REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE chce mieć wpływ na systemy podatkowe państw członkowskich

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta zapowiedział w środę, że zgodnie z zarządzaniem gospodarczym w UE, KE będzie mogła wydawać krajom UE zalecenia w sprawie ich systemów podatkowych. Do tej pory podatki były w gestii rządów i parlamentów krajowych.

W środę KE ogłosiła drugi tzw. Annual Growth Survey, czyli priorytety gospodarcze na 2012 r. Są one elementem nowego zarządzania gospodarczego w UE; na ich podstawie oraz krajowych planów reform, KE w czerwcu ogłosi rekomendacje dla poszczególnych krajów. KE oceniła, że kraje zbyt wolno wdrażają działania antykryzysowe i pobudzające wzrost.

REKLAMA

Komisarz Szemeta podkreślił podczas konferencji prasowej, że w tym roku po raz pierwszy KE uznała politykę podatkową jako źródło pobudzenia gospodarczego w UE. Oznacza to, że w czerwcowych rekomendacjach KE dla poszczególnych krajów UE mogą znaleźć się zalecenia dotyczące podatków. "Jeśli kraje UE chcą konsolidacji fiskalnej i wzrostu, muszą spojrzeć na swój system podatkowy i muszą to zrobić teraz" - podkreślił Szemeta.

"Budżety potrzebują nowych przychodów, ale natychmiastowe podnoszenie podatków jest nierozsądne, trzeba najpierw sprawdzić, jak poprawić istniejący system: wyeliminować luki oraz zwiększyć bazę podatkową" - powiedział komisarz. Jako przykład podał preferencyjne opodatkowanie samochodów służbowych w 18 krajach UE, co zmniejsza dochody państw aż o 54 mld euro, czyli 0,5 proc. rocznego PKB tych krajów.

REKLAMA

"Nie do usprawiedliwienia jest też zbyt niskie opodatkowanie sektora finansowego, gdy zwykli obywatele muszą znosić dużą część skutków oszczędności w krajach UE" - powiedział, nawiązując do chłodno przyjmowanej propozycji KE opodatkowania transakcji finansowych. Komisarz wytknął, że "na stole ministrów finansów krajów UE" wciąż leży propozycja KE wspólnej podstawy opodatkowania dla unijnych firm oraz rewizja dyrektywy o oszczędnościach i propozycja uzgodnień z krajami trzecimi ws. opodatkowania oszczędności unijnych obywateli.

Jak zauważył, zamiast podnosić podatki, kraje UE mogą poprawić ich ściągalność. "Co roku w całej Unii miliardy euro są stracone z powodu unikania płacenia podatków i defraudacji. Trzeba zintensyfikować działania przeciwko tym, którzy unikają płacenia podatków oraz krajom, które im to umożliwiają" - powiedział Szemeta. Dodał, że kraje UE muszą zwiększyć jakość swojej administracji, by ta przeprowadzała lepsze kontrole oraz nakładała sankcje. Szemeta już rozmawia na ten temat z władzami Łotwy, gdzie zjawisko unikania płacenia podatków jest duże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem komisarza konieczne jest skoordynowane działanie krajów UE tak, by oszuści podatkowi nie wykorzystywali luk prawnych między systemami podatkowymi różnych krajów. "Są w UE ludzie, którzy dzięki takim lukom nie płacą podatków w żadnym kraju, a są też tacy, którzy z niewiedzy płacą podatki w dwóch krajach" - powiedziało PAP źródło w KE. Dodało, że pod koniec przyszłego roku KE opublikuje propozycję w sprawie rajów podatkowych. Niewykluczone też, że zaproponuje, by kraje UE nakładały unijne sankcje karne na oszustów podatkowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

REKLAMA

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

REKLAMA