REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powróci ulga odsetkowa przy kredycie refinansowym

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Odsetki od kredytu refinansowego będą podlegać odliczeniu w PIT. Podatnik uzyska możliwość odliczenia utraconych odsetek w zeznaniach za 2008 lub 2009 rok. Bez utraty prawa do ulgi będzie można dokonać dwukrotnego refinansowania kredytu.

 

Ministerstwo Finansów postanowiło zmienić zasady odliczania ulgi odsetkowej. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 30 czerwca 2008 r. prawo do odliczania odsetek od dochodu zostanie przywrócone podatnikom, którzy utracili ulgę w związku z zaciągnięciem tańszego kredytu refinansowego. W efekcie wszystkie osoby, które pierwotny kredyt mieszkaniowy spłaciły innym kredytem zaciągniętym na korzystniejszych zasadach, będą miały prawo do odliczania odsetek. Ministerialny projekt pozwala też na skonsumowanie wcześniej zapłaconych odsetek, do których podatnik stracił prawo do odliczenia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zmiany dotyczące ulgi odsetkowej wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r., a podatnicy zaległe odsetki będą mogli rozliczyć w zeznaniach podatkowych za 2008 lub 2009 rok.

Refinansowy z ulgą

Ulga odsetkowa zniknęła z ustawy o PIT z początkiem 2007 roku. Przypomnijmy, polega ona na tym, że podatnik, który spłaca kredyt (pożyczkę) na określone cele mieszkaniowe, ma prawo do odliczenia od dochodu wydatków na odsetki. Po likwidacji ulgi prawo do kontynuowania odliczenia na zasadzie praw nabytych mają nadal wszyscy podatnicy, którym w latach 2002-2006 udzielono kredytu (pożyczki) mieszkaniowej. Wszyscy oprócz tych, którzy swoje drogie kredyty postanowili zamienić na inne tańsze, czyli tzw. refinansowe. Organy podatkowe nie miały wątpliwości, że z chwilą zaciągnięcia kredytu (pożyczki) refinansowego podatnik traci prawo do kontynuowania ulgi odsetkowej. Ustawa nie przewidywała takiego celu zaciągnięcia kredytu. I nie miało znaczenia, że nowy kredyt zaciągnięty na spłatę pierwotnego kredytu dotyczy tej samej inwestycji.

Zakres odliczenia

Jeżeli zmiany wejdą w życie, zakres ulgi odsetkowej zostanie rozszerzony o odsetki od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego podatnikowi w latach 2002-2006. Prawo do odliczenia będzie przysługiwało także, jeśli podatnik jeszcze raz zdecyduje się na refinansowanie kredytu, czyli zaciągnie kredyt (pożyczkę) na spłatę kredytu (pożyczki) refinansowego. W projekcie znalazły się też jasne zasady odliczania odsetek od tzw. kredytów konsolidacyjnych. Po zmianie nie będzie wątpliwości, że prawo do odliczenia obejmuje tylko tę część pieniędzy, która jest przeznaczona na spłatę kredytu mieszkaniowego lub kredytu refinansującego kredyt mieszkaniowy. Odsetki związane z częścią przeznaczoną na inne cele, np. konsumpcyjne, nie podlegają odliczeniu. Nowa regulacja oznacza nie tylko to, że podatnikom zostanie przywrócona na przyszłość możliwość odliczania ulgi. Odzyskają oni także prawo do rozliczenia odsetek, które zapłacili, a których nie mogli odliczyć z uwagi na refinansowanie kredytu.

- To bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy zaciągnęli kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w latach 2002-2006 - uważa Łukasz Bączyk, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

Podkreśla, że jeżeli nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wejdzie w życie, podatnik będzie miał prawo odliczyć odsetki od kredytu refinansowego, za pomocą którego spłacał bądź spłaca na dogodniejszych warunkach kredyt zaciągnięty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Do momentu, gdy została zlikwidowana omawiana ulga (a więc do końca 2006 roku), nie miał on takiej możliwości.

- Można tylko sobie wyobrazić, jak wielu podatników zrezygnowało z zaciągnięcia kredytu refinansowego, w związku z tym, że nie mogli od podstawy opodatkowania odliczyć odsetek na ten kredyt - wskazuje Łukasz Bączyk.

Zmiana do zmiany

Choć eksperci bardzo pozytywnie oceniają samą inicjatywę zmian w uldze odsetkowej, zwracają też uwagę na oryginalny sposób ich wprowadzenia. W ocenie Marka Kolibskiego, doradcy podatkowego, menedżera w kancelarii Ożóg & Wspólnicy, proponowana zmiana przepisów jest niewątpliwe korzystna. Jednak sposób jej wprowadzenia może budzić pewne wątpliwości.

- Nowelizuje się bowiem ustawę nowelizującą PIT, która dwa lata temu uchyliła ulgę odsetkową - mówi ekspert.

W rezultacie część przepisów dotyczących ulgi odsetkowej będzie zawarta w ustawie o PIT w brzmieniu do końca 2006 roku, a część w nowelizowanej właśnie ustawie z 2006 roku, która uchyliła ulgę odsetkową. Tym samym materialno-prawne przepisy podatkowe nie będą w całości znajdowały się w ustawie podatkowej, lecz również w ustawie ją zmieniającej.

- A wystarczyłoby, by Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację przepisów prawa podatkowego stwierdzającą, że kredyt refinansowy również może korzystać z ulgi odsetkowej - uważa Marek Kolibski.

Również Rafał Dębowski, adwokat, wspólnik w kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy, zwraca uwagę na technikę legislacyjną zastosowaną w przypadku omawianej zmiany.

- Przyjęta technika legislacyjna, polegająca na zmianie przepisów zmieniających w sposób wyjątkowy i ograniczony w czasie przepisy o charakterze materialnoprawnym, niewątpliwie powoduje powszechną dezorientację - uważa Rafał Dębowski.

W ocenie naszego rozmówcy przez to część uprawnionych - nie mogąc dotrzeć do nowych regulacji, w ogóle nie skorzysta z tej ważnej dla podatników zmiany.

- Można jedynie postulować, aby przepisy mające charakter przywilejów podatkowych zawarte były w zasadniczej ustawie, jaką jest ustawa o PIT, gdyż to gwarantuje powszechną dostępność do wiedzy o nowych regulacjach, a tym samym rzeczywistą możliwość skorzystania z przywilejów podatkowych - podkreśla Rafał Dębowski.

212 870 zł to część kredytu, od jakiej można odliczyć odsetki


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Odliczanie ulgi odsetkowej po zmianie


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

REKLAMA

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA