REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W bankach podczas kryzysu najlepiej sprzedają się polisy ochronne

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W tym roku spadnie wartość sprzedaży polis przez banki, bo spadło zainteresowanie polisami inwestycyjnymi i finansowymi. Banki i ubezpieczyciele liczą na większe zyski ze sprzedaży polis ochronnych.

Spowolnienie będzie sprzyjało rozwojowi ubezpieczeń ochronnych. To jedna z nielicznych linii ubezpieczeń sprzedawanych w bankach, która obecnie rośnie – mówi Paweł Zawisza, z towarzystw ubezpieczeń BZ WBK CU.

Będzie to istotna zmiana w stosunku do sytuacji z poprzednich lat, gdzie wolumen sprzedaży przez banki rósł głównie dzięki inwestycyjnym polisom na życie.

REKLAMA

Wpływ tego zjawiska na rynek dobrze pokazują dane BRE Ubezpieczenia. Ta firma ze sprzedaży polis klientom banków z grupy BRE pozyskała w 2008 roku – na swoje ryzyko lub innych ubezpieczycieli – 788 mln zł składek. Z tego 70 proc. przypadło na polisy inwestycyjne na życie, a 30 proc. na majątkowe. Takie przychody przyniosło 572 tys. klientów, z których zaledwie 1 proc. stanowili ci, którzy kupowali polisy na życie.

Teraz te produkty cieszą się mniejszym popytem ze strony klientów. Ubezpieczyciele też nie są skorzy do ich oferowania, bo są one bardzo kapitałochłonne, a dają niskie marże zysku. Lepiej zarabiają na sprzedaży polis ochronnych. To też istotny argument dla banków.

– Sprzedaż ubezpieczeń to źródło dodatkowych przychodów z prowizji – mówi Ewa Katyk, z AIG Bank Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że w poprzednich latach nie zdarzało się, żeby klienci sami pytali o możliwość ubezpieczenia przy okazji zawierania kredytów.

– Teraz jest to coraz częstsze – mówi Ewa Katyk.


Z obserwacji pracowników jej banku wynika, że klienci nie potrafią do końca sprecyzować swoich potrzeb, ale oczekują przede wszystkim możliwości zabezpieczenia się na wypadek problemów ze zdrowiem czy pracą. Przy czym chodzi nie tylko o pokrycie rat kredytów, ale też wsparcie polegające np. na pokrywaniu stałych opłat za mieszkanie czy media.

Tego typu polisy sprzedawane głównie do kredytów, np. na zakup sprzętu AGD/RTV czy pożyczek gotówkowych, będą musiały zastąpić spadające przychody z polis finansowych sprzedawanych do kredytów hipotecznych, których jest coraz mniej.

Na poszukiwaniu ochrony zyskają też firmy assitance.

– Spowolnienie gospodarcze to woda na młyn naszej działalności. Obecnie mamy znacznie więcej zapytań ze strony banków niż rok temu – Ryszard Grzelak, prezes Europ Assistance.

Dodaje, że to efekt poszukiwania przez banki sposobu uatrakcyjnienia przez banki swojej oferty.

– Przy czym opcje assistance są tańsze niż pakiety ubezpieczeniowe, a klienci częściej mogą z nich korzystać niż z polis ubezpieczeniowych. Wierzę, że dzięki temu oferty assistance będą chętniej oferowane przez banki – mówi Ryszard Grzelak.

CO TO JEST UBEZPIECZENIE OCHRONNE

To polisa, która w razie śmierci lub nieszczęśliwego wypadku pozwala na wypłatę określonej sumy osobie wskazanej w polisie. Ochrona może także zadziałać w razie poważnego zachorowania, a nawet utraty pracy. W przypadku polis sprzedawanych w bankach ubezpieczenie najczęściej służy do spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

REKLAMA