REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy i kiedy zmienić strategię

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Bednarz

REKLAMA

Wielu inwestorów uzależnia wybór funduszu od koniunktury na rynku. W trakcie giełdowej hossy kupują akcyjne. W razie spodziewanego załamania, przechodzą do bezpieczniejszych. Nie zawsze się to jednak opłaca.

Inwestując w akcje, zawsze patrzymy na trend utrzymujący się na giełdzie. Równie ważna jest jednak ocena całej gospodarki. Gdy tempo wzrostu PKB się zwiększa, to znak, że decyzja o zainwestowaniu w fundusze akcyjne jest słuszna. W przypadku funduszy obligacji ważne jest natomiast zachowanie stopy procentowej, bo obligacje zawsze zachowują się odwrotnie.

Reakcja na zmiany

Co robić, gdy sytuacja się jednak zmienia, a indeksy giełdowe zaczynają spadać? Uciekać z funduszy akcyjnych czy przeczekać? Wszystko zależy od naszego wyczucia i założonego czasu inwestycji. Inwestowanie przez dziesięć lat i więcej zapewni zniwelowanie strat. Jeżeli jednak, wbrew radom, zainwestowaliśmy w akcje na dwa, trzy lata, warto rozważyć zmianę strategii. Bessa może bowiem trwać równie długo jak hossa.

Reakcja na zmianę koniunktury jest jak najbardziej usprawiedliwiona. Gorzej, gdy zdanie będziemy zmieniać co miesiąc lub nawet raz na kwartał. Wchodzenie w fundusz akcyjny na kilka tygodni, a przy pierwszym załamaniu rynku, ucieczka w fundusz obligacji, nie ma sensu. Można więcej stracić niż zyskać. Mało jest bowiem prawdopodobne, że zmieniając fundusz z akcyjnego na bezpieczny lub odwrotnie, trafimy w odpowiedni cykl koniunkturalny. W razie korekty zawsze istnieje też niebezpieczeństwo, że zareagujemy zbyt nerwowo i sprzedamy jednostki od razu, gdy tylko nastąpi załamanie, czyli po najniższej cenie (na początku spadki są zawsze największe). Może się również zdarzyć odkupienie jednostek, gdy wzrosty się już rozpoczną. Taka strata będzie ciężka do odrobienia.

Nie możemy też liczyć, że przeczekamy kilkutygodniową korektę w funduszu obligacji, bo w tak krótkim terminie możemy i w nich stracić.

Trzeba również pamiętać, że częste zmiany funduszy kosztują.

Potrącenia i opłaty

Każda sprzedaż jednostek oznacza potrącenie 19 proc. z zysków. Każdy powrót do funduszy akcyjnych to kilka procent opłaty dystrybucyjnej (chyba że możemy ją ominąć). Warto więc rozważyć, czy nie wykorzystać korekty, zwłaszcza bardzo silnej, do dokupowania jednostek. Może to przynieść dużo lepsze wyniki niż częsta zmiana strategii.

Ważne!

Hossa jest nazywana rynkiem byka, a oznacza długotrwałą silną tendencję wzrostową na rynku, której towarzyszą wzmożone zakupy papierów wartościowych. Z kolei bessa (rynek niedźwiedzia) - długotrwałą silną tendencję spadkową na rynku, której towarzyszy wzmożona sprzedaż papierów wartościowych


EWA BEDNARZ

gp@infor.pl

EKSPERT RADZI

l Jak sytuacja rynkowa wpływa na zyski z funduszy; kiedy wchodzić w akcje, a kiedy w obligacje?

Jeżeli idzie o odpowiedź na drugą część pytania, mogę jedynie powtórzyć to, co mówiłem wcześniej na temat wyboru funduszu - im dłuższa perspektywa oszczędzania, tym większy udział akcji w portfelu. Co do części pierwszej - zyski z funduszy dłużnych, bardzo bezpiecznych na ogół są większe niż z lokat bankowych. Coraz więcej Polaków ma oszczędności. Coraz więcej Polaków rozumie konieczność zadbania o własną przyszłość. Edukacja ekonomiczna szerokiej części społeczeństwa jest coraz lepsza. Z drugiej strony, wielu rodaków dość boleśnie przekonało się, że inwestowanie na giełdzie to nie jest zajęcie dla amatorów. Dlatego uważam, że fundusze inwestycyjne nie mają poważnej alternatywy.

Tomasz Boguty

prezes zarządu PKO TFI SA

l Od czego zależą wyniki funduszy?

Sytuacja rynkowa w największym stopniu determinuje wyniki osiągane przez fundusze inwestycyjne. Polityka inwestycyjna funduszu z góry określa rodzaje aktywów, które mogą być przedmiotem lokat, a także proporcje, w jakich powinny się one znaleźć w portfelu funduszu. Tym samym dokonując inwestycji w fundusz prowadzący np. agresywną politykę inwestycyjną, należy oczekiwać, że zarządzający funduszem będzie zastanawiał się nad tym, jakie akcje umieścić w portfelu, a nie czy w ogóle kupić akcje.

W zdecydowanej większości dostępnych na rynku produktów wyniki osiągane przez fundusze, w zależności od sprawności zarządzającego, będą wysoko skorelowane z wynikami indeksów, które służą do mierzenia koniunktury na danym rynku: akcji, obligacji czy też rynku pieniężnym. Tym samym główny ciężar związany z wyborem właściwego funduszu ponosi dystrybutor jednostek uczestnictwa funduszy, z którym nawiązuje kontakt osoba zainteresowana inwestycją. W zależności od indywidualnej sytuacji inwestora, oczekiwanej przez niego wysokości zysku, ale także tolerowanego poziomu ryzyka, można określić właściwy dla klienta zakres zaangażowania w instrumenty ryzykowne lub bezpieczne i przełożyć go na rozwiązania dostępne w ofercie produktowej banku.

Tomasz Gąsior

główny specjalista w Departamencie Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Kiedy orzeczenie o niepełnosprawności na stałe i komu przysługuje w 2025?

Czy można otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności na stałe? Wbrew obiegowym opiniom, takie orzeczenia nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób w skrajnie ciężkim stanie zdrowia. W 2025 roku wprowadzono nowe wytyczne, które rozszerzają dostęp do orzeczeń bezterminowych m.in. dla osób z chorobami rzadkimi. Wyjaśniamy, na jakich zasadach przyznaje się orzeczenie o niepełnosprawności na stałe, kto może się o nie ubiegać, jakie dokumenty są wymagane i czy można odwołać się od decyzji komisji.

Krwiodawcy chcieli zmian w dniach wolnych: Czy dwa dni wolnego po donacji muszą następować po sobie?

Fundacja Dobre Państwo postulowała, by honorowi dawcy krwi mogli wykorzystywać dwa dni wolne w dowolnych terminach roboczych. Sejmowa komisja nie zgodziła się na zmianę przepisów – resort zdrowia uznał jednak propozycję za niezgodną z ideą bezinteresownego krwiodawstwa.

REKLAMA

Koniec z pozbawianiem seniorów całych majątków i umieszczaniem ich w DPS-ach na koszt gmin. Niemoralna luka prawna przechodzi do przeszłości

Na skutek interwencji Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, które w dniu 18 marca br. zwróciło się do MRPiPS w sprawie konieczności wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w DPS-ach, za które finalnie koszt ponosi gmina (pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania) – MRPiPS powołało specjalny Zespół, którego celem jest reforma systemu pomocy społecznej.

Porozmawiajmy jak człowiek z człowiekiem - prostym, zrozumiałym językiem. Rozmowa z wirtualnym Ozoroznawcą i jego pierwowzorem

O sztuce prostej komunikacji rozmawiam z... Ozoroznawcą – cyfrowym sobowtórem znanego i cenionego językoznawcy, Tomasza Piekota. Profesor od lat pomaga urzędom pisać zrozumiałym językiem. Moim rozmówcą jest jednak jego asystent AI. Ozoroznawca to tworzony na podstawie wiedzy i doświadczeń profesora ChatGPT. Profesora Piekota poprosiłem o skomentowanie wypowiedzi Ozoroznawcy.
Dr hab. prof. Tomasz Piekot to językoznawca i komunikolog, jeden z prekursorów upraszczania tekstów urzędowych w Polsce, zwolennik reformy stylu urzędowego i prawnego. Od lat pomaga urzędom przejść na prosty język. Kieruje Pracownią Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, pisze książki i poradniki na temat sztuki komunikacji. Zgodził się wziąć udział w tym eksperymencie.

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Pracownicy 50+ pilnie poszukiwani! Zmiana o 180 stopni na rynku pracy – ale jest pewien haczyk

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy, które mają pomóc osobom po pięćdziesiątce w znalezieniu zatrudnienia. Na wsparcie mogą liczyć także emeryci. Wszystko dzięki ustawie z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która wprowadza dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawców. Ale – jak to często bywa – jest też pewne „ale”.

REKLAMA

Dodatek w wysokości minimalnej emerytury. Kto może otrzymać 1900 zł ekstra do emerytury? Jakie warunki trzeba spełnić?

Zaledwie dwa lata temu ten dodatek emerytalny wynosił 565,67 zł miesięcznie. We wrześniu 2023 roku zmieniono jednak prawo, przez co kwota tego dodatku do emerytury została zrównana z minimalną emeryturą. W rezultacie osoby uprawnione do tego świadczenia otrzymują obecnie 1878,91 zł brutto miesięcznie. O jaki dodatek chodzi? Oto szczegóły.

11 lipca świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.? Jest podpis Prezydenta pod ustawą

W 2025 r. dzień 11 lipca wypada w piątek. Wielu zaczęło zastanawiać się, czy w związku z tym, że właśnie na 11 lipca uchwalono święto państwowe, będzie to dzień ustawowo wolny od pracy i czy tym samym będzie można mieć dłuższy weekend. Opisujemy jak jest i co to za święto 11 lipca. Informacja jest 100% ponieważ Prezydent podpisał już ustawę.

REKLAMA