dwie podstawowe czynności, by upewnić się, że jego podatek będzie potrącany w odpowiedniej kwocie już od pierwszej wypłaty. Po pierwsze, należy poinformować swojego pracodawcę o posiadanym numerze PPS (Personal Public Service Number), który jest odpowiednikiem polskiego numeru identyfikacji podatkowej. Po drugie, należy wypełnić formularz 12A, dotyczący kwot zwolnionych od podatku (Tax Credits) - przypomina Ewelina Bąk.
W celu uzyskania PPS należy udać się do jednej z lokalnych placówek Biura Pomocy Społecznej (Social Welfare Office) z kompletem wymaganych dokumentów.

WYJAŚNIENIA UNIKANIE PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA
Wynagrodzenia polskiego rezydenta uzyskane w związku z pracą wykonywaną w Irlandii mogą zostać opodatkowane również w Polsce. W takiej sytuacji podwójnego opodatkowania (tj. jednocześnie w Polsce i w Irlandii) unika się poprzez zwolnienie z opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych za pracę wykonywaną w Irlandii. Dochody te jednak mogą zostać uwzględnione przy obliczaniu stawki podatkowej mającej zastosowanie do pozostałych dochodów opodatkowanych w kraju.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:
- Umowa sporządzona w Madrycie dnia 13 listopada 1995 r. pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1996 r. nr 29, poz. 129).

Ewa Matuszewska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA