REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O umorzenie trzeba poprosić

REKLAMA

Osoba, która nie ma pieniędzy na zapłatę podatku, może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie takiego zobowiązania. O tym, czy taką ulgę przyznać, zadecyduje fiskus.

 

Podatniczka nie pracuje. Sama wychowuje niepełnosprawnego syna, który ma rentę socjalną. Sprzedała swoje stare mieszkanie i kupiła większe. Musi zapłacić 19-proc. PIT od dochodu z tytułu sprzedaży mieszkania (mieszkanie kupione po 1 stycznia 2007 r.). Nie ma jednak środków na jego zapłatę. Chciałaby, aby urząd skarbowy umorzył jej ten podatek, jednak nie wie, jak to zrobić. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy Tomasza Rolewicza, starszego konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

- Wniosek o umorzenie składa się, jeśli upłynął już termin, w którym podatnik był zobowiązany zapłacić podatek od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Składany jest on do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, w którym podatnik rozlicza się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych - podkreślił Tomasz Rolewicz.

Jednocześnie dodał, że podatnik powinien wskazać argumenty przemawiające za tym, że umorzenie zaległości podatkowej będzie uzasadnione ze względu na wystąpienie interesu publicznego lub ważnego interesu wnioskodawcy.

- Interes publiczny może zaistnieć w przypadku, w którym ewentualna zapłata zaległości podatkowej naruszałaby np. elementarne zasady sprawiedliwości oraz praworządne relacje między obywatelami i państwem. Z kolei na ważny interes podatnika składają się okoliczności dotyczące konkretnego, indywidualnego podatnika (wnioskodawcy) wskazujące na niemożność zapłaty przez niego podatku z powodu czynników nadzwyczajnych i nieprzewidywalnych, na które podatnik raczej nie ma wpływu i które są niezależne od sposobu jego postępowania, jak np. losowa utrata majątku bądź utrata możliwości zarobkowania - argumentował ekspert PricewaterhouseCoopers.

Jego zdaniem należy pamiętać, że nawet pomimo solidnej argumentacji zaprezentowanej we wniosku może on spotkać się z odmową. Przepisy dają tutaj urzędowi skarbowemu możliwość swobodnego uznania co do sposobu rozpatrzenia wniosku o umorzenie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ewentualna odmowa umorzenia powinna być należycie uzasadniona.

- Warto mieć na uwadze, że samo złożenie wniosku nie chroni podatnika przed wszczę-ciem postępowania egzekucyjnego, a także to, że Ministerstwo Finansów publikuje wykaz osób, którym umorzono znaczne kwoty zaległości podatkowych - tłumaczył Tomasz Rolewicz.

Ważne!

Aby odroczyć termin płatności podatku, otrzymać umorzenie lub rozłożenie na raty podatku lub zaległości podatkowej, trzeba do naczelnika urzędu skarbowego złozyć odpowiedni wniosek. Konieczne będzie uzasadnienie go ważnym interesem podatnika lub publicznym. Decyzję o przyznaniu takiej ulgi indywidualnie podejmuje naczelnik


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA