REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 15 marca można ubiegać się o dopłaty bezpośrednie

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 marca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników o unijne dopłaty bezpośrednie, dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach górskich (ONW) oraz o tzw. płatności rolnośrodowiskowe za 2012 r.

W br. o wszystkie te trzy dopłaty można ubiegać się wypełniając jeden wniosek. Można go dostarczyć bezpośrednio do biura powiatowego Agencji albo przekazać przez internet - poinformowała ARiMR.

Elektroniczny formularz wniosku został tak przygotowany, że identyfikuje błędy powstałe podczas jego wypełniania i informuje o tym, a jeżeli pomyłka nie zostanie usunięta, nie pozwala na wysłanie dokumentu.

REKLAMA

W wypełnieniu e-wniosku pomaga instrukcja zamieszczona ma stronie ARiMR. Aby skorzystać e-wniosku trzeba mieć swój login i kod dostępu do specjalnego systemu informatycznego. Można go dostać wypełniając stosowny wniosek, który jest umieszczony na stronie Agencji. Wypełniony formularz trzeba złożyć we właściwym biurze powiatowym ARiMR, tam zostanie nadany login i kod dostępu, z którego można korzystać bez ograniczeń czasowych.

W 2012 r. ARiMR będzie finansowała więcej rodzajów płatności niż w ubiegłym roku. Po raz pierwszy rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłatę do tytoniu. Będą one przysługiwały producentom tytoniu typu Virginia i Burley oraz tzw. odmian ciemnych.

ARiMR przejmuje - po raz pierwszy - od Agencji Rynku Rolnego przyznawanie tzw. płatności uzupełniającej, która przysługuje producentom tytoniu i skrobi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadal rolnicy mogą wnioskować o dopłaty do chowu owiec, w tym po raz pierwszy z dwóch województw: świętokrzyskiego i łódzkiego. Oprócz tego dopłaty przysługują także rolników z podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego.

Kolejnym tegorocznym novum jest zmiana zasad przyznawania dopłat do owoców miękkich (malin, truskawek).

REKLAMA

W sumie na jednym formularzu, rolnik może starać się w 2012 r. o przyznanie dopłaty do: ziemi (jednolitą płatność obszarową), do grupy upraw podstawowych (np. zbóż), do uprawy chmielu oraz roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych (tzw. płatność zwierzęca), jak również do tytoniu, skrobi, uprawy roślin strączkowych i motylkowych, uprawy buraków (płatność cukrowa), pomidorów, owoców miękkich, do chowu krów oraz owiec.

Mniej więcej 700 tys. rolników ubiega się rocznie o tzw. dopłaty ONW, czyli z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych rolniczo np. górskich, gdzie uprawa ziemi wymaga dodatkowych kosztów i większego nakładu pracy. Wysokość pomocy finansowej zależy m.in. od warunków klimatycznych i ukształtowania terenu. Na obszarach nizinnych stawka ONW - w pierwszej strefie - wynosi 179 zł/ha, w drugiej strefie (przy pochyłościach terenu przekraczających 12 stopni) - 264 zł/ha. Na obszarach górskich, do których zalicza się gminy, gdzie ponad połowa użytków rolnych znajduje się na wysokości powyżej 500 m n.p.m., rolnik otrzymuje 320 zł/ha.

Dodatkowe wsparcie przysługuje też rolnikom prowadzącym tzw. programy rolno-środowiskowe np. zajmującym się rolnictwem ekologicznym, prowadzącym ekstensywną gospodarkę na łąkach i pastwiskach czy zajmującym się ochroną środowiska.

W ubiegłym roku o unijne dopłaty wnioskowało ponad 1,3 mln rolników.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny musi być podwyższony. Czy bez późniejszego przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn da się ograniczyć deficyt budżetowy

Czy da się ograniczyć deficyt budżetu państwa bez radykalnego zmniejszenia dopłat do emerytur? Na radykalne zwiększenie wpływów do budżetu nie ma co liczyć, łatwiej będzie ciąć wydatki. Tymczasem w ciągu ostatnich transfery na rzecz emerytów są rekordowe. Nie da się więc uniknąć tematu ich ograniczenia, a doprowadzenie do późniejszego przechodzenia Polaków na emeryturę to jeden ze sposobów.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

REKLAMA

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

REKLAMA