REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy i kiedy zmienić strategię

Ewa Bednarz

REKLAMA

Wielu inwestorów uzależnia wybór funduszu od koniunktury na rynku. W trakcie giełdowej hossy kupują akcyjne. W razie spodziewanego załamania, przechodzą do bezpieczniejszych. Nie zawsze się to jednak opłaca.

Inwestując w akcje, zawsze patrzymy na trend utrzymujący się na giełdzie. Równie ważna jest jednak ocena całej gospodarki. Gdy tempo wzrostu PKB się zwiększa, to znak, że decyzja o zainwestowaniu w fundusze akcyjne jest słuszna. W przypadku funduszy obligacji ważne jest natomiast zachowanie stopy procentowej, bo obligacje zawsze zachowują się odwrotnie.

Reakcja na zmiany

Co robić, gdy sytuacja się jednak zmienia, a indeksy giełdowe zaczynają spadać? Uciekać z funduszy akcyjnych czy przeczekać? Wszystko zależy od naszego wyczucia i założonego czasu inwestycji. Inwestowanie przez dziesięć lat i więcej zapewni zniwelowanie strat. Jeżeli jednak, wbrew radom, zainwestowaliśmy w akcje na dwa, trzy lata, warto rozważyć zmianę strategii. Bessa może bowiem trwać równie długo jak hossa.

Reakcja na zmianę koniunktury jest jak najbardziej usprawiedliwiona. Gorzej, gdy zdanie będziemy zmieniać co miesiąc lub nawet raz na kwartał. Wchodzenie w fundusz akcyjny na kilka tygodni, a przy pierwszym załamaniu rynku, ucieczka w fundusz obligacji, nie ma sensu. Można więcej stracić niż zyskać. Mało jest bowiem prawdopodobne, że zmieniając fundusz z akcyjnego na bezpieczny lub odwrotnie, trafimy w odpowiedni cykl koniunkturalny. W razie korekty zawsze istnieje też niebezpieczeństwo, że zareagujemy zbyt nerwowo i sprzedamy jednostki od razu, gdy tylko nastąpi załamanie, czyli po najniższej cenie (na początku spadki są zawsze największe). Może się również zdarzyć odkupienie jednostek, gdy wzrosty się już rozpoczną. Taka strata będzie ciężka do odrobienia.

Nie możemy też liczyć, że przeczekamy kilkutygodniową korektę w funduszu obligacji, bo w tak krótkim terminie możemy i w nich stracić.

Trzeba również pamiętać, że częste zmiany funduszy kosztują.

Potrącenia i opłaty

Każda sprzedaż jednostek oznacza potrącenie 19 proc. z zysków. Każdy powrót do funduszy akcyjnych to kilka procent opłaty dystrybucyjnej (chyba że możemy ją ominąć). Warto więc rozważyć, czy nie wykorzystać korekty, zwłaszcza bardzo silnej, do dokupowania jednostek. Może to przynieść dużo lepsze wyniki niż częsta zmiana strategii.

Ważne!

Hossa jest nazywana rynkiem byka, a oznacza długotrwałą silną tendencję wzrostową na rynku, której towarzyszą wzmożone zakupy papierów wartościowych. Z kolei bessa (rynek niedźwiedzia) - długotrwałą silną tendencję spadkową na rynku, której towarzyszy wzmożona sprzedaż papierów wartościowych


EWA BEDNARZ

gp@infor.pl

EKSPERT RADZI

l Jak sytuacja rynkowa wpływa na zyski z funduszy; kiedy wchodzić w akcje, a kiedy w obligacje?

Jeżeli idzie o odpowiedź na drugą część pytania, mogę jedynie powtórzyć to, co mówiłem wcześniej na temat wyboru funduszu - im dłuższa perspektywa oszczędzania, tym większy udział akcji w portfelu. Co do części pierwszej - zyski z funduszy dłużnych, bardzo bezpiecznych na ogół są większe niż z lokat bankowych. Coraz więcej Polaków ma oszczędności. Coraz więcej Polaków rozumie konieczność zadbania o własną przyszłość. Edukacja ekonomiczna szerokiej części społeczeństwa jest coraz lepsza. Z drugiej strony, wielu rodaków dość boleśnie przekonało się, że inwestowanie na giełdzie to nie jest zajęcie dla amatorów. Dlatego uważam, że fundusze inwestycyjne nie mają poważnej alternatywy.

Tomasz Boguty

prezes zarządu PKO TFI SA

l Od czego zależą wyniki funduszy?

Sytuacja rynkowa w największym stopniu determinuje wyniki osiągane przez fundusze inwestycyjne. Polityka inwestycyjna funduszu z góry określa rodzaje aktywów, które mogą być przedmiotem lokat, a także proporcje, w jakich powinny się one znaleźć w portfelu funduszu. Tym samym dokonując inwestycji w fundusz prowadzący np. agresywną politykę inwestycyjną, należy oczekiwać, że zarządzający funduszem będzie zastanawiał się nad tym, jakie akcje umieścić w portfelu, a nie czy w ogóle kupić akcje.

W zdecydowanej większości dostępnych na rynku produktów wyniki osiągane przez fundusze, w zależności od sprawności zarządzającego, będą wysoko skorelowane z wynikami indeksów, które służą do mierzenia koniunktury na danym rynku: akcji, obligacji czy też rynku pieniężnym. Tym samym główny ciężar związany z wyborem właściwego funduszu ponosi dystrybutor jednostek uczestnictwa funduszy, z którym nawiązuje kontakt osoba zainteresowana inwestycją. W zależności od indywidualnej sytuacji inwestora, oczekiwanej przez niego wysokości zysku, ale także tolerowanego poziomu ryzyka, można określić właściwy dla klienta zakres zaangażowania w instrumenty ryzykowne lub bezpieczne i przełożyć go na rozwiązania dostępne w ofercie produktowej banku.

Tomasz Gąsior

główny specjalista w Departamencie Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA