REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Pomoc dla strefy euro to chwilowe rozwiązanie"

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Porozumienie przywódców eurolandu dotyczące pakietu ratunkowego dla strefy euro wywołało euforię na rynkach finansowych. Eksperci studzą jednak emocje, bo - jak twierdzą - zaproponowany pakiet nie rozwiązuje wszystkich problemów.

Na szczycie strefy euro w Brukseli w nocy ze środy na czwartek ustalono, że grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro, z obecnych 350 mld, dzięki zgodzie banków na poniesienie strat w wysokości 50 proc. wartości greckich obligacji. Jak podkreślał na konferencji prasowej przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, chodzi o doprowadzenie Grecji na taką ścieżkę, by do 2020 roku obniżyła swój dług publiczny do 120 proc. PKB z obecnych 162 proc.

"To będzie dla nas nowy punkt wyjścia, ale musimy kontynuować pracę" - podkreślił szef greckiego rządu Jeorjos Papandreu na briefingu po zakończeniu szczytu.

REKLAMA

Informacja o porozumieniu wywołała znaczną poprawę nastrojów, m.in. na europejskich giełdach, gdzie główne indeksy zyskiwały od otwarcia sesji. Niemiecki DAX i francuski CAC 40 zyskiwały w ciągu dnia ponad 5 proc. Na wartości zyskiwały też waluty rynków wschodzących, m.in. złoty.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w czwartek, że strefa euro spełniła oczekiwania i zrobiła to, co należało dla wspólnej waluty, dochodząc do porozumienia w sprawie planu walki z kryzysem zadłużeniowym.

Wypracowanie pakietu pomocowego dla strefy euro i Grecji pozytywnie oceniła też szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. "Zamierzam rekomendować radzie nadzorczej MFW przekazanie następnej transzy pożyczki dla Grecji" - oświadczyła dyrektor generalna MFW. Podkreśliła jednocześnie, że "reformy gospodarcze zatwierdzone" przez rząd w Atenach są "ważniejsze" niż pożyczka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słowa uznania wyraził też prezes Banku Światowego Robert Zoellick, który ocenił, że zgoda osiągnięta w nocy w Brukseli w sprawie pomocy dla pogrążonych w kryzysie zadłużenia państw eurolandu to "ważny krok", który "pozwoli zyskać na czasie".

Brytyjski minister finansów George Osborne ocenił, że szczegóły tego porozumienia trzeba dopracować i szybko wprowadzić w życie.

Minister finansów Japonii Jun Azumi obiecał w czwartek, że jego kraj podejmie konieczne kroki, by pomóc Europie wyjść z kryzysu zadłużenia.

Z kolei premier Słowacji Iveta Radiczova poinformowała, że jej kraj jako jedyne państwo strefy euro nie weźmie udziału w kolejnym zwiększeniu rozmiarów EFSF. "Republika Słowacka ma opt-out i będzie uczestniczyć w tym programie jedynie w częściach, do których zobowiązała się wcześniej. W niczym więcej" - podkreśliła premier Słowacji.

Pozytywne opinie o wynikach europejskiego szczytu wyrazili w czwartek też polscy politycy.

Premier Donald Tusk podkreślał w czwartek wagę podjętych decyzji. "Liczymy na to, że kryzys grecki nie rozleje się dzięki temu na inne zagrożone kryzysem państwa europejskie" - zadeklarował premier.

REKLAMA

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski podkreślił, że należy mieć nadzieję, iż rozstrzygnięcia, które zapadły, zatrzymają narastanie zagrożeń wokół strefy euro. "Pierwsze reakcje na rynkach, giełdach są pozytywne. Wraca zaufanie do instytucji. Ta nocna decyzja została pozytywnie odczytana, a to jest bardzo ważne" - powiedział.

Szef klubu SLD, b. premier Leszek Miller stwierdził natomiast, że przebieg szczytu państw strefy euro pokazuje tendencję do dzielenia UE na kraje strefy euro i te poza nią. W jego ocenie, rząd powinien przyspieszyć przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty.

Decyzje podjęte na szczycie w Brukseli negatywnie ocenił za to prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem nie podjęto decyzji, które rozwiązywałyby problemy strefy. Według PiS dług Grecji powinien być zredukowany jeszcze bardziej i powinno się temu krajowi umożliwić powrót do drachmy.

Zdaniem ekspertów pakiet rozwiązań dla strefy euro i Grecji jest krokiem w dobrym kierunku, ale nie rozwiązuje problemów.

"Decyzje eurogrupy w sprawie redukcji zadłużenia Grecji niewątpliwie dają szansę na poprawę sytuacji krajów strefy euro, ale są to tylko szanse" - ocenił szef Fundacji Batorego, politolog Aleksander Smolar.

Główny ekonomista PwC prof. Witold Orłowski stwierdził, że problem Grecji został prawdopodobnie rozwiązany. "Ale do powiedzenia, że zostały załatwione także wszystkie problemy Unii Europejskiej jest jeszcze daleko. Cały czas nie wiemy do końca, czy tzw. fire wall - bufor finansowy, który ma chronić inne kraje przed zarażeniem się kryzysem jest dostatecznie mocny" - powiedział Orłowski.

Szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki ocenia, że obecna euforia na rynkach może się szybko zakończyć. "Po wczorajszej decyzji o częściowym umorzeniu greckich długów zapanują dwa dni optymizmu. Jaka będzie reakcja rynków, zobaczymy dopiero w poniedziałek" - stwierdził.

Prezes Deutsche Bank Polska Krzysztof Kalicki jest zdania, że konieczność dokapitalizowania unijnych banków i straty, które poniosą na greckich obligacjach mogą niekorzystnie wpłynąć na akcję kredytową w Polsce.

Zwrócił uwagę, że zgodnie z przyjętymi w nocy decyzjami, 9-proc. współczynnik wypłacalności banki będą musiały osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie, do 30 czerwca 2012 r. "Wiele banków zapowiada, że jeżeli nie będzie mogło skorzystać z dokapitalizowania ze źródeł prywatnych, będą wyprzedawać swoje spółki-córki, albo zmniejszać akcję kredytową. W ostateczności mogą zwrócić się o pomoc do swoich rządów, albo do EFSF. To jest efekt uboczny tego porozumienia" - powiedział Kalicki.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Lekki stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? Jak złożyć wniosek o orzeczenie?

Lekki stopień niepełnosprawności oznacza niewielkie ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu oraz pracy zawodowej. Choć osoby z takim orzeczeniem nie potrzebują stałej pomocy innych, mają prawo do ulg, zniżek i wsparcia. Sprawdź, co to znaczy lekki stopień niepełnosprawności, na jakie choroby można go uzyskać i jakie przywileje przysługują w 2025 roku.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

REKLAMA

Straciłeś bliską osobę i nie masz z czego żyć? Masz orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności? Sprawdź, gdzie zanieść orzeczenie, by uzyskać pomoc w 2025 roku

Nie wiesz, co zrobić po śmierci bliskiej osoby, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności i nie masz z czego żyć? Zastanawiasz się, co daje orzeczenie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Czy możesz liczyć na rentę, jeśli masz tylko lekki stopień? Gdzie zanieść orzeczenie, by dostać pomoc? Jakie ulgi i świadczenia Ci przysługują? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dowiesz się, gdzie krok po kroku zgłosić się po realne wsparcie – z MOPS, PFRON, fundacji i parafii.

Przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku archiwizacji zgłoszeń do ubezpieczeń [Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy]

15 lipca 2025 roku, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, znany jako UDER42. Nowe przepisy znoszą obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS, co ma odciążyć ponad 2,3 mln płatników składek.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA