REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe przedsiębiorstwa spodziewają się pogorszenia sytuacji

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ankietowane przez Ministerstwo Gospodarki małe przedsiębiorstwa spodziewają się pogorszenia sytuacji w I połowie tego roku.

"Oczekiwania przedsiębiorców sformułowane na początku bieżącego roku odnośnie sytuacji w pierwszej połowie 2012 roku, były nieco gorsze niż oceny formułowane w ankietyzacji poprzedniej. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku syntetycznego wskaźnika rozwoju sektora MSP. Ponadto ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców odpowiedziała, że warunki prowadzenia działalności ulegną pogorszeniu w pierwszej połowie tego roku" - napisano w opisie wyników ankiety.

"Aż ponad połowa ankietowanych oczekiwała pogorszenia warunków prowadzenia działalności w pierwszej połowie 2012 roku i udział ten był najwyższy od 2008 roku. Mniej, niż co dziesiąty oczekiwał poprawy warunków" - napisano.

Przedsiębiorcy źle oceniają przepisy podatkowe.

"Ocena przez przedsiębiorców przepisów z zakresu prawa podatkowego pozostaje negatywna - jako złe lub bardzo złe ocenia je nieco ponad połowa ankietowanych. Co więcej, udział negatywnych opinii od kilku lat powoli, lecz systematycznie rośnie" - napisano.

Badane przedsiębiorstwa nie zamierzają zwiększać wynagrodzeń w I połowie tego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W pierwszej połowie 2012 roku wynagrodzenia zatrudnionym pracownikom zamierzało zwiększyć 16 proc. przedsiębiorców. Ponad połowa (56 proc.) przedsiębiorców nie zamierzała zmienić wynagrodzeń, jedynie 4 proc. firm planowało ich obniżkę. Natomiast w co czwartym przypadku przedsiębiorcy nie byli w stanie określić, czy zmienią poziom płac" - napisano.

Niecałe 9 proc. firm zamierzało w pierwszym półroczu 2012 roku zwiększyć liczbę pracowników.

"Nieco mniej, bo 7 proc. przedsiębiorców planowało zmniejszyć zatrudnienie, zaś według 57 proc. nie powinno ono ulec zmianie w pierwszej połowie 2012 roku" - napisano.

Co czwarty ankietowany eksporter spodziewał się, że w pierwszej połowie 2012 roku wartość eksportu zwiększy się w porównaniu z drugą połową roku 2011.

REKLAMA

"Co trzeci eksporter był zdania, że wielkość sprzedaży za granicę nie ulegnie zmianie, co piąty spodziewał się jej spadku. Również dla co piątej firmy sprzedającej wyroby za granicę trudno było określić czy wartość eksportu w nadchodzącym półroczu będzie większa czy mniejsza" - napisano.

Co trzeci ankietowany deklarował zamiar zwiększenia cen i podobny odsetek firm nie zamierzał ich zmienić. Mniej, niż co dziesiąty ankietowany planował obniżkę cen, dla blisko 30 proc. trudno było wskazać jak się one zmienią w pierwszej połowie 2012 roku.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA