REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukcesy to my, porażki to inni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grzegorz Zalewski

REKLAMA

Inwestorzy lubią chwalić się sukcesami, ale powody własnych porażek bardzo chętnie zrzucają na innych.


REKLAMA

Skłonność do przypisywania sobie przyczyn własnych sukcesów nie jest niczym nieznanym. Psychologowie znają to zjawisko pod nazwą egotyzm atrybucyjny. Każdemu z nas zjawisko to pozwala na utrzymanie choćby poczucia własnej wartości. Z drugiej strony powody własnych porażek i niepowodzeń bardzo chętnie zrzucimy na innych. Giełda i inwestowanie jest fantastycznym polem badawczym do zaobserwowania tej tendencji, zarówno wśród indywidualnych inwestorów amatorów, jak i wśród zawodowych zarządzających.

Wyobraźmy sobie sytuację, która wcale nie jest taka hipotetyczna. Od trzech lat ceny akcji na rynku rosną, pan Kowalski podejmuje decyzję o zainwestowaniu części swoich pieniędzy na giełdzie. Przygotowywał się do tego momentu już jakiś czas, osaczany zewsząd informacjami o zyskach znajomych i dziesiątkach procentów, jakie łatwo można zarobić. Kupuje akcje spółki, którą starannie (choćby za sugestią znajomego lub artykułu w gazecie) wybrał spośród ponad 300 notowanych na rynku. Po tygodniu ma mniejszy lub większy zysk. Dokonuje kolejnej transakcji i znów jest do przodu. Trwa hossa, prawdopodobieństwo, że wybierze akcje, które zyskują, jest bardzo wysokie. Jednak w pewnym momencie pan Kowalski zaczyna wierzyć, że to jego umiejętności są odpowiedzialne za ten sukces. Zwłaszcza że prawdopodobnie zaczyna interesować się którymś rodzajem analiz - fundamentalną lub techniczną. Być może od czasu do czasu traci, ale wtedy jest przekonany, że nie zwrócił uwagi na jakieś ważne elementy albo ktoś specjalnie dołuje kurs. Jeśli podczas bessy nie zweryfikuje tego podejścia, ma szansę zasilić grono tych, którzy trwale zniechęcą się do rynku.

Spora część czytelników na pewno pamięta sytuację, jaka towarzyszyła modzie na małe i średnie spółki, której głównym przejawem było otwieranie kolejnych funduszy inwestujących w ten sektor przedsiębiorstw.

Przedstawiciele TFI, omawiając wyniki nowo powstałych funduszy, zwracali uwagę na umiejętności zarządzających, fantastyczne zdolności wyboru spółek, perspektywy wzrostu branży, które w ocenie firmowych analityków były nieograniczone. Od roku ceny akcji tych firm spadają bardzo mocno i trudno znaleźć kogoś, kto powie - pomyliliśmy się/popełniliśmy błąd. Na początku za spadki byli odpowiedzialni drobni inwestorzy, którzy dali się ponieść emocjom i wycofali pieniądze. I nie miało znaczenia, że wcześniej ci sami drobni przyczynili się do wzrostu cen, przynosząc owe pieniądze. Później winnymi okazała się zła koniunktura w USA, kryzys kredytowy, wzrost cen ropy i surowców (notabene kilka miesięcy wcześniej uznawany za korzystny dla sektora) - ale w żadnym wypadku nie zarządzający i analitycy.

I tak trwa ten ciągły cykl, w którym dobrzy jesteśmy my, a źli wyłącznie inni. A inwestorzy są po prostu ludźmi i w swoich zachowaniach specjalnie się od siebie nie różnią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grzegorz Zalewski

 ekspert DM Banku Ochrony Środowiska i twórca portalu futures.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA