REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie trzeba samodzielnie rozliczać podatku

REKLAMA

Przy sprzedaży jednostek polskiego funduszu inwestycyjnego 19-proc. podatek pobiera bezpośrednio TFI. Podatnik nie musi rozliczać tego dochodu w rocznym PIT.

 

Podatniczka gromadzi osz-czędności w funduszu inwestycyjnym. W 2007 roku postanowiła spieniężyć część jednostek uczestnictwa. Podatniczka ma wątpliwości, czy w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym musi rozliczyć się z tego tytułu w zeznaniu rocznym?

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT), przychody z udziału w funduszach inwestycyjnych powinny być traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Dochody z udziału w funduszach inwestycyjnych uzyskiwane przez osoby podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu są opodatkowane zryczałtowanym 19-proc. podatkiem dochodowym. Jak wyjaśnia Joanna Świerzyńska, doradca podatkowy z Deloitte, podstawę opodatkowania stano- wi dochód, tj. różnica pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym a kosztami uzyskania przychodu, które w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT stanowią wydatki poniesione na nabycie jednostek uczestnictwa funduszu.

- W przypadku sprzedaży jednostek polskiego funduszu inwestycyjnego, zryczałtowany 19-proc. podatek od dochodów uzyskanych ze zbycia jednostek uczestnictwa pobiera bezpośrednio towarzystwo funduszy inwestycyjnych - mówi Joanna Świerzyńska. Podatnik nie jest zobowiązany do rozliczenia tego dochodu w zeznaniu rocznym.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zbycia jednostek zagranicznego funduszu.

- W takim przypadku przepisy ustawy o PIT stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy Joanna Świerzyńska.

Jak podkreśla, jeżeli z umowy wynika, że dochód ze zbycia jednostek uczestnictwa w zagranicznym funduszu inwestycyjnym jest opodatkowany w kraju rezydencji, tj. w Polsce, podatnik powinien zadeklarować go rocznym zeznaniu. W rozliczeniu rocznym, składanym w takiej sytuacji na formularzu PIT-36 lub PIT-38, wykazuje kwoty 19-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego obliczonego od tego dochodu.

- Jeżeli jednak dochód ten w myśl postanowień umowy jest opodatkowany także w kraju źródła, a przepisy umowy nie stanowią o wyłączeniu tego dochodu z opodatkowania w Polsce, od kwoty podatku należnego od tego dochodu w Polsce podatnik ma prawo odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu od tego dochodu za granicą - podkreśla Joanna Świerzyńska. Z tym zastrzeżeniem, że odliczeniu podlega jednak kwota nieprzekraczająca kwoty podatku należnego od tego dochodu w Polsce.


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA