REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost zainteresowania licencjami dla DJ-ów

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 350 DJ-ów kupiło już wydawaną przez Związek Producentów Audio Video licencję na odtwarzanie legalnej muzyki skopiowanej na nośnik. "To dobry wynik. Szkoda, że do zakupu licencji skłoniły DJ-ów dopiero liczne kontrole policji" - mówi dyrektor ZPAV Bogusław Pluta.

Przed nami sylwester, później karnawał - czas balów i zabaw, a więc także okres zwiększonej pracy DJ-ów, obowiązujące w Polsce prawo mówi, że DJ powinien odtwarzać muzykę z oryginalnych płyt, a jeśli chce korzystać z kopii posiadanych oryginalnych nagrań, musi mieć na to stosowną licencję wydawaną przez Związek Producentów Audio Video. DJ może również korzystać bez licencji ze specjalnych wydawanych kompilacji.

REKLAMA

"Istnieje przynajmniej kilka rozwiązań umożliwiających DJ-om legalną działalność. Procedury zostały maksymalnie uproszczone, by wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Jednak kiedy próbowaliśmy spokojnie przekazywać informacje, że takie licencje są i dają możliwość legalnego grania utworów z kopii, to nie odnosiło skutku. Było tylko marudzenie, że ciężko je wykupić, są niezrozumiałe" - wyjaśnił PAP Pluta.

Jak zaznaczył, dopiero po zwiększonych kontrolach policji w klubach, DJ-e przestali mieć wątpliwości. "Podczas kontroli sprawdzano przestrzeganie obowiązków związanych z publicznym odtwarzaniem muzyki, zarówno przez właścicieli klubów, jak i DJ-ów. Łamiący prawo otrzymywali wezwania do prokuratury, grożą im kary od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Po tych kontrolach zanotowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania licencją" - podkreślił Pluta.

REKLAMA

Możliwość zakupu licencji DJ istnieje od 2009 r. Wprowadzono ją by zalegalizować tzw. "granie z komputera", czyli granie utworów skopiowanych z legalnego nośnika na cyfrowy. "Zakup licencji oznacza, że mając oryginalną płytę można z niej skopiować utwory na dysk twardy lub pendrive'a i z tego później grać. Wcześniej DJ-e mówili, że mają wszystkie płyty, ale niewygodnie im z nich korzystać i wolą grać z komputera, na który przegrali utwory. I w celu zalegalizowania tej praktyki wprowadziliśmy licencję" - opowiadał dyrektor ZPAV.

Żeby nabyć licencję należy wejść na stronę www.dj.zpav.pl i wpisać swoje dane. Później generowana jest umowa z indywidualnym dla każdego DJ numerem konta, na które należy wnieść opłatę w wysokości 2 tys. zł netto rocznie. Po wpłynięciu środków umowa jest podpisywana i wysyłana do DJ-a z odpowiednim certyfikatem, który należy okazać podczas policyjnej kontroli. "Oczywiście trzeba pamiętać, że przy bardziej dociekliwej kontroli może pojawić się pytanie o źródło skopiowanych piosenek, które musimy potwierdzić" - wyjaśnił Pluta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według szacunków ZPAV obecnie na rynku jest ok. tysiąca osób, które traktują zawód DJ-a jako główne źródło utrzymania. Związek ocenia także, iż DJ-ów grywających mniej regularnie jest ok. 3 tys. "Obecnie ponad 350 osób wykupiło u nas licencje, czyli ok. jedna trzecia grających zawodowo. Czyli można powiedzieć, że jest coraz lepiej i rynek zaczyna rozumieć problem. Szkoda tylko, że dopiero wtedy, kiedy paru DJ-ów ma problem zarzutów karnych" - zaakcentował dyrektor ZPAV.

Jak podkreślił szef DJ Promotion Piotr Gryglewicz, licencja DJ może być "pewnego rodzaju antidotum" na problemy z nielegalnym publicznym odtwarzaniem muzyki. "Jako organizacja zrzeszająca profesjonalnych DJ-ów od dawna staramy się wspierać organizacje zbiorowego zarządzania w kwestii unormowania publicznego odtwarzania muzyki" - mówi Gryglewicz.

"Wedle informacji, które docierają do nas od naszych członków licencja stała się ostatnio także swego rodzaju zabezpieczeniem przed kontrolą. Okazuje się, że organy kontrolne nie wnikają z czego się faktycznie odtwarza muzykę w klubach. Sytuacja rodzi więc frustrację wśród osób, które inwestują w legalne nośniki, bo okazuje się, że dokonując zapłaty za licencję można ominąć kwestię pochodzenia nagrań. Można ominąć nie dlatego, że licencja ma lukę prawną, ale według mojej oceny kontrolującym nie chce się wnikać w szczegóły skoro opłata została uregulowana" - zaznacza szef DJ Promotion.

Jego zdaniem warto też informować, że nie ma obowiązku zakupu licencji i że w Polsce dostępne są serwisy dostarczające DJ-om legalną muzykę. "Ważne, by czytelnie informować o możliwościach legalnego odtwarzania muzyki i regularnie kontrolować nawet te osoby, które posiadają już licencje" - podsumował Gryglewicz.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA