REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na mieszkanie, samochód, na cokolwiek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Bednarek

REKLAMA

Na kredyt można kupić niemal wszystko. Oferta kredytowa jest na tyle szeroka, że przed dokonaniem konkretnego zakupu warto zastanowić się chwilę, jaki rodzaj kredytu w danym przypadku będzie najbardziej odpowiedni.

Kredyty można podzielić na dwie grupy - celowe i na dowolny cel. W pierwszym przypadku kredyt przeznaczony będzie na zakup określonego dobra i najczęściej jego zabezpieczeniem będzie kredytowany przedmiot. Produktem celowym jest kredyt mieszkaniowy - zabezpieczeniem jego spłaty jest hipoteka, czyli zastaw na kredytowanym mieszkaniu bądź domu.

Na mieszkanie

Kredytem hipotecznym można sfinansować zakup mieszkania i domu na rynku pierwotnym i wtórnym, a także remont. Odmianą tego produktu jest kredyt budowlano-hipoteczny, którego przeznaczeniem jest skredytowanie budowy domu.

Kredyt hipoteczny jest produktem dość skomplikowanym - wymagającym skompletowania wielu dokumentów dotyczących sytuacji finansowej klienta i kredytowanej nieruchomości. Dlatego procedura jego udzielenia może trwać miesiąc, a nawet dłużej.

Oprocentowanie to oczywiście nie jedyny koszt kredytu na mieszkanie. Trzeba zapłacić prowizję (0-2 proc. kwoty kredytu), wykupić tzw. ubezpieczenie pomostowe (standardowo 0,7-0,8 proc. kwoty kredytu) w okresie od uruchomienia kredytu do ustanowienia hipoteki w sądzie wieczystoksięgowym. Dodatkowym zabezpieczeniem kredytu jest cesja z polisy na życie kredytobiorcy (około 0,06 proc. kwoty kredytu). W trakcie spłaty istnieje możliwość zmiany waluty kredytu (część banków nie pobiera opłat za tę operację, gdzie indziej prowizja wynosi od 0,25 do 2,25 proc.). W części banków zapłacimy prowizję również wtedy, kiedy postanowimy spłacić kredyt przed terminem, na jaki został zaciągnięty.

A okresy kredytowania są coraz dłuższe. Standardem na rynku stały się już kredyty udzielane na okres 30 lat. Trzy banki - Millennium, Noble Bank i Handelsbanken Polska - wydłużyły okres spłaty do 50 lat.

Na samochód

Zabezpieczeniem jest kredytowany samochód, motocykl czy łódź motorowa (tzw. zastaw rejestrowy na pojeździe). Oprocentowanie kredytów samochodowych wynosi średnio 9-10 proc. (tańsze są oferty kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich). Nie unikniemy też prowizji za udzielenie kredytu w wysokości 2-5 proc. Z reguły taki kredyt można zaciągnąć maksymalnie na okres 7-8 lat. Można nim sfinansować również zakup używanego pojazdu, jednak wtedy suma okresu kredytowania i wieku pojazdu nie może przekroczyć ściśle określonego czasu.

W ostatnim czasie popularne stały się tzw. kredyty balonowe, oferowane przez banki powiązane z producentami samochodów. Przy zakupie samochodu klient wpłaca pierwszą ratę, która traktowana jest jako wkład własny. Z reguły wynosi ona 50 proc. wartości pojazdu (na rynku oferowane są też kredyty 3 x 1/3 spłacane w trzech częściach). Drugą ratę (50 proc. wartości pojazdu) klient wpłaca na przykład po 12 miesiącach, co oznacza, że w ciągu roku nie płaci on miesięcznych rat. Jeżeli bank nie pobiera prowizji, rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 0 proc. Wadą takich kredytów jest to, że oferowane są zazwyczaj na wybrane modele danej marki. Poza tym z kredytu mogą skorzystać osoby, które stać na zapłacenie dwóch lub trzech, ale za to wysokich rat.

- W przypadku kredytów oferowanych wprost w salonach samochodowych często możemy trafić na oferty z niskim oprocentowaniem i z niewielką prowizją lub jej brakiem. Musimy się jednak przygotować na wniesienie wkładu własnego - czyli posiadać kwotę stanowiącą pewną wartość ceny auta. W innym wypadku pozostaje wizyta w banku - mówi Dariusz Makosz, doradca finansowy Open Finance.

Jeśli zależy nam na jak najniższej miesięcznej racie, możemy skorzystać z pożyczki hipotecznej, a więc kredytu na dowolny cel z zabezpieczeniem na nieruchomości. Jej oprocentowanie jest zwykle konkurencyjne, a zadłużenie można rozłożyć na dłuższy okres.

Pożyczka z hipoteką

Pożyczka hipoteczna jest stosunkowo młodym produktem kredytowym oferowanym polskim konsumentom. Nie jest to kredyt celowy, czyli można go przeznaczyć na dowolny cel, choć banki zastrzegają, że nie można nim finansować działalności gospodarczej. Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej - jak w przypadku kredytu na mieszkanie - jest hipoteka, przez co jest to najtańszy sposób sfinansowania dowolnych zakupów. Warunkiem uzyskania kredytu jest - oprócz zdolności kredytowej (co jest wspólnym warunkiem dla wszystkich produktów kredytowych) - posiadanie nieruchomości, którą bank zaakceptuje jako formę zabezpieczenia. Oprocentowanie takich pożyczek wynosi około 7-8 proc. w skali roku. Dodatkową zaletą produktu jest możliwość rozłożenia spłaty na długi okres. Do niedawna standardem było 10-15 lat. Obecnie pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć nawet na 30 lat.

W odróżnieniu od kredytu hipotecznego, którego kwota może wynieść 100 proc. (a nawet więcej) wartości nieruchomości, maksymalna kwota pożyczki zależy od wartości zastawianej nieruchomości, ale nie może przekroczyć ściśle określonego progu - od 60 do 80 proc.

Pożyczki można zaciągać również w walutach obcych. Co ciekawe, jako zabezpieczenie pożyczki banki akceptują nieruchomości należące do osób trzecich. Zabezpieczenia można też łączyć, czyli uzyskać pożyczkę pod zastaw więcej niż jednej nieruchomości. Pewnym ograniczeniem jest minimalna kwota kredytu. Uzyskanie pożyczki w kwocie kilku tysięcy złotych będzie raczej niemożliwe.

 

- Taki kredyt jest korzystną formą finansowania niektórych wydatków, jak np. zakupu samochodu ze względu na niższe oprocentowanie niż przy kredytach samochodowych czy konsumpcyjnych. Pożyczki hipoteczne powinny jednak dotyczyć relatywnie dużych kwot, nie niższych niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zastawienie mieszkania pod kupno tylko lodówki czy laptopa to zbyt duży wysiłek i dla klienta i dla banku, który tak niskiej pożyczki hipotecznej po prostu nie udzieli - przekonuje Emil Szweda, analityk Open Finance.

Na rynku pojawiają się też produkty w postaci linii kredytowej pod zastaw mieszkania, z której można korzystać w dowolny sposób i w dowolnym czasie.

- To w pewnym sensie nowoczesny i tani ROR - dodaje Emil Szweda.

Na dowolny cel

Najpopularniejszymi produktami kredytowymi są te przeznaczone na cele konsumpcyjne - pożyczki gotówkowe, debety, limity kredytowe w kontach osobistych czy kredyty na kartach kredytowych. Podstawową zaletą jest ich coraz łatwiejsza dostępność. Po kilkumiesięcznym okresie prowadzenia konta w danym banku można już otrzymać debet. O ile jeszcze kilka lat temu posiadanie karty kredytowej było atrybutem prestiżu, dzisiaj można ją dostać osiągając kilkaset złotych dochodów miesięcznie. Podobnie jest z pożyczkami gotówkowymi. W tym przypadku zabezpieczeniem jest zazwyczaj weksel in blanco. Żeby uzyskać kredyt gotówkowy, trzeba jedynie udokumentować osiągane dochody - to od ich wysokości zależy maksymalna kwota kredytu czy górny limit na karcie kredytowej.

Podstawową wadą tych produktów jest natomiast cena - to najdroższe źródło pieniądza.

- Zgodnie z tzw. ustawą antylichwiarską, maksymalne oprocentowanie kredytu na dowolny cel w wysokości do 80 tys. zł, nie może przekraczać obecnie 23 proc., a w przypadku części banków możemy znaleźć oferty z oprocentowaniem zbliżonym do tej górnej granicy - mówi Dariusz Makosz.

Tańszym rozwiązaniem - chociaż nie jest to regułą - może być linia kredytowa w rachunku osobistym. W tym wypadku co miesiąc zobowiązani jesteśmy spłacać odsetki od wykorzystanej kwoty, zaś spłata kapitału uzależniona jest od naszych możliwości. Jest to więc system wygodny, ale stwarzający niebezpieczeństwo, że na tzw. minusie żyć będziemy długo. Podobne zagrożenie pojawia się przy okazji kart kredytowych - jednej z najdroższych form szybkich kredytów. W ich wypadku wystarczy comiesięczna spłata minimalna w wysokości około 3-10 proc. wykorzystanego zadłużenia.

- Z karty warto skorzystać, jeśli pożyczone w ten sposób pieniądze będziemy w stanie zwrócić w tzw. okresie bezodsetkowym, wynoszącym najczęściej około dwa miesiące. Jeśli w tym terminie zwrócimy całość pożyczonych środków, nie zapłacimy odsetek. Możemy też trafić na promocję, dzięki której nie będziemy też musieli ponosić opłaty za wydanie lub użytkowanie karty w pierwszym okresie - mówi Dariusz Makosz.

Korzystając z kart, warto pamiętać, aby nie wypłacać za ich pomocą gotówki (np. za pośrednictwem bankomatu - transakcje bezgotówkowe są oczywiście dozwolone), bo oznacza to zakończenie okresu, w którym nie są naliczane odsetki. Jeśli pożyczone pieniądze chcemy przeznaczyć na zakup określonego produktu lub usługi, a nie np. na finansowanie bieżących potrzeb, dobrym rozwiązaniem może być kredyt ratalny, który dostępny jest w punktach sprzedaży, np. sieciach sklepów AGD/RTV.

MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA