REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Islandzkim ekonomistom podoba się kanadyjski dolar

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomistom borykającej się z gospodarczymi kłopotami Islandii coraz bardziej podoba się kanadyjski dolar. Do tego stopnia, że proponują zastąpienie narodowej korony właśnie stabilną kanadyjską walutą.

W kryzysie 2008 r. wartość islandzkiego pieniądza spadła o jedną trzecią, w ciągu kilku dni października 2008 r. upadły trzy największe banki, a Islandia do dziś nie poradziła sobie z problemami. Jednym z rozwiązań, nad którymi debatują obecnie islandzcy ekonomiści, jest zastąpienie krajowej waluty inną, a kanadyjskim mediom w ostatnich tygodniach bardzo podoba się, że padła propozycja odwołania się do kanadyjskiego dolara.

To pomysł zgłaszany przez ekonomistów, islandzki rząd jest skłonny zmienić walutę Islandii, ale rozważa raczej wprowadzenie euro.

REKLAMA

Portal CanadianBusiness.com przypomina, że Islandia nie pierwszy raz ma problemy z własną koroną. Pieniądz był wielokrotnie dewaluowany, waluty niewielkich krajów (Islandia to zaledwie 320 tys. mieszkańców) są łatwym celem spekulacji, a takie ryzyko zmienności nie jest dobre ani dla biznesu, ani dla oszczędności. Jeszcze przed kryzysem Islandczycy rozważali jednostronne przejście na euro, nawet bez członkostwa w Unii Europejskiej.

Obecnie, w związku z problemami UE, Islandczycy zastanawiają się, czy wiązanie się z krajami Unii rzeczywiście będzie dla nich pomocne - podkreśla CanadianBusiness.com. Stąd też pojawiły się pomysły grupy ekonomistów na "plan B", który właśnie zawiera propozycje przejścia na kanadyjskiego dolara. Pomysłowi sprzyja jedna z mniejszościowych partii (Progressive Party).

REKLAMA

Ekonomiści islandzcy opracowali nawet materiał do dyskusji nad losami waluty kraju, w którym podkreślają, że gospodarki tak kanadyjska jak islandzka są w dużej części podobne, bazując na surowcach, i Islandia może mieć więcej wspólnego z Kanadą niż z UE. Ponadto relacje dyplomatyczne między oboma krajami są dobre. Wreszcie jest argument suwerenności w Arktyce, w grupie ośmiu krajów Rady Arktycznej i większego znaczenia wspólnej pozycji Kanady i Islandii wobec innych krajów - podsumowuje "Canadian Business".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CBC Radio One poprosiło o komentarz w tej sprawie ze strony banku centralnego Kanady. Odpowiedź Bank of Canada była krótka: nie komentujemy spraw gospodarczych czy politycznych innych krajów. Wcześniej jednak, w nieformalnych rozmowach - jak podawał CanadianBusiness.com - bank centralny miał odpowiedzieć, że jednostronna decyzja o przejściu na kanadyjskiego dolara nie miałaby większego znaczenia, Bank of Canada musiałby tylko dostarczać banknotów i monet, więc droga dla Islandii jest otwarta.

Ewentualna decyzja Islandii nie byłaby nowością na świecie. Np. w 2001 r. Salwador postanowił wprowadzić u siebie amerykańskiego dolara.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA