REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost PKB w 2011 roku przekroczy 4 proc.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wzrost PKB w tym roku przekroczy 4 proc. - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Podsumowując 2011 rok minister gospodarki podkreślił, że poziom polskiego handlu zagranicznego przewyższył ten z okresu przedkryzysowego.

"Niewątpliwie rok zakończymy na poziomie powyżej 4 proc. wzrostu, to jest dużo więcej, niż przewidywano o tej samej porze ubiegłego roku" - powiedział Pawlak w czwartek dziennikarzom. "To pokazuje dużą witalność i siłę polskiej gospodarki" - dodał.

REKLAMA

"Poziom handlu zagranicznego przewyższył ten z okresu przedkryzysowego. Oznacza to, że relacje zewnętrzne zostały odbudowane" - podkreślił. Dodał, że w tym zakresie mamy kolejny bardzo dobry rok, pokazujący, że towary emigrują z naszego kraju, a miejsca pracy zostają tu, u nas.

"Z perspektywy polskiej ten rok, po tych doświadczeniach kryzysu, będziemy wspominać dobrze" - ocenił wicepremier. "Ponad 4 proc. PKB to znacznie więcej, niż przewidywano rok temu i jak wynikało z bieżącej obserwacji procesów gospodarczych w Europie. To są dobre przesłanki do myślenia o przyszłym roku i szansach, które Polska ma przed sobą, szczególnie w relacjach europejskich" - zaznaczył na konferencji prasowej w Warszawie.

W ocenie Pawlaka wynik w przyszłym roku powinien być lepszy niż założenia budżetowe. "Jeżeli patrzymy na przyszły rok - biorąc pod uwagę, że nieco słabszy złoty jest motorem napędzającym eksport naszych towarów - możemy mieć dobre rezultaty. Jestem przekonany, że będą to wyniki lepsze niż te założenia, które są przy budżecie" - powiedział.

REKLAMA

"Gdy spojrzymy na sytuację gospodarczą Polski w tym roku, to widać wyraźne, korzystne procesy, które pozwalają mówić, że jesteśmy w tej chwili na dobrej ścieżce gwarantującej stabilny rozwój" - powiedział. "Jeśli nie będzie zakłóceń zewnętrznych, to wydaje się, że przyszły rok będzie znacznie lepszy, niż to dzisiaj przewidujemy - szczególnie jeśli chodzi o prognozy dotyczące budżetu" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To był rok bardzo dynamiczny, jeśli chodzi o procesy gospodarcze" - ocenił Pawlak. "Gdyby ktokolwiek mówił rok temu, że euro bezie miało takie problemy i strefa euro będzie przeżywała takie dramatyczne chwile, to byłoby to odczytane za coś zupełnie nieprawdopodobnego" - mówił.

Wśród osiągnięć mijającego roku wymienił nowy ogólnopolski system rejestracji firm. "Cichym bohaterem z perspektywy Ministerstwa Gospodarki jest system centralnej ewidencji i informacji o ewidencji gospodarczej" - powiedział. "Zaczęło to funkcjonować 1 lipca; obecnie praktycznie kończymy migrację danych z urzędów gmin do jednolitego systemu krajowego" - podał.

"System pozwala na rejestrację działalności gospodarczej przez internet i sprawia, że rejestracja firmy może się praktycznie odbyć w ciągu 24 godzin, razem z nadaniem wszystkich numerów" - podkreślił.

System zarejestruje ok. 3 mln podmiotów gospodarczych. Będziemy mogli sprawdzać bezpośrednio firmę, która jest naszym kontrahentem - powiedział. "To ważne również z perspektywy europejskiej, bo w UE wprowadzany jest mechanizm pozwalający zweryfikować firmę z każdego kraju europejskiego - dodał.

Przypomniał, że w 2011 r. został wprowadzony blok zmian deregulacyjnych i zamiana zaświadczeń na oświadczenia i zmniejszenie obowiązków informacyjnych dla firm. "To rozwiązanie będzie miało istotny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Przyznał, że do deregulacji pozostały sprawy dotyczące budownictwa, bo łatwiej i szybciej fizycznie postawić sam dom, niż uzyskać zezwolenia i dokumenty pozwalające na jego postawienie. Drugim obszarem do deregulacji są przepisy podatkowe. "Potrzebna jest bardziej klarowna konstrukcja tych przepisów, by nie było tak dużo wątpliwości i niejasności" - mówił.

"Z punktu widzenia resortu gospodarki mamy optymistyczne podejście do nadchodzącego roku dla gospodarki, rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorczości" - mówił. Trzeba będzie znaczącego wysiłku, żeby zmniejszyć opory biurokratyczne, regulacyjne, jeśli chodzi o funkcjonowanie gospodarki - dodał Pawlak.

W jego ocenie Polska powinna stać się reprezentantem naszego regionu - Europy środkowej i wschodniej. "Potencjał ludnościowy i PKB naszego regionu - 10 krajów UE, Ukrainy i Białorusi - razem jest większy od ludności i PKB Federacji Rosyjskiej" - podkreślił.

"Ważne, by Polska była reprezentantem regionu, wówczas w dyskusji europejskiej i światowej będziemy mieli znaczącą rolę" - powiedział. "Reprezentantem, bo trudno sobie wyobrazić, żebyśmy byli przywódcą czy liderem, jak to się przeplata w pomysłach politycznych" - zaznaczył.

"Jeśli będziemy reprezentantem, którzy wie, na czym zależy Czechom, Węgrom, krajom bałtyckim, to skutecznie możemy wpływać i na proces europejski, i na procesy w skali światowej" - ocenił. "To będzie też podnosiło rangę naszego kraju, który ma w tym regionie jedną czwartą ludności, ale jednocześnie aż jedną trzecią PKB" - dodał.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

Dla tysięcy pracowników z ZUSu pieniądze wstecz: zasiłki, renty, odszkodowania. Resort zdrowia już ma przepisy

Rak jako choroba zawodowa i odszkodowania z ZUS? Prawdopodobnie tak, bo resor zdrowia pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących chorób zawodowych, które znacząco zwiększą ochronę pracowników narażonych na działanie pewnych szkodliwych dla ich zdrowia czynników. Ta nowelizacja otwiera drogę byłym i obecnym pracownikom do ubiegania się o nowe świadczenia, takie jak odszkodowania i renty, w przypadku zdiagnozowania tych nowotworów w związku z wykonywaną w przeszłości pracą.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Dzięki nowym regulacjom w blokach będzie ciszej?

Od niemal roku obowiązują nowe przepisy dotyczące akustyki w budowanych domach i lokalach. Przyglądamy się tym regulacjom, które są rzadko opisywane.

REKLAMA

Cierpisz na niedosłuch? Sprawdź, czy należy Ci się orzeczenie o niepełnosprawności i renta

Cierpisz na niedosłuch i zastanawiasz się, czy należy Ci się orzeczenie o niepełnosprawności lub renta z ZUS? Dowiedz się, czym różni się niedosłuch przewodzeniowy, odbiorczy, jednostronny i centralny. Co daje orzeczenie o niepełnosprawności i jak dostać rentę na niedosłuch? Ile ona wynosi w 2025 roku i jakie wsparcie przysługuje dzieciom z niedosłuchem. Dowiedz się, jakie dokumenty przygotować i kiedy komisja ZUS uznaje trwały ubytek słuchu za niezdolność do pracy.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Mam 60 lat i 30 lat stażu pracy. Na jaką emeryturę z ZUS mogę liczyć? Oto kwota

Aby przejść na emeryturę w Polsce, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz przepracować odpowiednią liczbę lat (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Jaką emeryturę otrzyma więc 60-letnia osoba, której staż pracy wynosi 30 lat? Na jaką emeryturę z ZUS może liczyć? Oto szczegóły.

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [25 lipca 2025 r.]

25 lipca 2025 r. odbędzie się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. W planach przesłuchanie Marka Utrackiego, byłego zastępcy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

REKLAMA

Można dostać 30 tysięcy złotych. Ale czas ucieka. Wnioski przyjmują tylko do końca sierpnia

Pieniądze z rządowego programu „Mój Prąd 6.0” znikały jak świeże bułki. Zainteresowanie było tak ogromne, że pierwotny budżet programu został zwiększony do rekordowej kwoty 1,85 mld zł. Największym powodzeniem cieszy się dofinansowanie do fotowoltaiki. Ale czas ucieka – z dotacji można skorzystać tylko do końca sierpnia.

Rząd znalazł sposób na likwidację emerytur groszowych, kto skorzysta na zmianie zasad wypłaty świadczeń z ZUS

Coraz więcej osób, bo setki tysięcy a liczba nieustannie rośnie, otrzymuje z ZUS co miesiąc emeryturę w wysokości kilkuset złotych. Niekiedy jest to jeszcze mniej, bo nawet kilka złotych. Nie bez powodu emerytury te określane są mianem emerytur groszowych.

REKLAMA